Strožji nadzor za dimnikarje

Medtem ko civilna iniciativa poziva k bojkotu dimnikarjev, je vlada predvidela strožji nadzor nad njimi. Možen tudi odvzem koncesije.

Kranj, Ljubljana – Prejšnji teden je civilna pobuda Dimnik znova javno pozvala k bojkotu dimnikarskih storitev razen tistih, ki jih občani sami naročijo, dokler država ne prisluhne zahtevam iz peticije, ki jo je z nekaj tisoč podpisi vred poslala vladi, ministrstvu za okolje in prostor in drugim naslovnikom. Najpomembnejši zahtevi sta razveljavitev sedanje uredbe o koncesijah dimnikarske službe in na njeni podlagi sklenjenih koncesijskih pogodb z izvajalci dimnikarske službe.

»Želimo, da se nova dimnikarska zakonodaja vzpostavi na strokovni bazi. Sedanjo zakonodajo so pisali dimnikarski monopolisti, ki so potem sami sebi in prijateljem podelili koncesije,« je razloge za nasprotovanje obstoječi dimnikarski zakonodaji pojasnil predsednik koordinacijskega odbora Dimnik Anton Kristanc. Dodal je, da koncesijske pogodbe trenutno dimnikarjem podeljujejo vrsto pravic, prav nobene pa uporabnikom njihovih storitev. V Dimniku še pravijo, da so se kurilne naprave v zadnjem času zelo modernizirale in zato vsakoletni obvezni pregledi niso potrebni.

Predsednik dimnikarske sekcije pri Gospodarski zbornici Slovenije Aleksander Županek opozarja, da je dimnikarska služba obvezna javna služba že trideset let in tako bo tudi v prihodnosti, ne glede na to kdo jo bo izvajal. »Predstavniki civilne iniciative izrekajo pavšalne obtožbe, ko pa jih pozovemo, naj spregovorijo o konkretnih primerih, molčijo,« je dejal. Opozoril je tudi na spremembe uredbe o javni dimnikarski službi, ki jih je pred kratkim sprejela vlada: »Uredba uvaja večji nadzor nad izvajalci dimnikarskih storitev in možnost odvzema koncesije tistim izvajalcem, ki storitev ne bodo izvajali v skladu z zakonodajo in koncesijsko pogodbo.« Dimnikarji ugotavljajo, da je v Sloveniji polovica kurilnih naprav neprimerna, njihova povprečna starost pa je 18 let. »Strinjamo se, da pri novih kurilnih napravah obvezni pregledi ne bi bili potrebni vsako leto, a šele takrat, ko v slovenskih trgovinah ne bo več možno kupiti novih naprav, ki ne ustrezajo veljavnim predpisom o emisijah. Na žalost se to sedaj še dogaja,« je še dejal Županek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 3. julij 2018 / 09:50

Tanja odgovarja

Kako bo sinu uspelo rešiti stanovanjski problem. Mu bo končno uspelo? Hvala in lepo pozdravljeni.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Zaradi snega brez elektrike

Kranjska Gora - Zaradi obilnega sneženja so v nedeljo v delu občine Kranjska Gora ostali brez električne energije, poroča Regijski center za obveščanje Kranj. Nekaj po 9. uri je...

Zanimivosti / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Anketa: Končno sneg!

V Zgornjesavski dolini skorajda ne pomnijo, kdaj je decembra zadnjič zapadlo toliko snega kot v zadnjih dveh tednih. Planica je prava zimska pravljica, Rateče zasnežene do hišnih pragov kot v starih č...

Škofja Loka / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Odprta knjižnica patra Romualda

Prejšnji teden so v Škofji Loki odprli Knjižnico patra Romualda Marušiča, v kateri bo tudi stalna razstava Škofjeloškega pasijona.

Zanimivosti / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Tratnikova imata lepši dom

Viktor Tratnik in njegova hči Simona iz Žirov po zaslugi društva Sožitje, Rdečega križa v Škofji Loki in mnogih dobrih ljudi sedaj prebivata v polepšani hiši.

Tržič / četrtek, 18. december 2008 / 07:00

Bistrica nekoč in danes

Osnovna šola Bistrica ima že eno leto novi prizidek. Jubilej so proslavili z odprtjem razstave fotografij domačega kraja.