Z znanjem krepijo človeški kapital
V nekaj letih naj Šenčur postane mednarodno odprta občina, kjer bo vsak občan obvladal en svetovni jezik, obenem pa ne bo pozabil na svoje korenine. Ta misel je vodila mladega Ervina Smajiča in skupino njegovih prijateljev, ki so osnovali izobraževalno pobudo Prihodnost in za začetek ponudili domačinom brezplačne tečaje angleškega in nemškega jezika.
Ervina Smajiča smo spoznali, ko je bil nominiran in tudi potrjen za spominsko priznanje ob prazniku občine Šenčur. Navdušujoč je njegov izobraževalni projekt, ki ga je začel s prijatelji uresničevati januarja z brezplačnimi jezikovnimi tečaji za občane. V teku je tudi drugi projekt, štipendije za perspektivne devetošolce, s katerimi se bodo lahko izobraževali na poletnih šolah matematike, robotike, strojništva v Sloveniji in tujini. Za oba je denar prejel v tujini, iz univerzitetnega sklada Kraljevega kolidža v Londonu, kjer Ervin študira finančno matematiko. Kaj ga je navdihnilo za razvijanje izobraževalnih dejavnosti v domačem kraju?
»S prijatelji smo razmišljali, kaj bi lahko dali Šenčurju, kjer že dobro dela veliko društev. Ta v veliki meri skrbijo za tradicijo, mi pa bi lahko poskrbeli za prihodnost, eno z drugim tvori celično tkivo neke lokalne skupnosti,« pravi 20-letni mladenič, ki sicer študira v tujini, a se pogosto vrača v domači kraj in tudi svojo prihodnost vidi v njem, zato vanj vlaga tudi svojo neizčrpno energijo. »Tako smo zagnali izobraževalno pobudo Prihodnost, s katero želimo prispevati k družbenemu življenju občine. To društvo naj bi dajalo ljudem možnost izobraževanja, kajti naš cilj je povečanje človeškega kapitala. Brezplačni tečaji angleščine in nemščine so prvi večji korak. Zanje smo prejeli več kot sto prijav, na tečaje pa sprejeli štirideset občank in občanov, ki se od letošnjega februarja dvakrat na teden brezplačno udeležuje jezikovnega izobraževanja. Veseli me, da so tečajniki zelo motivirani, med njimi so udeleženci vseh starosti, najstarejša ima že osemdeset let. To sovpada z našo vizijo, da Šenčur v nekaj letih postane mednarodno odprta občina, v kateri bo vsak občan obvladal vsaj en tuji jezik, ob tem pa ne bo pozabil na svoje korenine. To je investicija v prihodnost.«
Čeprav je polno zaživela šele v tem koledarskem letu, je izobraževalna iniciativa izpeljala že več dogodkov, poleg jezikovnega tečaja tudi delavnico osebnostne rasti z Denisom Kondičem in pogovor o prihodnosti EU (Ervinu se zdi pomembna tudi kulturna izmenjava argumentov), dobili so tudi denar za enajst štipendij za osnovnošolce iz šenčurske osnovne šole, ki bi se želeli udeležiti katere od poletnih šol doma in v tujini. »Upam, da bomo v prihodnje za svoje projekte dobili tudi sponzorje iz domačega okolja,« se nadeja Ervin, ki je v preteklosti tudi sam kot nadarjen dijak dobil priložnost za kakovostna izobraževanja. Bil je štipendist slovenske vlade na mednarodni gimnaziji UWC Adriatic v Italiji, sedaj pa je štipendist angleške vlade na Kraljevem kolidžu v Londonu. »A se nameravam vrniti, sicer ne bi vlagal toliko energije v domače dogajanje,« zatrjuje mladenič, ki je bil doma tudi v tednu, ko je bil ob prazniku med prejemniki občinskih priznanj.
S prijatelji vse delajo prostovoljno, še posebej jih razveseljuje, da prvi projekti dajejo dobre rezultate. In ne nameravajo se še ustaviti: Ervin že govori o naslednjih, o tehnološkem kotičku v občini Šenčur, ki bo občane seznanjal z najnovejšimi tehnologijami; o delavnici podjetništva, ki bo nudila prodajne in pravne nasvete; o izdelavi spletne platforme (boljsi-sencurjan.si) ... Prijatelji, ki so Ervina predlagali za simbolično občinsko priznanje za izobraževalno in kulturno iniciativo Prihodnost in njen prispevek k družbenemu razvoju občine, so poleg njegove nadarjenosti poudarili tudi dejstvo, da je dober človek, ki si prizadeva za napredek svojega kraja.