Bled
Na Bledu se zadnja leta vse bolj zavedajo dejstva, da je turizem tista gospodarska dejavnost, od katere že živi in bi lahko živelo še veliko več domačinov. Tako ni čudno, da se intenzivno prizadevajo za gradnjo južne razbremenilne ceste, ki bo promet oddaljila od jezera, letos poleti so jo tudi že zakoličili.
Da je turizem najboljša priložnost za Bled in domačine, je bilo letos res čutiti na vsakem koraku, naj je šlo za različna srečanja državnikov, gospodarstvenikov, za novogradnje, komunalno urejenost ali zgolj drobne pridobitve, ki dajejo utrip vsakemu kraju. Tako so že prve dni letošnjega leta v blejskem zdravstvenem domu slovesno odprli ultrazvočno ambulanto, kar je lepa pridobitev ob štirideseti obletnici Zdravstvenega doma Bled. Za novo investicijo, vredno 14 milijonov tolarjev, je domača občina prispevala polovico denarja, pridobitev pa je razveselila okoli 34 tisoč prebivalcev blejske in okoliških občin, ki se zanašajo na storitve zdravstvenega doma Bled, prav tako jo lahko uporabljajo tuji turisti, katerih število zadnja leta na Bledu znova narašča. Veliko med njimi je tudi gostov, ki na Bled prihajajo zaradi različnih poslovnih srečanj in kongresov. Med letošnjimi je bilo zlasti pomembno zasedanje Svetovne turistične organizacije (UNWTO), komisije za Evropo, saj je tudi Slovenija, po sporazumu iz leta 1992, postala članica te organizacije, ki je največja na področju turizma. Njeni člani se redno srečujejo na regionalnih konferencah, letos je bilo to srečanje prvič v Sloveniji, oziroma na Bledu. Osrednja tema je bila, kako prek novih informacijskih tehnologij poiskati možnosti v turizmu in kako zadovoljiti zahtevne goste, ki na počitnicah ne iščejo več zgolj počivanja, ampak si želijo čim več doživeti. Veliko so lahko gostje na Bledu doživeli to poletje, saj so ob tradicionalnih blejskih dnevih in Festivalu Bled ter drugih tradicionalnih prireditvah lahko prvič uživali na srednjeveškem dnevu, za katerega so poskrbeli člani igralske skupine viteza Gašperja Lambergarja z gosti, prireditev so pripravili skupaj z Zavodom za kulturo Bled in Turizmom Bled.
Resnično veliko zanimivih prireditev je bilo letos na Bledu, od kulturnih do športnih, na srečanjih so se zbirali motoristi in ljubitelji Ferrarijev. Že kmalu po novem letu je za razburjenje, ki je dvignilo precej prahu, poskrbela Družba sv. Martina, ki jo je župnija Bled ustanovila za upravljanje Blejskega otoka. Odločili so se namreč, da za obisk otoka začnejo pobirati vstopnino, saj je bila obnova objektov, zlasti streh na otoku nujna, denarja za to pa niso imeli. Kljub protestom so vztrajali pri vstopnini, z njo so že do poletja precej obnovili objekta in polepšali otok, tako da pritožb o vstopnini ni bilo veliko. Je pa ustavno sodišče letos poleti zavrnilo pritožbo blejske župnije zoper sodbo Vrhovnega sodišča, ki je Blejski otok prisodilo državi. Otok tako ostaja državni, cerkev in župnišče pa sta cerkvena.
Blejski otok in Blejski grad sta med najbolj obiskanimi turističnimi znamenitostmi Slovenije, z Bleda pa odide le malo gostov, ki ne bi pokusili znamenite blejske kremne rezine. Samo v slaščičarski delavnici hotela Park so jih v dobrih petdesetih letih napekli več kot devet milijonov, devetmilijonto pa smo pojedli letos konec februarja. Nismo pa letos rekordov podirali zgolj ljubitelji 'kremšnit', saj so aprila študentje Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Bled v največjem kovinskem shakerju doslej zmešali kar 400 litrov koktajla in z njim podrli enega Guinnessovih rekordov. Prav tako so rekorde na tekmovanju v tako imenovanem »olimp strongmanu« podirali najmočnejši Slovenci in nekateri tujci, ki so se udeležili atraktivne majske prireditve na blejski promenadi.
