Waldorfska šola in vrtec že jeseni
Jesenice se lahko pohvalijo - kot tretje slovensko mesto - z waldorfskim vrtcem in šolo.
Vpis v vrtec, prvi in drugi razred osnovne waldorfske šole na Jesenicah že teče, potekal bo do zasedbe vseh razpoložljivih mest. Organiziranih je bilo že kar nekaj predavanj in srečanj na temo waldorfske pedagogike, pa se kljub temu mnogi še vedno obračate na nas s čisto osnovnimi vprašanji. Zato še nekaj pojasnil.
Waldorfska šola ni novotarija. Prva waldorfska – oz. »svobodna« šola je bila odprta že leta 1919. Danes po svetu deluje več kot tisoč takih šol in prek dva tisoč vrtcev. Delujejo na vseh petih kontinentih, v zelo različnih kulturnih in verskih okoljih. V zadnji raziskavi, ki je bila narejena v Nemčiji, se je med sto najboljšimi šolami v celotni Nemčiji znašlo kar deset waldorfskih.
Umetniški način poučevanja ne pomeni, da vzgajamo le umetnike, čeprav res nekaj znanih umetnikov (igralka Sandra Bullock, recimo) izhaja prav iz teh šol. Sicer pa iz waldorfskih šol izhajajo tudi zdravniki, inženirji, biologi … skratka ljudje različnih poklicev.
Waldorfska šola je zasebna šola, ki pa izvaja javno veljavni program. To pomeni, da učenci sledijo enakemu učnemu načrtu kot učenci javnih šol, poleg tega pa se izobražujejo še na mnogih drugih področjih. Vsi – od prvega razreda dalje - se v sklopu pouka učijo igranja flavte, od prvega razreda dalje se učijo tako angleški kot nemški jezik in imajo pouk ročnih del. Čeprav gre za otrokom prijaznejši način poučevanja, to ne pomeni, da se naučijo manj. Zgovorni so podatki zunanjih preverjanj v devetem razredu (ki jih opravljajo vsi slovenski šolarji): učenci waldorfske šole presegajo slovensko povprečje za tri do štiri točke.
Po zaključeni osnovni šoli se učenci lahko vpišejo na waldorfsko gimnazijo ali pa na katerokoli drugo srednjo ali poklicno šolo.
Verouka v waldorfski šoli NI. Waldorfska šola ni cerkvena šola! Res pa se pri poučevanju uporabljajo tudi zgodbe iz Svetega pisma – ker je pač v njih veliko življenjskih modrosti. Učenci se seznanjajo z vsemi religijami, pri praznovanjih pa se upošteva dejstvo, da živimo v pretežno krščanskem okolju.
Šolnina, ki jo prispevajo starši, pokriva nadstandardne dejavnosti, ki jih šola ponuja, vanjo so med drugim zajeti tudi šolski zvezki, ki jih otroci dobijo v šoli. Učbenikov starši ne kupujejo.
Nanizanih je le nekaj odgovorov na najpogostejša vprašanja, sicer pa znova vabimo vse občanke in občane, da se udeležijo predavanja o waldorfski pedagogiki v četrtek, 13. marca, ob 18. uri v dvorani Glasbene šole na Jesenicah. Predaval bo ugledni gost iz Norveške Godi Keller.
Informacije na telefonskih številkah: 040/830 253 za šolo in 041/500 980 za vrtec.