Skrbijo za zapuščene živali
Ker društvo nima svojega zavetišča, so najdene živali do oddaje v nove domove nastanjene kar pri članih in simpatizerjih društva.
Društvo za zaščito živali Jesenice je edino tovrstno društvo na Gorenjskem. V njem je trenutno dejavnih le deset članov, ki skrbijo za izgubljene, zanemarjene in trpinčene živali. Takšnih živali, zlasti mačk, pa je vse več. Kako požrtvovalni so člani društva, priča podatek, da za večino najdenih živali skrbijo kar sami po domovih, dokler jim ne najdejo novega doma. Še več o dejavnosti društva nam je povedala Nevenka Plut Šorli.
Kdaj je društvo nastalo in kako deluje?
»Društvo deluje od leta 2002 in je edino tovrstno društvo na Gorenjskem. Sestavljajo ga člani in simpatizerji društva. Prostovoljci skrbimo za zaščito živali na več načinov: sodelujemo pri ogledih zanemarjanja in mučenja živali, oglašujemo brezdomne živali, jim iščemo nove domove, izvajamo akcije sterilizacij in kastracij brezdomnih mačk, udeležujemo se mladinskih taborov na temo živali, pri oddaji psov pomagamo zavetišču Perun … Pri našem delu sodelujemo z veterinarsko ambulanto dr. Zlate Čop v Lescah, kjer nam pomagajo s popusti pri storitvah in si vedno vzamejo čas za najdenčke in jih strokovno oskrbijo.«
Kam namestite živali, ki jih najdete? Imate posebno zavetišče?
»Društvo nima svojega zavetišča, kar pomeni, da so najdene živali, predvsem mačke, do oddaje v nove domove nastanjene pri članih in simpatizerjih društva, kar predstavlja precejšen finančni zalogaj, od veterinarske oskrbe, hrane do peska ... Zato bi bili zelo veseli kakšne zapuščene lope oziroma garaže, ki bi jo lahko spremenili v mačjak, kamor bi lahko nastanili najdene mucke do odhoda v nove domove.«
Skrbite pa tudi za zaščito živali. Kako ukrepate v primeru, če vas občani opozorijo na kršitve?
»Če nekdo opazi kršitve, to lahko prijavi na društveni telefon, društveni elektronski naslov, lahko pa nas obvesti tudi po pošti. Prijave morajo vsebovati točen naslov kršitelja ter objektiven opis stanja živali. Če je nekdo v dilemi, ali določen primer je kršenje Zakona o zaščiti živali ali ne, naj pokliče na društveni telefon, kjer bo dobil informacije. Po prijavi bo v najkrajšem možnem času opravljen ogled. Lastniku živali postavimo rok, v katerem mora izboljšati bivalne razmere živali, ob nespoštovanju tega pa sledi prijava na veterinarsko inšpekcijo. Tako po svojih najboljših močeh poskušamo doseči, da se izboljšajo bivalne razmere hišnih ali rejnih živali.«
Kako pa lahko posamezniki pomagajo društvu?
»Trenutno nas je aktivnih članov le deset za območje celotne Gorenjske, zato vabimo vse zainteresirane, naj se nam pridružijo. Društvu pa je mogoče pomagati tudi z nakazilom prostovoljnega prispevka. Denar potrebujemo predvsem za kritje stroškov veterinarske oskrbe živali. Ker je društvo nepridobitna, nevladna, dobrodelna in prostovoljna organizacija, smo veseli vsakega podarjenega evra.«