Da je Bled vse bolj popularen tako za športne prireditve kot priprave športnikov, je dokaz tudi obisk naše nogometne reprezentance, ki si je Bled in nov športni park z zgledno urejenim nogometnim igriščem izbrala za priprave na kvalifikacijski nastop na EURU 2008. Našim nogometašem se nato ni uspelo kvalificirati na evropsko prvenstvo, a so zato za izreden športni podvig najprej s štirimi pokali z domačih in mednarodnih tekmovanj ter uvrstitvijo v ligo prvakov poskrbeli blejski odbojkarji, znova so navdušili tudi blejski veslači. Najbolj med njimi Iztok Čop in Luka Špik, ki sta na svetovnem prvenstvu v Münchnu osvojila zlato kolajno in naslov svetovnih prvakov v dvojnem dvojcu, Bled je z odlično pripravljeno kandidaturo, ki je potekala pod geslom »It's time for Bled« (Čas je za Bled), uspel pridobiti svetovno veslaško prvenstvo, ki ga bo Bled gostil leta 2011. Takrat naj bi se tudi že zaključevala gradnja blejske južne razbremenilne ceste, ki so jo zakoličili letos poleti, njena gradnja naj bi se začela leta 2009. Tako naj bi se velik del prometa, ki sedaj obremenjuje središče Bleda, preusmeril proč od obale jezera, ki naj bi jo v prihodnje tudi ne sramotile več podrta Riklijeva vila, ki se ji končno obeta začetek prenove, prenovo naj bi že v novem letu pričakala tudi vila Prešeren. Prav tako se prenova obeta zapuščeni Pristavi, obnovili naj bi plezalni center na Bohinjski Beli, za čim lepšo urejenost si prizadevajo tudi domačini blejskih ulic. Njihov trud vsako leto pregledujejo člani Turističnega društva Bled, ki so letos za najlepšo izbrali ulico Na Jasi.
Lepe ulice in Bled so konec avgusta lahko občudovali tudi številni pomembni gostje na mednarodni konferenci Strateški forum Bled, ki je bila namenjena aktualnim vprašanjem in izzivom Evropske unije, na Bled pa je prišlo rekordno število udeležencev, med njimi tudi mnogo predsednikov in premierjev ter najvišjih predstavnikov in gospodarstvenikov iz Slovenije in tujine.
OBČINSKI SVET: Srečko Vernig, Davorina Pirc (LDS), Leopold Zonik, Boris Cvek (Lista za gospodarsko ekološki razvoj), Jana Špec, Ludvik Kerčmar (SD), Blaž Ažman, Janez Petkoš (SDS), Matjaž Berčon (N.Si ), Franc Pretnar (SLS), Ljubislava Kapus, Slavko Ažman (Za ljudi in prostor), Albert Vidic (Lista za razvoj), Anton Omerzel, Aleš Vukelj (SNS), Anton Mežan, Radoslav Mužan (Lista Tonija Mežana), Bojan Žerovec, Franc Pogačar (Blejska lista), Miran Lavrič (Liga Turistika).
OBČINSKI NAGRAJENCI: Naziv častnega občana Bleda je dobil Dubrovničan Ivo Rudenjak, zlate plakete so prejeli Aleš Jerala, Stanko Slivnik in Iva Poličar, srebrne Ciril Kreigher, Kristl Ogris, Franci Šmon, Folklorna skupina Bled in Prostovoljno gasilsko društvo Selo, bronaste pa Anica Svetina, Bojana Pipan, Jani Klemenčič, Albin Valant in Jernej Vovk. S častnim znakom občine Bled so bili nagrajeni: Minka Sračnjek, Matka Žnidar, Viktor Dovžan, Franc Pintar, Peter Vukotič, Anton Zupan, Milena in Jože Tomc, Gostilna pri Planincu in Gostilna Batišt.