Cene elektrike za novo inflacijo
Elektrodistributerji so napovedali šestodstotno podražitev električne energije za gospodinjstva in zamolčali, da so jo podražili za še enkrat toliko.
Kranj – V četrtek in petek so slovensko javnost presenetile napovedi vseh petih distributerjev v naši državi, da bodo računi za električno energijo od novega leta dalje višji za šest odstotkov. Presenetili zato, ker so prav podražitve in s tem skoraj podivjana inflacija sedaj ena najbolj vročih tem, saj kot država na evrskem območju dobivamo ukore celo v evropskem merilu. Le nekaj dni potem, ko je gospodarski minister objavil vojno napoved inflaciji, so distributerji električne energije pokazali, kako razumejo od polletja sproščen trg električne energije za gospodinjstva in dejstvo, da niso več javna podjetja.
Podražitev kljub dobičkom
Da je bila ob napol pripravljeni sprostitvi trga iluzija pocenitev energije, če smo odvisni od uvoza iz tujine, kjer je energija dražja, je že od spomladi jasno, za koliko je realno treba popraviti cene, pa ni pravega odgovora. V nekaj mesecih smo slišali ocene o šest-, osem- in 12-odstotnih nujnih popravkih cen, in ker so ti različni, ostaja občutek o manipulaciji. V prvi reakciji na objavljeno šestodstotno podražitev je gospodarski minister ocenil, da zanjo ni, dokler elektrodistributerji kujejo dobičke, nobene potrebe in da gre za družbeno neodgovorno ravnanje. Še bolj so konkretni v vladnem Uradu za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), kjer ugotavljajo, da ob petih milijardah tolarjev čistega dobička v zadnjih treh letih ni nobenega razloga za podražitev. Ocenili so, da se bo ob taki podražitvi inflacija povečala za 0,15 odstotne točke oziroma za pet odstotkov v prihodnjem letu pričakovane inflacije, še bolj pa je nevaren posredni učinek, ki bo povečal inflacijska pričakovanja in ravnanja. K ukrepanju pozivajo Urad za varstvo konkurence, ki pa se je doslej izkazal le za 'leseno železo'.
Energija za 11, obračun moči pa za 26 odstotkov
Naj na koncu dodamo še svoje opažanje, ko smo se nekoliko bolj poglobili v izračune predlaganih podražitev. Dejstvo je namreč, da sta v ceni električne energije, ki jo distributerji povišujejo za šest odstotkov, zajeti tudi trošarina in omrežnina, oboje pa (v zneskih in ne v odstotkih) določa država. Ker se ta dva dela cene elektrike nista spremenila, je dejansko povišanje cene energije večje – med 10,5 in 11,9 odstotka, torej skoraj dvakrat več od objavljenega, pri obračunu moči pa je povečanje cene celo 26-odstotno! Račun kaže, da bodo distributerji dobili za eno megavatno uro, prodano v gospodinjstva, dobrih 55 evrov, in če jo kupijo po 45 evrov, je njihova marža 25-odstotna. Ali res lahko pri tem nastane izguba?