Meje ni več
Danes ponoči ob 0.00 uri so v Ratečah in na Korenskem sedlu ukinili mejne kontrole. Policijska postaja v Kranjski Gori ostaja.
Od današnjega dne naprej med Slovenijo in Italijo ter Avstrijo ni več meje. S širitvijo šengenskega režima so namreč odpravili cestne mejne kontrole na notranji meji. To se je zgodilo tudi na obeh mejnih prehodih v kranjskogorski občini, v Ratečah in na Korenskem sedlu, kjer po novem mejni policisti niso več prisotni. Na obeh dosedanjih prehodih so preuredili nekatere objekte in spremenili prometni režim, tako da bo promet v prihodnje lahko potekal čim bolj nemoteno in sproščeno.
Ob tem pa so se v Kranjski Gori pojavila številna vprašanja, kot denimo, kaj to pomeni za bodočo varnost občanov, kaj bo s kranjskogorsko policijsko postajo in podobno. Zato so na zadnjo sejo občinskega sveta v Kranjski Gori povabili komandirja Policijske postaje Kranjska Gora Vinka Otoviča in vodjo sektorja uniformirane policije na Policijski upravi Kranj Simona Vindiša, ki sta pojasnila bodočo ureditev na tem območju. Simon Vindiš je dejal, da se z umikom policistov z meje varnost v kranjskogorski občini po pričakovanjih ne bo poslabšala. Čeprav mejne policije ne bo več, bodo policisti v občini kljub temu ostali. Z delom bodo začele nove skupine, ki bodo izvajale tako imenovane izravnalne ukrepe. Skrbele bodo zlasti za preprečevanje čezmejne kriminalitete in ilegalnih migracij, nadzirale pa bodo predvsem glavne prometne povezave. Policisti iz teh skupin naj bi delovali predvsem v civilu in v civilnih avtomobilih. Obenem že od leta 2002 deluje posebna enota za nadzor državne meje, ki deluje po vsej državi. Od septembra letos slovenski policisti uporabljajo tudi šengenski informacijski sistem, z delom pa je že pričel tudi trilateralni center za policijsko sodelovanje Vrata – Megvarje. »Vsa ta organizacija nas prepričuje, da se varnost po ukinitvi mej ne bo poslabšala,« je dejal Vindiš.
In kaj se bo zgodilo s Policijsko postajo Kranjska Gora? Kot je pojasnil Vindiš, bo po ukinitvi mejnih prehodov Policijska postaja Kranjska Gora postala postaja brez mejnih prehodov. Ohranila bo petindvajset delovnih mest od dosedanjih devetinštiridesetih. Vse odvečne policiste so uspeli prerazporediti v druge enote, večino na območje do Ljubljane, le dva policista na območje Novega mesta. »Vsaka premestitev je boleča, zato smo se trudili, da smo policistom iz Kranjske Gore zagotovili rešitve kar najbližje domu,« je zatrdil Vindiš. Tako sta dva kranjskogorska policista odšla na letališko policijo na Brnik, eden v enoto vodnikov službenih psov, pet v novoustanovljeno posebno enoto za izravnalne ukrepe v Kranj, devet v posebno enoto v Ljubljano, dva na Policijsko upravo v Novo mesto, trije v specializirano enoto za nadzor državne meje, eden pa v sektor kriminalistične policije v Kranj.
Na Policijski postaji v Kranjski Gori je po besedah komandirja Vinka Otoviča tako ostalo sistemiziranih petindvajset delovnih mest, od tega je trenutno dvajset zapolnjenih. Kljub drugačnih napovedim so uspeli ohraniti nočno dežurstvo, tako da bodo policisti v Kranjski Gori prisotni podnevi in ponoči. Po Otovičevih besedah delo po novem ne bo okrnjeno, kvečjemu nasprotno, saj bodo vsi zaposleni policisti delali v kraju in ne več na mejnih prehodih. Skrbeli bodo za vsa področja policijskega dela, od varnosti cestnega prometa prek kriminalitete do splošnih policijskih nalog. Dobra novica pa je tudi ta, da naj bi prihodnje leto odprli policijsko pisarno v Mojstrani (po zgledu Žirovnice), kjer bo policist prisoten enkrat ali dvakrat na teden.