V Kamnik se vrača mamut
Občina Kamnik bo na sotočju Kamniške Bistrice in Nevljice postavila skulpturo mamuta v naravni velikosti.
Kamnik – Prihodnje leto bo minilo sedemdeset let, odkar so v Nevljah pri Kamniku ob gradnji mostu izkopali okostje mamuta, eno od le dveh tako dobro ohranjenih v Evropi. Mamut je že vse od leta 1938 shranjen v Prirodoslovnem muzeju Slovenije, a Kamničani si želijo, da bi bili po tej izjemni najdbi še bolj prepoznavni.
Na projekt, velik kakor mamut sam, kot pravijo, so se že začeli pripravljati. »Projekt Mamut je v naših glavah zorel kar nekaj let in zagotovo gre za enega večjih projektov, ki se ga bo občina lotila v prihodnjem letu. Radi bi dosegli velik odmev širše po Sloveniji, da se bo Kamnik tudi na ta način povzpel, predvsem na področju turizma,« je povedal župan Tone Smolnikar in dodal, da so v proračunu za prihodnje leto izdelavi mamuta v naravni velikosti namenili 120 tisoč evrov.
Skulpturo izjemnih dimenzij bo izdelal kipar iz Bistričice pri Kamniku Miha Kač, ki je tudi eden največjih pobudnikov tega projekta. Po dveletnem usklajevanju s strokovnjaki iz prirodoslovnega muzeja je avgusta začel izdelovati mamuta, ki bo dolg dobrih šest metrov in visok štiri, njegova površina pa bo merila kar 45 kvadratnih metrov. »V bronu bo tehtal približno dve toni in pol, njegov pogled pa bo usmerjen na Maistrov most, od koder ga bodo lahko videli vsi obiskovalci mesta,« je povedal kipar in poudaril, da je pristal na veliko nižjo ceno in tako mamuta v dobršni meri sponzorira, saj se občina v nasprotnem primeru tako velikega finančnega zalogaja ne bi mogla lotiti.
Med Kamničani se je sicer pojavilo nekaj nasprotovanj, zakaj mamuta ne bodo postavili v Nevlje, kjer je bil najden, a arhitekt Tomaž Schlegl odgovarja, da takšna skulptura potrebuje velik, dominanten in funkcionalen prostor in sotočje obeh rek naj bi bilo kot nalašč za to. Takoj po sprejetju proračuna bo občina začela zbirati ponudbe za vlivanje v bron, po načrtih pa bi mamuta na sotočje postavili v začetku septembra. »Seveda se projekt ne konča pri postavitvi, zato smo pripravili vrsto aktivnosti, ki se bodo odvijale že prej, seveda pa tudi kasneje. Med drugim načrtujemo ponatis publikacije o neveljskem mamutu, izdelavo spominske znamke in ureditev učne poti,« je na novinarski konferenci povedala direktorica Agencije za turizem in podjetništvo Andreja Eržen.