Turbo zagon ostaja
Skupina Turbo Angels danes ne obžaluje odločitve, do katere so prišli spomladi - to je, da iz turbofolka zaplujejo v povsem novo glasbeno zvrst.
V svet pop glasbe so vstopili s skladbo Na Bahame, ki so ji pred časom dodali še balado Zamrznil je čas. »Radijske postaje so prenehale vrteti turbo glasbo. Trenutno smo edina skupina, ki je kdaj imela zvezo s turbo glasbo, pa je prisotna na večini postaj,« ugotavlja pevec Raay. Podobno razmišlja tudi Marjetka, ena od dveh mičnih svetlolask v skupini: »Dokler smo se odlično počutili v turbo stilu, s plesnimi ritmi in harmoniko, smo z največjim ponosom ustvarjali tako glasbo. In tudi na veselicah, nastopih, žurkah igramo povsem enako z enakim turbo zagonom kot vedno. Le novi hiti so drugačni.« Da je bila odločitev prava, jim ta čas nakazuje tudi uvrstitev na Emo; vsi njihovi napori pa so zdaj usmerjeni v čim boljši nastop na tem tekmovanju.
Kakšni so odzivi občinstva po tem, precej korenitem preobratu v svet pop glasbe?
Raay: »Publiki sta samo dve - urbana in ruralna - torej mestna in bolj 'ljudska' - in pod ljudske izvajalce sodi tako turbo kot pop, le da imajo oz. imamo pop izvajalci še veliko večji krog kot turbo izvajalci, kajti vsi, ki so nas do zdaj poslušali, nas podpirajo še naprej.«
Maša: »Z Bahami smo dobili tisto širšo ruralno publiko, z balado Zamrznil je čas pa še nekaj urbane.«
Dejan: »Odzivi so neverjetni, v kratkem času so tako Bahami kot Zamrznil je čas postali hit tedna na mnogih radijskih postajah, kjer nas prej niso vrteli s turbofolkom, med drugim tudi na Radiu Belvi, kjer smo zadnje tedne med najbolj predvajanimi, pa ste recimo redko slišali na tem radiu pesem S tabo grem v gmajno. No, da ne bo pomote, za to skladbo in vsem, kar smo naredili, stojimo stoodstotno, to so naši otroci!«
Boste torej na veselicah še preigravali stare hite?
Marjetka: »Popolnoma enako igramo na veselicah, le da je zdaj na veselicah še marsikateri oboževalec, ki ga prej ni bilo. Skratka, vse Gmajne, trajne, sladolede igramo s harmoniko še zdaj. Celo našo balado imamo v eni verziji na nastopih kar s harmoniko. Ni fešte brez Gmajne! In ni veselice brez Golice! Tudi turbofolk skupina je načeloma pop skupina, to smo vedno poudarjali, le stil oblačenja, gledanja na besedila in podobno, smo zamenjali. In naredili pravi korak. Nekoč je Zoran Predin dejal, kdor bo prvi naredil spremembo, se bo obdržal …«
Zakaj ste pravzaprav začeli ustvarjati pop glasbo? Se slednje bolj izplača? Je do preobrata prišlo tudi zato, ker nekateri tako kritično gledajo na turbofolk?
Maša: »Nekateri so kritično gledali na turbofolk. Predvsem zato, ker se je pojavilo toliko takih, ki so delali glasbo, ki morda ni bila primerna za predvajanje. Ampak vsi so se kar poimenovali Turbo, ker so mislili, da je pomemben dekolte, kratka krilca. Pa ni res. Energija je pomembna, pa naj bo rock, funk, punk, pop, turbofolk ali dance, in seveda celota - vokal, stil, glasba, vse!«
Marjetka: »To smo pa naredili, ker smo tako čutili. Ko smo posneli balado, so nas vsi prepričevali, če smo prepričani v to ... Pa se nismo ozirali!«
Raay: »Res ironično pa je, da se vse dogaja v smeri, da bo največji hit Turbo Angels do zdaj - prva balada. Tega res nismo pričakovali!«
Marjetka, zasledila sem vašo izjavo, v kateri trdite, da nihče od vas ni v skupini zaradi denarja in da ga več gre, kot pride. Vaš komentar?
Marjetka: »Na prvih nastopih smo dobivali za trdo delo vsak po pet tisoč tolarjev za več ur. Nikoli se nismo obremenjevali z denarjem, zato tudi sprejmemo veliko dobrodelnih koncertov na leto, sploh če gre za pomoč otrokom.«
Maša: »Če bi hotela dobro služiti, bi se poglobila v prodajo nepremičnin.«
Raay: »Določen procent denarja je namenjen vlaganju v spote, pesmi, obleke in seveda je v začetku tega toliko, da več gre, kot pride. Vendar se vse obrne, če vztrajaš!«
Uspel vam je preboj Emo 2008. Za kakšno pesem gre, je pop stil vplival na to?
Dejan: »Že dve leti nazaj smo poslali našo skladbo in smo prišli v ožji izbor, pa smo bili turbofolk. Pomembna je korektnost, besedilo.«
Raay: »In pa izvirnost, glasba, saj vedno obstaja možnost, da zmagaš in moraš predstaviti Slovenijo v Evropi čimbolj drugačno, a hkrati tako, da se ve, od kod prihajaš. Prijavili smo se s slovenskim jezikom, ker je to edini način, da Slovenci obdržimo še tisto malo sebe, kar nam je ostalo ob globalizaciji.«
Marjetka: »Komad nosi naslov Zabava, je v pop-žur stilu, kar nakazuje že naslov. Dali bomo vse od sebe, vaje se začnejo v kratkem.«
Kot turbofolk skupini so vam očitali kopiranje Atomik Harmonik. Se bojite, da bi vam zdaj očitali kopiranje koga drugega?
Dejan: »Nikoli se nismo sekirali glede tega. Res smo videti po postavi enako, a so bili nastopi različni. Vsak je lahko sam presodil, kdo mu je ljubši, večina pa smo imeli skupne oboževalce.«
Raay: »Ko nekdo nekaj najde, ti lahko obesi kopiranje česarkoli. Če hoče. Primer: ko so prišli super fantje iz skupine Eroika, so jim pa naziv slovenskih Il Divo pripeli kot velik plus. Novinar lahko vsako stvar obrne po svoje, če želi.«
Kakšne načrte imate v prihodnje?
Maša: »Vse je usmerjeno v priprave na Emo.«
Marjetka: »Že pripravljam styling, obleke. Razmišljamo o koreografiji oz. bolj o odrski postavitvi in tem, kako bo vse skupaj postavljeno in izvedeno.«
Raay: »V komad Zabava bomo vložili toliko truda, kot si ga nastop na Emi zasluži. Sledijo pa tudi načrti na Hrvaškem, a kaj več o tem, kdaj drugič ...«