Elektrike je škoda za ogrevanje
Tudi Elektro Gorenjska je napovedal podražitev električne energije. Zapustil jih je le en odjemalec.
Kranj – V petek je Elektro Gorenjska, podobno kot vsi slovenski elektrodistributerji, napovedal podražitev električne energije z novim letom. O te smo se pogovarjali z Alešem Ažmanom, izvršnim direktorjem OE Nabava in prodaja električne energije Elektro Gorenjska.
V petek je Elektro Gorenjska, podobno kot vsi slovenski distributerji, objavil nove cene električne energije z veljavnostjo od novega leta dalje. Zakaj sedaj?
»Objavo cen trideset dni pred uveljavitvijo zahtevajo Splošni pogoji za dobavo električne energije. Zadnji rok je bil torej 30. november.«
Od letošnjega polletja si lahko gospodinjstva prosto izbirajo dobavitelja električne energije, pri čemer pa bi pričakovali, da bodo ponudniki nastopali na tem sproščenem trgu z različnimi cenami. Vendar tudi po tej podražitvi ni tako. Je torej trg sproščen le formalno?
»Ne poznam, za kakšne cene so se odločili vsi drugi distributerji. Res je, da gospodinjstva od 1. julija dalje lahko prosto izbirajo dobavitelja in možnost zamenjave imajo tudi ob spremembi cen, res pa je tudi, da se cene minimalno razlikujejo.«
Koliko sprememb pri izbiri dobavitelja ste zabeležili na Gorenjskem?
»Pri skupno 73 tisoč gospodinjskih odjemalcih je bilo le pet sprememb. Štirje so k Elektru Gorenjska pristopili, eden pa si je izbral drugega dobavitelja.«
Enak dvig cen bo vsekakor vzbudil sum kartelnega dogovarjanja. Kako opravičujete takšno ravnanje?
»Vsi distributerji iščemo na trgu električne energije najcenejše nabavne vire in ti so trenutno pri domači proizvodnji. V Sloveniji imamo dva proizvajalca: HSE in NE Krško, pri katerih so razlike minimalne. Slišali smo tudi pozive k družbeno odgovornemu obnašanju in vsa distribucijska podjetja skušajo cene urediti tako, da pri oskrbovanju gospodinjstev ne bi bilo več izgub. Upoštevati moramo zahteve lastnikov, da pri poslovanju ne ustvarjamo izgub.«
Bo imel Elektro Gorenjska letos na segmentu dobavljanja električne energije gospodinjstvom izgubo in ali jo bo šestodstotna podražitev v letu 2008 odpravila?
»Letos bomo imeli izgubo, kot je bilo že planirano. Za prihodnje leto smo si pri proizvajalcih že zagotovili potrebne količine energije, pogajanja o ceni pa še niso zaključena. Če bo dosežen sporazum po naših pričakovanjih, v prihodnjem letu ponovnih podražitev ne bo, sicer pa bo cene treba še enkrat popraviti. K temu lahko povem, da so se cene na veleprodajnem trgu povišale za okoli štirideset odstotkov, zato je šestodstotna podražitev najmanjša možna. Cena električne energije za poslovne uporabnike na tem trgu dosega okoli 80 evrov za megavatno uro, za gospodinjstva pa od 42 do 48 evrov.«
Pri plačilu električne energije uporabniki poleg plačila same energije plačamo tudi obračun moči, omrežnino, trošarino in na vse skupaj še DDV. DDV je določen v odstotkih, medtem ko sta omrežnina in trošarina določeni v zneskih. Za koliko se bo torej povečal račun za električno energijo, ker pristojni niso povečali trošarine in omrežnine?
»Objavljena podražitev se nanaša na končne zneske računov za električno energijo, ki bodo torej po novem letu za šest odstotkov višji. Kako bo s trošarino in omrežnino znotraj tega, pa še ni dokončno znano. Objavili smo torej končno ceno preskrbe z električno energijo.«
Se pregovorno varčni Gorenjci obnašamo pri porabi električne energije varčno? Kakšen je bil odziv na akcijo delitve brezplačnih varčnih žarnic – sijalk?
»Žal moram reči, da je zaradi nizkih cen električne energije tudi na Gorenjskem vse več primerov ogrevanja s to vrsto sicer najžlahtnejše energije, ki je glede na cene drugih energentov prepoceni. To je velika škoda. Kar zadeva akcijo delitve sijalk, ki je še v teku, pa je bil doslej odziv dobrih 20 odstotkov in jo bomo nadaljevali. Naš cilj je z dodatnimi ukrepi doseči 80-odstotni delež gospodinjstev, ki bodo uporabila tovrstne varčne žarnice.«