Ukrepi za lažje preživetje
Poslanci državnega zbora so ta teden po nujnem postopku sprejeli tri zakone, ki jih je vlada predlagala, da bi omilila učinke podražitev življenjskih potrebščin.
Ljubljana - Gre za dodatne davčne olajšave za zavezance z najnižjimi prihodki, višji otroški dodatek in usklajevanje varstvenega dodatka za upokojence hkrati s pokojninami. Pri davčnih olajšavah novela zakona o dohodnini uvaja dodatne splošne olajšave za zavezance z do devet tisoč evri letnih prihodkov. Predvidena je v dveh višinah: za zavezance z do 6800 evri letnih dohodkov v višini dva tisoč evrov letno, za zavezance z dohodki med 6801 in devet tisoč evri pa v višini tisoč evrov letno, kar bo za prve pomenilo za 320 evrov več prejemkov na leto, drugim pa za 160 evrov neto. Novost je poslancem predstavil državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj, deležnih pa je bo okoli dvesto tisoč zavezancev. Poslanci SD so predlagali, da bi veljala že za leto 2007, vendar je bilo njihovo dopolnilo zavrnjeno. Tudi najnižji prejemki upokojencev bodo sedaj deležni izboljšanja: varstveni dodatek se bo usklajeval z rastjo plač enako kot pokojnine. Z uvedbo novosti bo najnižja možna pokojnina skupaj z varstvenim dodatkom za upokojenca s 35 leti pokojninske dobe znašala 403 evre, za tiste z le 15 leti zavarovalne dobe pa tristo evrov neto na mesec. Otroški dodatki pa bodo po novem višji za 12 odstotkov (8,4 odstotka po sprejeti noveli zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in še za 3,6 odstotka na podlagi že obstoječega zakona o usklajevanju socialnih transferjev). V najnižjem dohodkovnem razredu, denimo družini s tremi otroki, bo skupen znesek otroških dodatkov znašal 350 evrov mesečno.
Poslanec Rudi Veršnik (SDS) iz Kamnika je dejal, da je le v ukrepu, povezanem z dohodninskimi olajšavami, angažiranih 38 milijonov evrov. Ukrepe za olajšanje življenja najnižjim slojem prebivalstva je podprl in izrazil pričakovanje, da se bo kmalu zgodilo kaj tudi pri minimalnih plačah, koalicija pa je vložila tudi zakon o dijaški prehrani, da bodo tudi dijaki lažje preživeli mesec. Vladne predloge so podprli tudi opozicijski poslanci. Bolje droben vrabček v roki kot golob na strehi, je svojo podporo zakonom utemeljil Borut Sajovic (LDS) iz Tržiča. Dejal je, da ima v Sloveniji sedaj evropske izdatke in slovenske plače, ob tem pa opozoril na primere iz svoje občine, kjer precej ljudi vse leto varčuje na banki za to, da lahko jeseni kupijo šolske potrebščine ali kurjavo. S 470 evri, kolikor je meja za prag revščine, se ne da preživeti, je dejal, prihodki pa morajo izvirati iz zdravih podlag, iz dela, ki ga je treba povečevati. Nedopustno je, da nekateri stradajo, ker po nepotrebnem plačujemo tistim, ki izigravajo sistem socialnih transferjev. Opisal je primer mladenke, ki iz osnovnih treh socialnih transferjev dobi okoli 600 evrov (350 evrov socialne pomoči, 181 evrov otroškega dodatka in še brezplačen vrtec), nima pa niti meseca delovne dobe in dela tudi ne išče, češ da je delo ne zanima, pač pa prejemki. Delavec, ki v Peku, Kableksu, Muri zasluži šeststo evrov, plačuje s svojimi prispevki tudi za takšne.