Očisti me z ožepkom
V Svetem pismu kralj David prosi Boga: "Očisti me z ožepkom, da bom bolj bel kot sneg." Res je, da je ožepek oz. izop (Hyssopus officinalis) nadvse primeren za čiščenje krvi, saj uravnava potenje in izločanje vode. Z njim spiramo tudi praske, površinske rane, vnete oči. Odpravljal naj bi celo herpes.
Žepni podatki o ožepku
Ožepek, izop, miloduh, velenduh, sipan in še kakšno ime bi se našlo za polgrm, ki doseže 30 do 60 centimetrov višine in raste divje po suhih skalnatih krajih submediteranskega območja. Pri nas ga pogosto gojimo tudi po vrtovih ali blizu čebelnjakov, ker je zdrava paša za čebele. V zdravilne namene uporabimo cvetoče vejice, ki vsebujejo veliko eteričnega olja. Rastlinico porežimo 10 centimetrov nad tlemi in jo posušimo. Cvetovi, ki se pojavijo med julijem in septembrom, so navadno temno modri, včasih pa tudi rožnati ali beli. Po videzu rahlo spominja na sivko.
Zopet izop
Izop oz. ožepek je bil v svetopisemskih časih zelo čislana rožica. Kot sveto rastlino so ga uporabljali pri religioznih obredih očiščenja, z njim pa so tudi zdravili. V stoletjih, ki so sledila, je podatke o zdravilnosti izopa načel zob časa. V naših starih zeliščarskih bukvah ga tako ne zasledimo prav pogosto. Počasi pa spet prihaja njegov čas. Upravičeno, saj je okusen, lep in zdravilen! In povrhu vsega še svet! Rimski zgodovinar Plinij v 1. stoletju poroča o čislanem vinu z imenom hyssopites, ki so ga pridobivali iz izopa. Nemara je prav ta pijača dala idejo benediktinskim menihom, da so ga v 10. stoletju prinesli v srednjo Evropo in začeli z njim dišaviti svoje znamenite zeliščne likerje in zdraviti.
Proti kašlju in za slo
Glavne sestavine ožepka so eterično olje, flavonoidi, čreslovine, grenčine, hesperidin in urzolna kislina. Znanstveniki so odkrili, da na ožepkovih listih raste plesen, ki tvori penicilinu podobno snov, to pa povečuje antibiotično delovanje rastline. Z ožepkovim poparkom zdravimo kašelj, oslovski kašelj, astmo, bronhitis, katar zgornjih dihalnih poti in vnetje sečil. Okusen čaj odpravlja sluz, krepi, uravnava delovanje želodca, zmanjšuje krče v prebavilih. Deluje blago pomirjevalno in normalizira krvni obtok. Najbolj pa je znan po tem, da čisti kri. Uravnaval naj bi še krvni tlak, krepil srce, pomagal pri oslabelosti po dolgi bolezni, krepil koncentracijo in spodbujal živčni sistem. Dalmatinci pravijo, da je ožepek njihovo skrivnostno zelišče, ki mu gre zahvala za močno spolno slo, ki ga premorejo. Zaradi izopa, pravijo, nimajo nikakršnih težav s potenco, tudi tisti, ki niso več najmlajši po letih. Zunanje ga lahko uporabimo za grgralo pri vnetjih grla in požiralnika, z njim pa spiramo tudi praske, podplutbe, odrgnine, modrice in vnete oči.
Ožepkov poparek
Čaj iz ožepka pripravimo v obliki poparka: žličko do dve posušenega zelišča prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo pokrito stati deset minut in odcedimo. Pri vseh prej omenjenih težavah pijemo po požirkih do tri skodelice ne prevročega čaja na dan. Stare zeliščarske bukve pišejo, da ožepkov čaj, ki mu dodamo med, očisti prsi sluza, pospešuje izmeček, ozdravi kašelj in odpravi težko sapo. Čajna mešanica ožepka in janeža (Pimpinella anisum) lajša bolečine v črevesju in želodcu ter menstrualne težave. Uporaba ožepka se odsvetuje le nosečnicam.
Ožepek v olju in kaši
Če izopovo cvetje in liste namakamo nekaj časa v olivnem olju na sončnem mestu, dobimo preizkušeno vtiralo za ude, ohromele zaradi kapi. Ljudsko zdravilstvo pa čisla tudi kašo iz zmečkanih ožepkovih listov kot obkladek pri revmi. Ožepkove liste polagajo tudi kot obkladek za hitrejše celjenje površinskih ran, prask in herpesa. Učinkovit obkladek za modrice okrog oči pa dobimo, če v gazo nadrobimo pest svežega ožepka in ga za nekaj časa potopimo v krop. Še topel obkladek položimo na modrico. To ponavljamo, dokler oteklina in podplutba ne uplahneta.