Kranjski gimnazijci v Bruslju

"Slovenija se trži v Evropi kot zgodba o uspehu," so po obisku evropskega parlamenta v Bruslju povedali dijaki Gimnazije Kranj.

Kranj - Štiridesetih dijakov tretjega in četrtega letnika Gimnazije Kranj je od 19. do 22. septembra v organizaciji profesorice Marjete Brence in na povabilo evropskega poslanca Lojzeta Peterleta obiskalo prostore evropskega parlamenta v Bruslju. To je bilo že drugo gostovanje Gimnazije Kranj v Bruslju; prvič so bili tam leta 2004 v okviru izobraževanja za prihodnost pod vodstvom profesoric Marjete Brence in Rozalije Koren, takrat še po posredovanju avstrijskih kolegov iz Linza.

»Zgodaj spomladi je Lojze Peterle po službeni dolžnosti evropskega poslanca obiskal našo šolo in vprašala sem ga, kakšne so možnosti za obisk Bruslja in parlamenta. Povedal mi je, da so obiskom dijakov namenjeni določen denar in določeni dnevi, in dodal: ‘Napolnite avtobus.' In tako se je zgodilo,« je povedala Marjeta Brence. »Prej smo videli te stavbe in njihovo notranjost samo po televiziji. Zanimam se za poklic prevajalke in izvedela sem vse o tem, kako prevajalci delujejo v evropskem parlamentu,« je povedala dijakinja Neža Marolt. »Sprejel nas je predstavnik za obiskovalce Rok Koželj, ki nam je na razumljiv način predstavil strukturo in delovanje Evropske unije. Pozdravne besede nam je namenila tudi evropska poslanka Ljudmila Novak in nam povedala nekaj o svojem delu na področju šolstva v evropskem parlamentu,« je povedal dijak Daniel Grošelj, in dodal: »Slovenija se trži v Evropi kot zgodba o uspehu.« »Sprejel nas je tudi Bernard Grbec, asistent Lojzeta Peterleta,« je povedala dijakinja Barbara Ribnikar. Dijaki so ob obisku izvedeli, da je poslanka Mojca Drčar Murko v okviru svoje stranke dosegla sprejem pomembnega zakona o zaščiti živali, da je poslanec Miha Brejc dosegel maloobmejni sporazum, da je poslanec Borut Pahor zelo delaven, da poslanec Lojze Peterle govori šest tujih jezikov in da je bil razglašen za Evropejca leta.

Dijakinja Katja Raztresen je na vprašanje, ali bi delala v evropskem parlamentu, odgovorila: »Zakaj pa ne? Tam delajo ljudje različnih izobrazb in poklicev.« Dijaki in njihovi spremljevalci so si v Bruslju in okolici ogledali še nekaj znamenitosti in se vrnili domov polni nepozabnih vtisov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 11. maj 2020 / 09:55

Iz malega v veliko mesto

Irena Herak je Tržičanka, natančneje iz Bistrice pri Tržiču. Tam je živela do svojega 18. leta, potem se je preselila v Ljubljano. Sedaj že več kot štiri leta živi v Beogradu. »Oziroma v Zemunu, kar j...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Požar zanetila elektrika

V Špitaliču je zgorelo gospodarsko poslopje, stanovanjsko hišo pa je gasilcem uspelo še pravočasno zaščititi.

Gospodarstvo / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Dokapitalizacija Skimarja spet odložena

Na skupščini Skimarja so imenovali le tri nove nadzornike, med katerimi pa ni Pavla Ruparja.

Zanimivosti / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

"Strelske vaje" na Gradišču

Bašelj - Naše planine in gore obiskujejo ljudje, ki nimajo s sabo le nahrbtnika, pohodnih palic in drugih planinskih pripomočkov, ampak očitno tudi orožje. Le kdo je na Gradišču...

Tržič / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Rupar želi spet med poslance

Nekdanji tržiški župan in poslanec državnega zbora Pavel Rupar je zadovoljen, da so ga izvolili v izvršilni odbor SDS. Napoveduje, da bo spet kandidiral za poslanca.

Kranj / četrtek, 11. oktober 2007 / 07:00

Referendum za Tenetiše bo

"Ali ste za to, da se na območju sedanje deponije Tenetiše v skladu s predpisi EU zgradi sodoben regijski center za ravnanje z odpadki?" bo vprašanje za občane kranjske občine v nedeljo, 11. novembra.