Računalnik in jaz: Satelitska navigacija
Pot v neznano, nekam daleč. Veste kam, ne veste pa, kako tja. V roke vzamete zemljevid in si začrtate najboljšo pot.
Vozite po cesti, ko kar naenkrat ni več tako, kot je narisano na karti. Zgubite se, tavate in iščete pravo pot, za katero lahko tudi koga vprašate. A čas hiti in namesto v nekaj urah, ste na cilju pol dneva kasneje. Pa na dolgih razdaljah še nekako gre, a problem je bistveno večji, ko zapeljete v mesto in se podate na pot neštetih ulic. Tu vam zemljevid ne pomaga več kaj dosti, saj potrebujete karto mesta, pri tem pa ne poznate prometne ureditve. Ko naj bi zavili levo, ne morete, saj je ulica enosmerna, ko želite zapeljati desno, ne gre, saj je vmes trava.
Če želite mirno in hitro potovati ter se izogniti tavanju naokrog, če želite vedno prav in pravočasno zaviti ter si kar najhitreje utreti pot do cilja, potem je satelitska navigacija prava rešitev za vas. Z njo ves čas veste, kje ste in kako priti do končnega cilja. Skoraj ves svet je pokrit s sateliti, nekje visoko nad nami. Sateliti preko zemeljskih postaj lovijo signal z vaše navigacijske naprave in tako lahko natančno določijo vaš položaj. Še več, z vami lahko tudi komunicirajo in vam sporočajo, kam in kod iti. Ker je večina krajev in poti digitaliziranih, lahko s pomočjo satelitske navigacije brezskrbno potujete po svetu, pri tem pa ne zaidete in se ne izgubite. Pa še ena bistvena prednost je pri tovrstnem načinu potovanja. Vedno imate pred seboj pravi zemljevid, z vrisanimi novimi potmi in cestami, pri tem pa je upoštevana tudi vsa logika prometne ureditve.
Naprav za satelitsko navigacijo je več vrst. Ta je lahko povsem preprosta, namenjena pohodnikom, tekačem in kolesarjem, ki tako vedno najdejo svoj cilj. Lahko je malo bolj napredna in namenjena cestni navigaciji, najbolj napredne naprave pa so namenjene navtiki. Vsem napravam je skupno to, da imajo v napravi prednaložen zemljevid krajev, cest in poti. Pri tem lahko zemljevide preprosto dodajate, odvisno pač od tega, kje želite potovati. Običajno gre na eno napravo kar celoten zemljevid Evrope. Boljše naprave vas pri tem tudi opozarjajo o prometnih zastojih, o delih na cesti in vas vodijo po varni in najbolj pretočni poti.
Delo z napravami za satelitsko navigacijo je zelo preprosto. Ko jo vključite, naprava sama zazna, kje se nahajate. Preko zemljevida morate samo vnesti vaš končni cilj in morebitne želje, kje želite potovati. Naprava nato sproti sledi vašemu gibanju in poti ter vam ves čas na zemljevidu izrisuje, kje se nahajate. Pri tem vam daje jasna navodila, kje potovati. Pred križiščem vas opozori, na kateri vozni pas se morate razvrstiti, pred množico ulic vam točno pove, kdaj morate prav zaviti, pred ovirami vas opozarja na nevarnost.
Vaša pot se ves čas izrisuje na zaslonu naprave. Vendar bi verjetno težko vozili, če bi morali ves čas gledati na zaslon, namesto na cesto. Zato naprava ves čas govori in vam daje napotke o pravi poti. Če kljub vsemu uspete zgrešiti pravo pot, se naprava ne zmede in že vam pomaga po novi poti do cilja. Pri vnosu vašega želenega cilja lahko izbirate med več možnostmi. Lahko potujete po najkrajši poti, lahko potujete po najhitrejši poti, lahko je vaša pot narejena na podlagi najnižjih stroškov, lahko pa pot določate tudi sami. Naprava ves čas izračunava predviden čas, ki ga še potrebujete do cilja, seveda v skladu s cestnoprometnimi predpisi. Večina naprav, kupljenih v Sloveniji, zna slovensko, tako da nimate težav z razumevanjem ukazov.
Naprave za satelitsko navigacijo so bile najprej uporabljene v letalstvu in navtiki, sedaj pa je njihova cenovna dostopnost že na taki ravni, da si jo lahko praktično privošči skoraj vsak. Nakup tovrstne naprave za v avto vas bo stal približno 200 evrov, za malo boljše pa je pač potrebno odšteti več. Naprave za satelitsko navigacijo so odličen pripomoček in investicija vanjo vam dolgoročno prihrani denar in predvsem ohrani mirne živce.