Volivci v tujini lahko odločijo izid
Državna volilna komisija je začela volivcem, ki imajo stalno prebivališče v tujini, pošiljati glasovnice s priloženo volilno karto.
Ljubljana - Doslej je veljalo, da so pred volitvami v tujino pošiljali glasovnice tistim državljanom, ki so izrazili namero, da želijo glasovati po pošti. Sedaj pa je državna volilna komisija sprejela odločitev, da je treba volilno karto in prazno glasovnico poslati vsem iz posebnega volilnega imenika. To pomeni, da bo glasovnico prejelo okoli petdeset tisoč državljanov, ki imajo stalno prebivališče v tujini. Kot je razložil predsednik komisije Anton Gašper Frantar, gre za izvajanje spremenjenega 82. člena zakona o volitvah v državni zbor. Omenjena zakonska določba sicer ni usklajena z zakonom o evidenci volilne pravice, ki v 45. členu določa, da se volilna karta izda tistemu volivcu (ki bo na dan glasovanja v tujini, ker tam začasno ali stalno prebiva), ki je predhodno DVK sporočil, da želi glasovati po pošti.
Na neusklajenost obeh zakonov so opozorili v poslanski skupini LDS, kjer menijo, da bi bilo bolje, če bi ob tem dejstvu volitve izvedli še po starem, kar pomeni, da bi glasovnico poslali le tistim, ki so volilno komisijo predhodno obvestili, da bodo glasovali po pošti. Takšne ustaljene prakse so volivci v tujini navajeni, na tak način bi imele volilne komisije tudi zabeleženo, kdo bo sploh volil, medtem ko zgolj z odpošiljanjem glasovnice in volilne karte te evidence nimajo. Lahko pride do dvojnega glasovanja, ugotavlja Dušan Vučko, sicer član državne volilne komisije, ki je na seji komisije glasoval zoper odločitev, da se glasovnice pošljejo vsem. Vučko, tudi član LDS, še dodaja, da je poslanska skupina LDS sklenila o spornih določbah obvestiti javnost. Navodila za izvedbo volitev za predsednika so bila že dana, dotlej ni nihče izpostavljal določil 82. člena, v zadnjem hipu pa je vladajoča koalicija opozorila nanj, je povedal Vučko. Od lani velja novela zakona o evidenci volilne pravice, ki notranjemu ministrstvu nalaga, da po uradni dolžnosti v ta imenik vpiše vse državljane s stalnim bivališčem v tujini, o katerih dobi podatke, prej pa je veljalo, da vpišejo samo tiste, ki so to zahtevali sami. Po podatkih, ki jih ima poslanska skupina LDS, naj bi bilo v posebni volilni imenik državljanov s stalnim prebivališčem v tujini vpisanih 73.601 volivk in volivcev, od tega skupnega števila pa naj bi za kar 22.000 ne obstajali podatki o naslovih. To bi lahko bil opazen delež volivcev, ki bi lahko odtehtal volilni izid.