Sedmica: Evri letijo v nebo
Če bi, recimo, pred petdesetimi leti nekdo špekuliral in napovedal, da bomo na začetku tretjega tisočletja pozimi ogrevali pločnike, bi večina rekla: ta je prismojen.
In vendar, večina bi se motila, domnevno prismojeni pa bi imel prav. Dejstvo namreč je, da je v Sloveniji ogrevanje »lufta« modna muha letošnje zime. Zaradi tega pade človeku na misel, da je protikadilska kaprica, ki se širi po Evropi, pravzaprav domislica menedžmenta ruskega Gazproma ali lobiranja domačega Gospodarsko interesnega združenja za distribucijo zemeljskega plina. Če ne drugega, si pri kranjskem Domplanu, ljubljanski Energetiki, mariborski Plinarni in pri drugih članicah združenja zaradi povečanega zaslužka manejo vsaj roke, saj večina gostincev stranke, ki se ne morejo ali se nočejo odpovedati cigaretam, grejejo s pečmi na plin. Minister za gospodarstvo, minister za okolje in ministrica za zdravje pa nič. Čeprav finančna posledica veljavnega protikadilskega zakona zadeva prav navedene politične resorje.
Prvič. Modna muha letošnje zime z gospodarskega zornega kota. Zaradi zmanjševanja naravne zaloge fosilnih goriv je področje energetike pod čedalje večjim vplivom gospodarskih in političnih interesov ter obračunavanj. Medtem ko Evropa razmišlja, kako zmanjšati odvisnost od uvoza energije, slovensko gospodarsko ministrstvo pa, denimo, opozarja, da je v zvezi s svetovnimi in evropskimi razmerami na področju energetike plina potreben trezen razmislek, začne veljati zakon, zaradi katerega se je poraba plina povečala namesto zmanjšala. Mimobežnost političnih želja in gospodarske prakse si razlagam kot paradoks sodobne družbe.
Drugič. Modna muha letošnje zime z okoljevarstvene perspektive. V zadnjih sto letih se je povprečna temperatura na svetu dvignila za dobro stopinjo Celzija. Zaradi tega je, mimogrede, Triglavski ledenik tako rekoč le še zaplata snega. S Kjotskim protokolom, h kateremu je pristopila tudi Slovenija, naj bi zavarovali okolje pred klimatskimi spremembami in onesnaženostjo; z učinkovito rabo energije naj bi zmanjšali emisijo toplogrednih plinov. Drži, da je zemeljski plin najčistejše in energetsko najučinkovitejše fosilno gorivo, kot svojo dejavnost propagira združenje slovenskih trgovcev s plinom. Drži pa tudi, da je pri izgorevanju plina stranski produkt ogljikov dioksid, se pravi, tako imenovani toplogredni plin, ki povzroča klimatske spremembe, zaradi česar vlada med okoljevarstveniki prava panika. Ne trdim, da se bo zaradi ogrevanja fasad, se pravi, bivalnih prostorov od zunaj, stopil Triglavski ledenik. Ne bi pa bila odveč raziskava (morebitnega) učinka povečanega izgorevanja zemeljskega plina na okolje.
Tretjič. Modna muha letošnje zime z zornega kota ministrstva za zdravje oziroma z natakarjeve perspektive. Protikadilski zakon (za katerim lahko, zastran mene, stoji tudi Gazprom ali katera od alžirskih energetskih družb) naj bi pred nikotinskim strupom med drugim ali celo v prvi vrsti zavaroval ljudi z nasprotne strani »šanka«, se pravi, natakarje. Zdaj, ko ti isti ljudje (najmanj) osem ur dnevno letajo s toplega na mrzlo oziroma z mrzlega na toplo in tvegajo pljučnico in druga pljučna obolenja, pa ministrica za zdravje previdno molči. To je še en dokaz nedoslednosti sodobne družbe in njene politične elite.