Za varno osvežitev v vodi
V vročih poletnih dneh je najboljša in najhitrejša osvežitev skok v hladno vodo. Policija svetuje previdnost, saj vas nepremišljenost lahko stane celo življenja.
Kranj - Med osnovne varnostne ukrepe sodi upoštevanje pravila, da je lahko zelo nevarno skakati v motno vodo, v plitvine ali na neznanih mestih. Policija starše tudi opozarja, naj otrok ne puščajo brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj pa v vodi, saj otroci ne poznajo nevarnosti. Vedno opazujte otroke, ki se igrajo ob vodi, pa čeprav plitvi. Na kopališčih velja biti previden tudi zaradi priložnostnih tatov, spolnih nasilnežev in drugih storilcev kaznivih dejanj.
Do neljubih nezgod prihaja zlasti pri kopanju na »črnih« ali divjih kopališčih, v gramoznicah, jezerih ali rekah, kjer se kopamo na lastno odgovornost in kjer ni organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. Zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev so namreč divja kopališča lahko za kopalce zelo nevarna. »Izredno nevarne so tudi zapuščene gramoznice, napolnjene z vodo, ki predstavljajo nevarnost za utopitve, a jih nihče ne nadzira. Ponekod seže voda tudi do 15 metrov globoko,« opozarja policija.
Če opazite, da se nekdo utaplja, ne skačite brezglavo za njim v vodo. Če niste dober plavalec, bo vaš pogum lahko zaman, lahko pa se celo zgodi, da bodo morali reševalci namesto ene reševati kar dve osebi. Zato si zapomnite, da lahko utapljajočemu življenje reši že vaš klic na center za obveščanje (112) ali policijo (113), na morju pa tudi Upravo Republike Slovenije za pomorstvo. Vsem naključnim reševalcem iz vode sicer policija svetuje, da je utapljajočemu bolje vreči vrv ali vejo, kot skočiti v vodo, da bi ga rešili. Reševanje je namreč velikanski telesni napor. Utapljajočemu se je potrebno približati s hrbtne strani in ga zagrabiti na primer za lase. Če se utapljajoči oklene reševalca, za slednjega ni drugega izhoda, kot da se potopi in se tako reši smrtonosnega prijema.