Avtorja knjige dr. Viktor Baranovski in dr. Irina Khlebnikova

Nova knjiga o Ažbetu

Ažbetova šola je bila v svojem času vsaj četrt stoletja pred drugimi.

Obiskovalci turistične kmetije Pri Ažbetu so bili v sodelovanju z Galerijo Krvina prejšnji četrtek deležni prave kulturne poslastice, saj sta dr. Irina Khlebnikova in dr. Viktor Baranovski predstavljala svojo drugo knjigo o slikarju Antonu Ažbetu z naslovom Pariške zasebne likovne akademije in Ažbetova šola v Münchnu.

Pogovor je vodil prof. dr. Mirko Juteršek, za dodatno žlahtnost pa sta poskrbela glasbena gosta baritonist Matjaž Robaus in citrar Tomaž Plahutnik. Dr. Irina Khlebnikova je po prireditvi povedala: »Največja vrednost knjige je v tem, da sva v njej z možem Viktorjem pokazala, kako pomembna je bila pedagoška vrednost Ažbetove metode, kako izjemen likovni pedagog je bil, nenazadnje je njegov sloves preplavil celotno slikarsko Evropo tistega časa, lahko ga primerjamo s slavnimi pariškimi likovnimi akademijami, vsi strokovnjaki pa so si enotni, da je bila njegova pedagoška metoda unikatna za svoj čas. Knjiga je namenjena strokovnjakom, študentom likovne akademije in vsem, ki jih zanima, kako se je razvijala francoska likovna akademija in likovne šole 19. stoletja.«

Podobnega mnenja je tudi umetnostni zgodovinar, prof. dr. Mirko Juteršek, velik poznavalec Ažbeta: »Ažbetova teza je bila, da se je pri poučevanju slikarstva potrebno dobro pripraviti, vedno več naučiti, da študentje pristopijo k slikarstvu ustvarjalno, inovativno in čim bolj sproščeno. Anton Ažbe je veliko dal na znanje. Potrebno je poudariti, da je bila Slovenija takrat še zelo cehovsko urejena, Francija kot republika pa je bila, tudi na kulturnem področju, daleč spredaj. Nenazadnje se je tudi Jurij Šubic šolal v Parizu, svoje pridobljeno znanje pa je potem s pridom prinašal v domače Poljane. Anton Ažbe je s svojo šolo prednjačil pred drugimi šolami za vsaj za četrt stoletja in na srečo se mi danes tega še kako zavedamo.« Irina Khlebnikova in Viktor Baranovski sta že leta 2002 napisala knjigo Anton Ažbe in ruski slikarji. V spomin nanj so na domačiji v Dolenčicah, v edinem ohranjenem delu stare Ažbetove rojstne hiše, uredili spominsko sobo, medtem ko so Ažbetov kip ob stoti obletnici slikarjeve smrti, postavili v Alejo znamenitih Ločanov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 10. maj 2022 / 15:05

Za začetek tudi počasna hoja

Raziskava o vplivu pandemije covida-19 na različna področja življenja prebivalcev Slovenije (SI-PANDA) je pokazala, da je v primerjavi z obdobjem pred pandemijo manj telesno aktivna približno tretj...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Sto deset let šolstva na Primskovem

Kranj - Letošnje leto je jubilejno leto šolstva na Primskovem pri Kranju, saj mineva 110 let, kar je prvič zazvonil šolski zvonec. Obenem je to tudi 30. rojstni dan Osnovne šole...

Šport / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Šestkrat prek 200, padec Gruberja

V Planici so danes, v sredo, preizkusili letalnico, najdaljši polet pa je uspel Norvežanu Johanu R. Evensenu.

Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Uživajo tudi v svetu pod vodo

Društvo za podvodne dejavnosti Kranj je eno najstarejših v Sloveniji, saj letos praznujejo že 35 let delovanja, člani pa so predvsem ljubitelji vode, podvodnega sveta in narave.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Vitamini in minerali

Strokovnjaki danes opozarjajo pred pretirano uporabo vitaminov in mineralov skozi daljši čas, ker lahko takšna raba celo ogroža zdravje ljudi.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Natančno preverite podatke informativnega izračuna

Po novem bodo zavezanci za dohodnino do konca maja prejeli informativni izračun. Če ne bodo odkrili napak, je zgodba z dohodnino za letos zaključena.