Ervin Smajič / Foto: Tina Dokl

Z znanjem krepijo človeški kapital

V nekaj letih naj Šenčur postane mednarodno odprta občina, kjer bo vsak občan obvladal en svetovni jezik, obenem pa ne bo pozabil na svoje korenine. Ta misel je vodila mladega Ervina Smajiča in skupino njegovih prijateljev, ki so osnovali izobraževalno pobudo Prihodnost in za začetek ponudili domačinom brezplačne tečaje angleškega in nemškega jezika.

Ervina Smajiča smo spoznali, ko je bil nominiran in tudi potrjen za spominsko priznanje ob prazniku občine Šenčur. Navdušujoč je njegov izobraževalni projekt, ki ga je začel s prijatelji uresničevati januarja z brezplačnimi jezikovnimi tečaji za občane. V teku je tudi drugi projekt, štipendije za perspektivne devetošolce, s katerimi se bodo lahko izobraževali na poletnih šolah matematike, robotike, strojništva v Sloveniji in tujini. Za oba je denar prejel v tujini, iz univerzitetnega sklada Kraljevega kolidža v Londonu, kjer Ervin študira finančno matematiko. Kaj ga je navdihnilo za razvijanje izobraževalnih dejavnosti v domačem kraju?

»S prijatelji smo razmišljali, kaj bi lahko dali Šenčurju, kjer že dobro dela veliko društev. Ta v veliki meri skrbijo za tradicijo, mi pa bi lahko poskrbeli za prihodnost, eno z drugim tvori celično tkivo neke lokalne skupnosti,« pravi 20-letni mladenič, ki sicer študira v tujini, a se pogosto vrača v domači kraj in tudi svojo prihodnost vidi v njem, zato vanj vlaga tudi svojo neizčrpno energijo. »Tako smo zagnali izobraževalno pobudo Prihodnost, s katero želimo prispevati k družbenemu življenju občine. To društvo naj bi dajalo ljudem možnost izobraževanja, kajti naš cilj je povečanje človeškega kapitala. Brezplačni tečaji angleščine in nemščine so prvi večji korak. Zanje smo prejeli več kot sto prijav, na tečaje pa sprejeli štirideset občank in občanov, ki se od letošnjega februarja dvakrat na teden brezplačno udeležuje jezikovnega izobraževanja. Veseli me, da so tečajniki zelo motivirani, med njimi so udeleženci vseh starosti, najstarejša ima že osemdeset let. To sovpada z našo vizijo, da Šenčur v nekaj letih postane mednarodno odprta občina, v kateri bo vsak občan obvladal vsaj en tuji jezik, ob tem pa ne bo pozabil na svoje korenine. To je investicija v prihodnost.«

Čeprav je polno zaživela šele v tem koledarskem letu, je izobraževalna iniciativa izpeljala že več dogodkov, poleg jezikovnega tečaja tudi delavnico osebnostne rasti z Denisom Kondičem in pogovor o prihodnosti EU (Ervinu se zdi pomembna tudi kulturna izmenjava argumentov), dobili so tudi denar za enajst štipendij za osnovnošolce iz šenčurske osnovne šole, ki bi se želeli udeležiti katere od poletnih šol doma in v tujini. »Upam, da bomo v prihodnje za svoje projekte dobili tudi sponzorje iz domačega okolja,« se nadeja Ervin, ki je v preteklosti tudi sam kot nadarjen dijak dobil priložnost za kakovostna izobraževanja. Bil je štipendist slovenske vlade na mednarodni gimnaziji UWC Adriatic v Italiji, sedaj pa je štipendist angleške vlade na Kraljevem kolidžu v Londonu. »A se nameravam vrniti, sicer ne bi vlagal toliko energije v domače dogajanje,« zatrjuje mladenič, ki je bil doma tudi v tednu, ko je bil ob prazniku med prejemniki občinskih priznanj.

S prijatelji vse delajo prostovoljno, še posebej jih razveseljuje, da prvi projekti dajejo dobre rezultate. In ne nameravajo se še ustaviti: Ervin že govori o naslednjih, o tehnološkem kotičku v občini Šenčur, ki bo občane seznanjal z najnovejšimi tehnologijami; o delavnici podjetništva, ki bo nudila prodajne in pravne nasvete; o izdelavi spletne platforme (boljsi-sencurjan.si) ... Prijatelji, ki so Ervina predlagali za simbolično občinsko priznanje za izobraževalno in kulturno iniciativo Prihodnost in njen prispevek k družbenemu razvoju občine, so poleg njegove nadarjenosti poudarili tudi dejstvo, da je dober človek, ki si prizadeva za napredek svojega kraja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / četrtek, 16. julij 2020 / 21:56

Ko se promet umiri, je doživetje pristnejše

Minulo soboto je v Bohinju potekal Promocijski dan umirjanja prometa in spodbujanja trajnostne mobilnosti. V ta namen so zaprli cesto po južni obali jezera od Ribčevega Laza do Ukanca in slapa Savica,...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:47

Opozarjal na škodo zaradi nedobave

Anton Koselj iz Vrbe, ki je bil zaposlen kot odgovorni inženir za energetske analize pri ELES-u, je že pred trinajstimi leti opozarjal, kakšne posledice bo imel odklop dobave električne energije Hrvaš...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:43

Majhni zneski z velikim pomenom

Z letališkimi nabirkami, dražbo tujih bankovcev in donacijo Aerodroma Ljubljana sta Rotary kluba Zgornji Brnik in Ljubljana Grad za izobraževanje socialno ogroženih otrok zbrala 6200 evrov.

Kultura / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:11

Simpozij o Aciju Bertonclju

V začetku februarja bo v Kulturnem domu Franca Bernika v Domžalah potekal simpozij o pianistu Aciju Bertonclju (1939–2002) z naslovom Apostol slovenske klavirske glasbe 20. stoletja.

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:11

Kmetija je povezala družino

Na Kumrovi kmetiji v Bilnjovsu/Fellersdorf na Koroškem so se leta 2011 odločili, da bo njihova prihodnost proizvodnja senenega mleka in domačih mlečnih izdelkov.

Razvedrilo / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:11

Gorenjke so spominjale na princese

Nastop Akademske folklorne skupine Ozara iz Kranja bomo lahko spremljali 24. januarja na tradicionalnem dobrodelnem koncertu Pomagajmo si v domu krajanov na Primskovem, 8. februarja bo skupina nastopi...