Pisci grafitov so si dali duška. (Foto: Anka Bulovec)

Kakšno postajališče?!

Radovljiška železniška postaja ima precej balkanskega "okrasja".

Zgradba železniškega postajališča v Radovljici je bila zgrajena leta 1914. Ob njej so leta 1960 zgradili še pokrito stopnišče, ki ga zaradi višinske razlike med cesto in železniškimi tiri uporabljajo za dostop do proge. Postajna zgradba je uvrščena med nepremično kulturno dediščino in je spomeniško zaščitena.

Radovljica - Ko potnik, ki je v času bratstva in enotnosti služil vojaški rok južno od Beograda, vstopi na radovljiško železniško postajo, si nehote zavrti »film« trideset let nazaj in pomisli, da stoji na postaji v zakotnem kraju globoko na Balkanu in čaka na vlak. Radovljiška postaja ima namreč tudi v času, ko se Slovenija celo pripravlja na predsedovanje uniji, še veliko balkanskega okrasja. Stene pokritega stopnišča in čakalnice so popisane z različnimi grafiti, vhodna vrata na postajo imajo razbito šipo, klopi so v slabem stanju …

Kot je povedal Marko Tancar iz službe za organizacijsko komuniciranja na Slovenskih železnicah, je največji problem radovljiškega postajališča ravnanje vandalov, ki se pogosto »spravljajo« nad stavbo in stopnišče in uničujejo stavbno pohištvo. »Železničarji« so letos na pokritem stopnišču zaprli okenske odprtine z akrilnim steklom, v sodelovanju z občino in srednjimi šolami bodo spomladi uredili stene pokritega stopnišča, v naslednjih letih načrtujejo obnovo strehe in poškodovanih delov fasade, zamenjali pa bodo tudi stavbno pohištvo.

V radovljiški občini jim ni vseeno, kakšno je železniško postajališče, zato tudi podpirajo z železnicami usklajen predlog srednje ekonomske gimnazije in srednje šole, da bi stene stopnišča in čakalnice prepleskali, naslikali motive starih vlakovnih kompozicij in polepšane stene zaščitili s premazom, ki bi otežil delo piscem različnih grafitov. »Akcija naj bi imela tudi vzgojni pomen, saj bi s tem vplivali tudi na odnos mladih do javnega prostora,« je dejala Alenka Langus iz občinske uprave in dodala, da naj bi pri polepšanju železniške postaje sodelovala tudi Klub radovljiških študentov in srednja gostinska šola.

Na radovljiški postaji vstopi letno na vlak od 60 do 70 tisoč potnikov. Čeprav natančno ne spremljajo, kdo prevladujejo med potniki, ocenjujejo, da je delež mladih še nekoliko večji od 40-odstotnega slovenskega povprečja.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 12. december 2010 / 07:00

Zakon o RTV padel tudi na Gorenjskem

Kranj – Na nedeljskem referendumu je o novem zakonu o RTV Slovenija glasovalo samo 14,62 odstotka volivk in volivcev. Tako nizko udeležbo pomnimo samo še na referendumu o pokraji...

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Dom upokojencev ne more biti bolnišnica

Stanovalka Doma upokojencev je opozorila na nekaj problemov v domskem življenju.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Mond na vrhu Šmarjetne

Na šestem turnirju za državno prvenstvo v taroku je na Šmarjetni nad Kranjem igralo 138 tarokistov iz vse Slovenije. Tarokisti Merkurja zadnja leta najboljši.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Nova generacija odličnjakov

Letos je zaključilo šolanje v kranjskih osnovnih šolah 112 učenk in učencev, ki so bili vsa leta odlični.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Meščanska poroka za "naj" par

V soboto, 16. junija, sta se poročila ­­­­Ana Cestnik in Peter Razboršek, ki ste ju v akciji Gorenjskega glasa in Zavoda za turizem Kranj izbrali bralci.

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Cestni režim je treba spremeniti

Na razdalji tristo metrov sta kar dve kritični točki; prva preti voznikom na koncu Delavskega mostu, druga v bližini farme Rešet je nevarna pešcem. Na Direkciji Republike Slovenije za ceste so bili sk...