Je naša muca zastrupljena?
Pogosto lastniki predvsem mačk sprašujejo, ali jim je kdo zastrupil mačko, ko nam prinesejo v ambulanto bolno mačko. Resnici na ljubo je pravih zastrupitev pri mačkah zelo malo.
Vedno v takih primerih lastnika na dolgo in široko sprašujemo, kako mačka živi, ali živi v hiši ali pa ima tudi izhod na vrt. V primerih, ko je mačka stalno v hiši, je možnost zastrupitve res minimalna. V hiši bi mačka lahko pogrizla kakšne strupene rastline in bi se lahko posledično pojavila driska in bruhanje. Kar se tiče zastrupitve s hrano, večinoma mačke hranimo s konzervirano hrano ali s briketi in je možnost zastrupitve, ki bi se kazala s prebavnimi motnjami, res minimalna. Ker pa smo imeli v lanskem letu primer zastrupitve hišne mačke zaradi tega, ker ji je lastnik dal protiparazitarni poliv na kožo hrbta in je res prišlo do hude zastrupitve, vas moramo opozoriti, da ste pri vsakem doziranju zdravil mačkam zelo previdni. V nesrečnem primeru, ki smo ga obravnavali v ambulanti, smo ugotovili, da je lastnik stisnil mački na hrbet poliv, ki je namenjen izključno psom, kupil pa ga je v eni od trgovin, kjer prodajajo tudi hrano za živali. Kljub intenzivnemu zdravljenju, ki je začasno sicer pomagalo, je žival čez nekaj časa poginila zaradi kroničnih posledic zastrupitve. Priporočamo vam, da zaradi varnosti kupujete vsa zdravila za mačke izključno pri veterinarjih, kajti le tam vas bodo tudi poučili o varni in pravilni uporabi zdravil.
Kar pa se tiče zastrupitev pri zunanjih mačkah, je nekoliko več možnosti zanje. Najpogosteje se srečujemo z zastrupitvami zaradi tega, ker je mačka zaužila glodalca, ki je poginil zaradi tega, ker je požrl zastrupljeno vabo za uničevanje glodalcev. To so ponavadi majhne vrečke z zrnjem, ki jih pokladamo na skrita mesta, kjer smo opazili, da se glodalci gibljejo. Po zaužitju vabe bo glodalec, bodisi miš bodisi podgana, še nekaj dni živel, vendar pa bo v telesu prišlo do izkrvavitve. Če maček tako napol mrtvo miško požre, bo tudi v njegovem telesu prišlo do krvavitev. V takem primeru bomo opazili, da se je pri mačku pojavila krvavitev lahko iz ušes, izpod dlesni, iz analne odprtine, hkrati pa se bo pojavila bledica. Zdravljenje je možno in nujno, vendar pa vnaprej ne moremo zagotoviti, ali se nam bo posrečilo žival rešiti ali ne.
Druga verjetna zastrupitev zunanjih mačk je z organofosfati - spojinami, ki jih vsebuje npr. strup za uničevanje polžev ali kakšen insekticidni pripravek. V tem primeru bodo znaki zastrupitve zelo izraziti: pojavi se hudo tresenje s krči, driska, slinjenje in huda vznemirjenost živali. Znaki so podobni opisom kliničnih znakov stekline, zato so ljudje, ko vidijo takega mačka, tudi zelo vznemirjeni. Tudi v tem primeru je potrebno čim prejšnje intenzivno zdravljenje.
V veliki večini primerov, ko se srečujemo z mačkami v naši ambulanti, pa ne gre za zastrupitev živali, temveč za bolezen. V hladnejšem času leta prevladujejo virusne bolezni z znaki vnetij zgornjih dihal in (ali) z znaki driske. Lahko pa lastniki razen neješčnosti ne opazijo posebnih znakov, pri pregledu pa se izkaže, da je maček resno bolan. Zdravljenje je pri vseh boleznih seveda možno, vendar pri boleznih, kjer so povzročitelji virusi, lahko zdravimo mačke bolj kot ne simptomatsko. Večino virusnih bolezni pri mačkah pa lahko uspešno preprečujemo z raznimi cepljenji, ki jih predvsem za vse zunanje mačke toplo priporočamo.
Naš mačji ljubljenček nam bo za vso skrb zanj, če ne bo prišlo do kakšne hude poškodbe, vračal s pozornostjo dolga leta in nam hvaležnost izkazoval z darili – mrtvimi glodalci na pragu hiše in žal tudi s kakšnim ptičkom, ki je bil premagan v boju za preživetje. Pa se ne smete zato preveč hudovati, saj so muci po naravi zveri, ki pa v naravi brez naše pomoči skoraj ne morejo več preživeti.