Prinesi nam zdravja
Javnost je razburila vest, da naj bi zdravstveno ministrstvo z reorganizacijo krčilo mrežo nujne medicinske pomoči (NMP). Po predlogu delovne skupine bi v državi imeli 12 urgentnih centrov in 20 satelitskih urgentnih centrov. Občine, ki centrov ne bi več imele, bi organizirale dežurno ambulanto le čez dan, v preostalih urah bi šle pod regionalni center. Minister Danijel Bešič Loredan miri, da se je v javnosti razširil s stroko še neusklajen delovni dokument, in zagotavlja, da bodo spremembe usklajene s stroko. Upajmo, da se skladno s pregovorom, da kjer je dim, je tudi ogenj, požar ne razplamti.
Kajti odzivi so ostri. Med prvimi v bližnjem okolju so se odzvali v Kamniku in Komendi, pred dnevi v Tržiču, kjer želijo aktivno sodelovati pri iskanju rešitev – z željo zagotoviti občanom čim boljše storitve NMP in reševalne službe v okviru realnih možnosti. A odločni, da ne bodo pristali na organizacijske spremembe, ki bi poslabšale dostopnost in učinkovitost NMP. »Še posebno glede na visoko kakovost, profesionalnost in opremljenost tržiške službe NMP je nedopustno, da bi se tovrstna služba v Tržiču ukinila. Gre za službo, kjer lahko sekunde odločajo o smrti in življenju, to pa nima cene,« poudarja župan Peter Miklič. Zdravstveni dom (ZD) Tržič je na svoji spletni strani objavil sedem temeljnih argumentov, zaradi katerih ne morejo pristati na ukinitev NMP in dežurnih zdravnikov. Bodo slišani?
Znova se je oglasila civilna iniciativa, tokrat za razreševanje težav pri dostopu do družinskih zdravnikov, in predstavila začetek kampanje Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Pomanjkanje družinskih zdravnikov ni od včeraj, a je trenutno v državi brez izbranega osebnega zdravnika kar okoli 130 tisoč zavarovancev. V civilni iniciativi opozarjajo, da država številnim ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva, zagotovitev dostopa do družinskega zdravnika pa je le ena od njihovih zahtev, med drugim zahtevajo tudi ustavitev »vseh procesov, kjer se javna sredstva stekajo v zasebne žepe«.
Pacienti imamo z javnim zdravstvom kot sistemom, dostopnostjo in odnosom različne izkušnje, upam, da do specialista zares pridete v tridesetih dneh, kot je bila ena predvolilnih obljub, saj če ste ostali že brez izbranega osebnega zdravnika, ne vem, kdo vam bi sploh napisal napotnico. Zdravje ne sme imeti »cene«, kot so postavili temelje v naši preteklosti. Pretresli so me posnetki izpred ZD Ljubljana - Polje, ko so bili zbrani večinoma starejši ljudje, ki so ostali brez izbranega osebnega zdravnika. Nemočni. Dobri decembrski mož, prinesi nam rešitve. In, prosim, daj nam zdravja.