Vse hujše težave v živinoreji
Pristojni odbori kmetijsko gozdarske zbornice in zadružne zveze zahtevajo, da kmetijsko ministrstvo čimprej zagotovi izplačila neposrednih in izravnalnih plačil in da vlada analizira visoke marže v prehranski "verigi".
Kranj – Rejci, ki se ukvarjajo s prirejo mesa, so v vse hujših težavah. Cene žit, krmil, energije in drugega kmetijskega reprodukcijskega materiala so v zadnjem letu močno porasle in se po napovedih tudi v prihodnje še ne bodo umirile, cene klavnih trupov pa ne sledijo tem podražitvam oz. se celo znižujejo. To je bil tudi razlog, da so se zbornična strokovna odbora za govedorejo in za prašičerejo ter zadružni odbor za govedorejo in mleko v sredo sestali na skupni seji. Odbori so pozvali ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da rejcem v enem mesecu zagotovi izplačilo neposrednih in izravnalnih plačil in jim s tem omogoči nakup žita in krmil ter reprodukcijskega materiala, ki ga bodo potrebovali za spomladansko setev.
V skladu z dovoljeno državno pomočjo naj jim subvencionira obrestno mero pri najemanju premostitvenih posojil. Rejcem, ki so v preteklih letih pridobili državne podpore za naložbe, naj ministrstvo sedanje težke razmere v živinoreji prizna kot »višjo silo« in jih ne kaznuje zaradi morebitnega zmanjšanja obsega pridelave. Javni sklad za regionalni razvoj in ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja so pozvali, da rejcem spremeni odplačevanje najetih posojil in jim za čas kriznega obdobja ukine oz. zmanjša obrestno mero. Od vlade pričakujejo, da bo analizirala visoke marže v prehranski »verigi« in da bo z davčnimi ukrepi preprečila izkoriščanje monopolnega položaja posameznih členov v »verigi«. Ministrstvo za finance so pozvali, da naj iz davčne osnove izvzame regionalna plačila in plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, ki se po sedanji zakonodaji pripisujejo h katastrskemu dohodku. Od Evropske komisije pričakujejo, da bo v okviru svojih pristojnosti storila vse za izboljšanje razmer v živinoreji.