Še več praktičnega znanja
Z ravnateljem Srednje šole Jesenice Stanetom Vidmarjem smo se ob informativnem dnevu pogovarjali o novostih v novem šolskem letu.
Katere oddelke ste razpisali za novo šolsko leto?
»S področja strojništva smo razpisali po en oddelek za poklic strojnik, izdelovalec kovinskih konstrukcij, mehatronik operater in pomočnik v tehnološkem procesu. Na področju zdravstvene nege razpisujemo tri oddelke za poklic srednja medicinska sestra, na področju ekonomije en oddelek v programu administrator in en oddelek v programu ekonomski tehnik, na področju predšolske vzgoje pa dva oddelka v programu vzgojitelj predšolskih otrok.«
V programih je kar nekaj novosti, nov je program mehatronik operater, kajne?
»Program mehatronik operater je povsem nov, nadomestil je konstrukcijskega mehanika, je pa ta poklic še vedno namenjen vzdrževanju strojev in naprav. Večji poudarek pa bo dan vsebinam in znanju, pomembnim za delodajalca. Programa izdelovalec kovinskih konstrukcij in pomočnik v tehnološkem procesu imata zgolj novo ime. Novo ime je tudi na področju zdravstvene nege, kjer je naziv tehnik zdravstvene nege zamenjal naziv srednja medicinska sestra.«
Z jesenjo se obeta tudi kopica vsebinskih sprememb v strokovnem izobraževanju. Jih lahko na kratko predstavite?
»Do prenove bo prišlo na celotnem področju strokovnega izobraževanja. Po novem bodo delodajalci imeli več možnosti sodelovanja pri oblikovanju vsebin praktičnega pouka in strokovno teoretičnih predmetov. Če je bil doslej predmetnik točno določen, po novem ne bo več tako. Petina ur bo tako imenovan »odprti kurikulum«, kar pomeni, da se bo šola z delodajalci dogovarjala, katero znanje je bolj pomembno in uporabno in bo vključila ustrezne teme v predmetnik. Po novem se bodo predmeti delili na splošne predmete in strokovne module, ki bodo obvezni in izbirni. Dijak bo po zaključku šolanja dobil tudi posebno prilogo k spričevalu, iz katere bo razvidno, za kaj je usposobljen oziroma kakšne so njegove kompetence.«
Posebnost vaše šole je v tem, da ste tesno povezani z okoljem oziroma podjetji.
»Res je. Vsi dijaki v vseh programih se praktično usposabljajo pri delodajalcih in na ta način sproti povezujejo teoretično znanje s prakso. Z novim šolskim letom bo tega povezovanja še več.«
V katerem od programov pričakujete največ vpisa?
»Veliko zanimanja pričakujemo za zdravstveno nego in predšolsko vzgojo. V drugih programih, zlasti strojniških, pa se prevelikega vpisa ne bojimo. Tudi če bi bil, so potrebe po strojnikih tako velike, da bi odprli dodaten oddelek.«
Pa se na področju zdravstvene nege in predšolske vzgoje obeta omejitev vpisa?
»Doslej smo največkrat imeli omejitev vpisa pri zdravstveni negi, kjer smo upoštevali zgolj število doseženih točk na maturi. Tudi pri vzgojitelju predšolskih otrok nimamo nobenih dodatnih preizkusov, denimo na glasbenem področju kot v drugih šolah, temveč upoštevamo zgolj točke.«
Pestrost programov in vsebin na šoli je torej zelo velika, tudi tradicija šole je dolga. Kljub temu pa verjetno marsikoga negativno preseneti zunanjost šole, ki že vrsto let čaka na prepotrebno obnovo?
»Zavedamo se, da šola s svojo zunanjostjo ni privlačna in ne privablja. Kljub temu pa vsakomur rečem, naj si pride ogledat notranjost, kjer so vse učilnice obnovljene in dobro opremljene. Notranjost nam je doslej uspelo sproti urejati, medtem ko je ureditev zunanjosti šole še zadnji korak, ki nas čaka. Vendar pa sami pri tem ne moremo nič, saj je začetek obnove odvisen od odločitve ministrstva.«