Asfalt - da ali ne
Večno vprašanje za tekače je, ali je tek po asfaltu zaradi trde podlage škodljiv ali ne.
Nekateri se ga skoraj povsem izogibajo, medtem ko drugi z velikim veseljem stečejo na trde asfaltne ceste in zaradi tega nimajo večjih težav.
Splošno mnenje športnih strokovnjakov je, da naj se tekači izogibajo teku po trdih površinah, kakršne so asfaltne ceste in betonske podlage. To je deloma zaradi tega, ker nekaj tipičnih tekaških poškodb dejansko lahko nastane zaradi teka po pretrdi podlagi, po drugi strani pa naj bi bil tek zunaj urbanih površin bolj učinkovit in primernejši ter bolj prijazen tekaču. Večina nas prizna, da imamo najraje tek po uhojenih gozdnih stezicah in lepih makadamskih cestah, kjer se vsaj izognemo neprijetno brnečim vozilom. Sam pa lahko priznam, da se poleg običajnih treningov po gozdnih in planinskih stezah večkrat rad podam na neskončne asfaltne ceste in tudi tam uživam. Zakaj? Na asfaltu se teče hitreje, in to tekaču predstavlja poseben užitek, čeprav pri hitrem teku bolj trpiš, saj se srčni utrip takrat dvigne tja nad 170 udarcev na minuto in stiske postanejo neizbežne. Poleg tega ni treba gledati pod noge, kam stopiš. Preprosto položiš nogo na podlago in čim prej odrineš. To je ena izmed razlik od teka po mehkejših naravnih površinah, kjer je podlaga večkrat neravna in razdrapana in potrebna je večja pazljivost pri stiku nog s podlago. Poglejmo možne poškodbe. Tipična poškodba pri teku po naravnih površinah je zvin gležnja, pri teku po asfaltu pa vnetje pokostnice in mogoče tudi tetive, ki veže peto z mečnimi mišicami. Vse te poškodbe so lahko neprijetne, vendar se s primernim zdravljenjem dobro pozdravijo. Pred leti sem si na gozdni stezi na korenini kar močno zvil gleženj in kakšen dan ali dva niti normalna hoja ni bila možna. Čez nekaj dni pa je kot rehabilitacija služil tek po asfaltu. Zakaj? Podlaga je povsem ravna in ni bilo možnosti obnovitve poškodbe. Še več, poškodba se je ob dodatnih vajah hitro unesla. Vsaka podlaga ima svoje prednosti in slabosti. Ker pravijo, da se človek vsega navadi, se bo, če bo le hotel, navadil tudi teka po asfaltu. Veliko tekem poteka po asfaltu in v pripravah je treba vsaj vsake toliko časa pod nogami občutiti trdo podlago. Niti ni tako slabo, kot nekateri mislijo.
Sklep
Pravi tekač se mora dobro znajti tako na naravnih kot tudi na trdnih asfaltnih površinah. Povsod so prednosti in slabosti ter nevarnosti za nastanek poškodb, a ob primernem kombiniranju površin in obsegu vadbe se nevšečnostim lahko izognemo.