Kranjski gimnazijci v Bruslju
"Slovenija se trži v Evropi kot zgodba o uspehu," so po obisku evropskega parlamenta v Bruslju povedali dijaki Gimnazije Kranj.
Kranj - Štiridesetih dijakov tretjega in četrtega letnika Gimnazije Kranj je od 19. do 22. septembra v organizaciji profesorice Marjete Brence in na povabilo evropskega poslanca Lojzeta Peterleta obiskalo prostore evropskega parlamenta v Bruslju. To je bilo že drugo gostovanje Gimnazije Kranj v Bruslju; prvič so bili tam leta 2004 v okviru izobraževanja za prihodnost pod vodstvom profesoric Marjete Brence in Rozalije Koren, takrat še po posredovanju avstrijskih kolegov iz Linza.
»Zgodaj spomladi je Lojze Peterle po službeni dolžnosti evropskega poslanca obiskal našo šolo in vprašala sem ga, kakšne so možnosti za obisk Bruslja in parlamenta. Povedal mi je, da so obiskom dijakov namenjeni določen denar in določeni dnevi, in dodal: ‘Napolnite avtobus.' In tako se je zgodilo,« je povedala Marjeta Brence. »Prej smo videli te stavbe in njihovo notranjost samo po televiziji. Zanimam se za poklic prevajalke in izvedela sem vse o tem, kako prevajalci delujejo v evropskem parlamentu,« je povedala dijakinja Neža Marolt. »Sprejel nas je predstavnik za obiskovalce Rok Koželj, ki nam je na razumljiv način predstavil strukturo in delovanje Evropske unije. Pozdravne besede nam je namenila tudi evropska poslanka Ljudmila Novak in nam povedala nekaj o svojem delu na področju šolstva v evropskem parlamentu,« je povedal dijak Daniel Grošelj, in dodal: »Slovenija se trži v Evropi kot zgodba o uspehu.« »Sprejel nas je tudi Bernard Grbec, asistent Lojzeta Peterleta,« je povedala dijakinja Barbara Ribnikar. Dijaki so ob obisku izvedeli, da je poslanka Mojca Drčar Murko v okviru svoje stranke dosegla sprejem pomembnega zakona o zaščiti živali, da je poslanec Miha Brejc dosegel maloobmejni sporazum, da je poslanec Borut Pahor zelo delaven, da poslanec Lojze Peterle govori šest tujih jezikov in da je bil razglašen za Evropejca leta.
Dijakinja Katja Raztresen je na vprašanje, ali bi delala v evropskem parlamentu, odgovorila: »Zakaj pa ne? Tam delajo ljudje različnih izobrazb in poklicev.« Dijaki in njihovi spremljevalci so si v Bruslju in okolici ogledali še nekaj znamenitosti in se vrnili domov polni nepozabnih vtisov.