Na vodi v ekstremnih pogojih
Valovi včasih dosegajo višino jamborja in več, veter piha s hitrostjo od 20 do 50 vozlov. To je Madagaskar, kjer se je na valovih na sezono pripravljal svetovni prvak v deskanju na snegu Rok Flander.
Rok Flander zadnjih deset let poletja preživi na valovih. »Ocean zame predstavlja magnet, ki se mu nikakor ne morem upreti. Škoda je le, da mi obveznosti, ki jih imam kot profesionalni deskar na snegu, ne omogočajo, da bi na oceanu preživel več časa. Skozi surfanje vedno znova najdem pot k svojemu bistvu. Je nekevrste meditacija,« pravi Rok, ki je tako kot deskanje na snegu zelo hitro osvojil tudi deskanje na valovih.
Na surf je prvič stopil pred trinjastimi leti: »V bistvu se zdi, kot da sem enostvano rojen za tovrstne športe, tako da nikdar nisem imel težav z učenjem. Pomemben je predvsem občutek, šele nato lahko zadevo nadgradiš tudi z močjo.« Ukvarja se izključno s surfanjem na valovih. »V zadnjem času sem osvojil tudi nekatere osnove free styla, vendar me ta zadeva ne zanima. Zanima me surfanje v najbolj ekstremnih pogojih, kar se tiče valov in vetra. Hkrati iščem tudi pristen stik z naravo. Če tega ni, mi ta šport ne predstavlja nič kaj dosti več kot trening fitnesa,« pojasnjuje.
Trenutnouporablja tri deske, najmanjša ima 62 litrov, srednja 74 litrov, največja pa 82 litrov, ter večinoma tri jadra velikosti 4.0, 4.5 in 5.2. In zakaj je surfanje zanj idealno za pripravo na zimsko sezono? »Razlogov je več. Pri tem tako zelo uživam, da meje fizičnih sposobnosti svojega telesa neprestano izboljšujem in to celo na način, pri katerem zaradi adrenalina in užitkov sploh ne čutim utrujenosti. Ta se pokaže šele po končani akciji. Poleg tega je drsenje po vodi in drsenje po snegu zelo podobno in prav surfanje je pripomoglo k mojemu prefinjenemu občutku na snegu. Najpomembnejša komponenta pa je psihološka priprava. Ko se znajdeš v radikalnih pogojih nekje na Madagaskarju, kjer ni reševalnih čolnov, ti je hitro jasno, da ni poti nazaj. Na paralelnihtekmovanjih v mojem športu je tovrstna pripravljenostglave zelo pomembna.«
Madagaskar je otok, ki je sam po sebi nekaj posebnega. Rok Flander o njem pravi: »Celotna situacija je precej drugačna, kot smo je vajeni tukaj v Evropi, predvsem pa so ljudje tam nekaj posebnega in neverjetno je, koliko se lahko naučimo od njih. Nimajo ničesar, a imajo kljub temu vse. V obdobju našega poletja je Madagaskar ena od najbolj radikalnih lokacij na svetu, zato sem se letos že drugič odpravil na ta rdeči otok. Valovi včasih dosegajo višino jamborja in več, veter pa piha s hitrostjo od 20 do 50 vozlov. Skratka, zelo zahtevne razmere za prakticiranje tega športa, ter hkrati čisti raj na zemlji.«