Glavni na newyorških ulicah so taksiji, kljub gneči je promet dobro urejen, saj so ceste večinoma enosmerne.

Mesto številnih presežkov

Nekateri se v New York zaljubijo na prvi pogled, drugi ga zasovražijo že, ko prvič stopijo na hrupne ulice Manhattna. Nekateri ga obiščejo enkrat in ne vidijo več vzroka, da bi se vrnili, drugi ostanejo in uživajo v vsem, kar ponuja.

Skoraj ga ni bilo, ki nam pred potjo v New York ne bi postregel s kakšnim od zanimivih podatkov. Tisti, ki so tam že bili, so svetovali, kaj vse si je treba ogledati, tisti, ki so o njem le brali ali slišali pa, kaj je tisto, kar bi moralo v velikem mestu zanimati prav vsakogar.

Da je mesto res ogromno, sem si predstavljala, saj okoli osem milijonov prebivalcev v njem pač mora kaj početi. Tudi to, da je v New Yorku veliko zanimivih stavb, galerij, muzejev in vsega drugega, mi je bilo jasno že po listanju prvega priročnika, v katerem ni manjkalo nasvetov, kaj vse si je vredno pogledati. Na vsak način precej več, kot smo zmogli v zgolj enem tednu …

Čeprav bi bila mogoče udobnejša vožnja s helikopterjem (na turo nad mestom te popelje za 119 dolarjev), smo se odločili za krožno vožnjo na strehi avtobusa, s katerega lahko izstopiš na kateri koli postaji in si vmes od blizu ogledaš, kar te zanima. Nas je zanimal izlet z ladjo do Kipa svobode in vmes postanek na otoku Ellis, prek katerega so v Ameriko z ladjami z vseh koncev sveta prihajali priseljenci. Prav tako nismo mogli, da si ne bi ogledali pogorišča (in sedaj gradbišča), na katerem sta stali stolpnici Svetovnega trgovinskega centra (WTC). Prav zanimivo je, da le nekaj metrov proč še vedno stojijo visoke stolpnice in da večina od sosednjih zgradb sploh ni bila poškodovanih, saj sta se stolpnici podrli skorajda sami vase. O dnevu tragedije, 11. septembru 2001, vsakemu od vodičev po mestu zastane dih in še danes se ob gradbišču zbira množica ljudi iz vsega sveta, ki nato v bližnji kapeli sv. Pavla prižigajo sveče, obiskujejo maše ter puščajo zapise in spominke.

In čeprav svetovno znanih dvojčkov, s kar 110 nadstropji, iz katerih je bil menda čudovit pogled po vsej okolici, ni več, priložnosti za ogled mesta z v nebo segajočih stolpnic ne manjka. Med njimi je zagotovo najbolj obiskan najslavnejši nebotičnik na svetu, Empire State Building, ki ga poznamo tudi iz številnih filmov. Nebotičnik ima kar 102 nadstropji, visok je 381 metrov (dvojčka sta v višino merila 411,5 metra), čudovit razgled, do koder nam seže oko, je zlasti zvečer, ko mesto zaživi v številnih lučeh.

Med znamenitostmi New Yorka, ki jih je vredno pogledati, je zagotovo tudi Brooklynski most, pa kitajska četrt, Rockefellerjev center, pa tudi številni muzeji, ki jih mesto premore več kot tristo. Nekaj posebnega je tudi nedeljska maša v Harlemu, pa sprehod po Centralnem parku, kjer se domačini in obiskovalci oddahnejo od betona, kjer tečejo, kolesarijo, kamor pripeljejo pse, pridejo na piknik in zabavo. V zgradbah in hotelih ob parku lahko živijo zgolj najpremožnejši, saj so cene stanovanj in najemnin izjemno visoke. Zanimivo pa je, da so stanovanja dražja v višjih nadstropjih, saj je od tam njih lepši pogled, pa tudi hrupa je manj.

Prav hrup, nenehno zavijanje siren in množice na cestah, so najbrž vzrok, da vsaj nam Ločanom, New York ni »zlezel pod kožo«. Res smo videli veliko posebnih stvari, se skoraj izgubili v največji blagovnici na svetu Macy's, bili navdušeni nad ogledom hokejske tekme domačih Rangersov in Philadelphie flayers v Madison Square gardnu ter občudovali prijaznost domačinov, ki so ti bili pripravljeni pomagati na vsakem koraku, od podzemne železnice do iskanja spominkov. Toda po tednu dni smo se radi vrnili domov in ne vem, zakaj sem na poti prek Atlantika premišljevala o ameriškem turistu, ki mi je pred časom v Bohinju na vprašanje, kaj naj si ogledam v Ameriki, dejal: »Le kaj bi hodila v Ameriko, saj imate v Sloveniji vse lepote sveta?!«

 

           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 7. julij 2015 / 00:07

Najbolje k zdravniku v javni mreži

Pred odhodom na počitnice Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zavarovanim osebam svetuje, da za čas bivanja v tujini pravočasno uredijo tudi svoje zdravstveno zavarovanje, s čimer se lah...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:55

Ultratekaška legenda v ZDA

Jeseničanka Petra Pirc, ki od študentskih let živi v Ameriki, je ena najboljših ekstremnih tekačic v Združenih državah Amerike. Imenujejo jo kar "legenda ekstremnih gorskih tekov". Zmaguje na gorskih...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:41

Težki časi za kranjsko Slogo

Kmetijsko gozdarska zadruga Sloga Kranj preživlja težke čase. Ob veliki zadolženosti, ki bo še najmanj pet let bremenila poslovanje, je zadruga lansko poslovno leto sklenila z nekaj več kot 1,2 milijo...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:37

Alprem z novimi vsebinami

Območje nekdanjega industrijskega podjetja Alprem v središču Kamnika se razvija v vse bolj živahen del mesta. Namesto propadajočih zidov so ob podpori lastnika stvari v svoje roke vzeli društva in mla...

Kultura / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:26

Naprej z nasmehom

Gledališče slepih in slabovidnih Nasmeh je v Kulturnem domu na Breznici navdušilo občinstvo z avtorsko gledališko predstavo Kako naprej?.

Šenčur / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:24

Televizijo so hodili gledat v zadrugo

Etnolog dr. Jože Hudales, urednik knjige Šenčur in Šenčurjani okrog leta 1960, je v Šenčurju predstavil delo, ki je nastalo po gradivu ameriškega antropologa Joela M. Halperna iz leta 1961/62.