Stoletnica Čitalniške javne ljudske knjižnice v Kranju
"Ljudje še berejo. Izposoja je odvisna tudi od letnega časa, med dopusti in prazniki posegajo po lažjem čtivu," pravi knjižničarka Dani Jurgec.
Leta 1907 se je Čitalniška knjižnica preimenovala v Ljudsko knjižnico Kranj, ki je postala dostopna vsem slojem prebivalstva. Pionirski oddelek so uvedli leta 1962, v računalniško podprto vzajemno bazo vseh slovenskih knjižnic so se vključili leta 1991. O delovanju knjižnice, novostih in pripravah na novo knjižnico, ki bo v Globusu, smo se pogovarjali z Dani Jurgec, vodjo izposoje za odrasle.
Pogoji dela v knjižnici so se skozi čas precej spreminjali, kakšna je bila postavitev gradiva, kako je včasih potekala izposoja?
»Ločiti moramo dve postavitvi gradiva, v študijskem oddelku je bilo gradivo postavljeno po skladiščnem sistemu, v splošnem oddelku pa imajo uporabniki prost dostop do gradiva. V študijskem oddelku so uporabniki gradivo iskali po katalogu, izpisali so si tekočo številko gradiva in jo izročili knjižničarju, ki jim je prinesel želeno gradivo. Za vsako izposojo so morali napisati zadolžnico, na kateri so bili podatki o uporabniku, knjigi in datumu izposoje. Ob vrnitvi knjižničnega gradiva so prejeli potrdilo, en izvod zadolžnice. V splošnem oddelku so uporabniki sami izbirali gradivo. Vsaka knjiga je imela knjižni listek, na katerem so bile zabeležene številke obiskovalcev, ki so si knjigo izposodili. Za uporabnike pa smo imeli kontni list, na katerem smo beležili datum izposoje in gradivo, ki so si ga izposodili. V letu 1999 se je izposoja gradiva avtomatizirala, tj. s pomočjo računalnika gradivo izposodimo in vrnemo, v splošnem in študijske oddelku, v pionirskem oddelku pa smo avtomatizacijo uvedli leto prej. Decembra pa bomo v splošnem oddelku uvedli samopostrežni način izposoje s knjigomati. Vračilo knjig bo potekalo po »starem«, saj nimamo dovolj prostora v obstoječih prostorih knjižnice za postavitev transportnega sistema za prevzem vrnjenih knjig.«
Ko smo že pri prostorski stiski, oddelki knjižnice so raztreseni po Kranju.
»Pionirski in splošni oddelek sta na lokaciji Slovenski trg, študijski pa v starem delu mesta na Tavčarjevi. Vsi prostori, približno 2000 kvadratnih metrov, so v najemu.«
Kako potekajo priprave na selitev na novo lokacijo v Globusu?
»V Globusu se bodo na eno lokacijo preselili vsi trije oddelki. Gradivo oddelkov za odrasle se bo združilo v enotno postavitev. Lani in letos je potekala preoprema gradiva na splošnem oddelku, iz postavitve po UDK sistemu smo prešli v postavitev po predmetnih oznakah. Za samopostrežno izposojo je potrebno gradivo opremiti z novim sistemom RFDI zaščite, ki deluje na radio frekvenčnih valovih. Dosedanja zaščita je delovala na magnetih, ob vsaki izposoji je bilo potrebno knjige razmagnetiti, ob vračilu pa namagnetiti. Ob uvedbi knjigomatov v splošnem oddelku predvidevamo, da bo oddelek zaprt med 10. in 15. decembrom, knjige bo med tem časom mogoče vrniti v pionirskem oddelku.«
Kako vpliva internet na vaše delo?
»Internet nam je olajšal določena dela. Podatke za seminarske in diplomske naloge se sicer lahko dobi na internetu, vendar ne vedno polnih tekstov. Tiste baze podatkov, ki imajo polne tekste, so večinoma plačljive. Tako knjige ostajajo primarno gradivo. Z internetom imajo uporabniki dostop do našega kataloga. Sami si lahko pogledajo, ali je želeno gradivo na voljo ali je izposojeno.«
Kakšna je branost knjig in članstvo knjižnice danes?
»Ljudje še berejo. Izposoja je odvisna tudi od letnega časa, med dopusti in prazniki posegajo po lažjem čtivu. Veliko je povpraševanje po turističnih vodičih. Radi si izposojajo priročnike za dom, vrt, sadjarstvo, za vzrejo malih živali. Danes je zelo aktualna literatura s področja osebne rasti in alternativnih načinov zdravljenja. V študijskem oddelku si izposojajo predvsem študijsko gradivo. Leta 2006 smo imeli 14.798 članov. Izkaznica velja za vse oddelke in vseh šest podružnic. Imamo zelo bogato zbirko gradiva, tudi Dalmatinovo Biblijo.«