Zdravila vplivajo na vožnjo tudi tako, da se znatno podaljša reakcijski čas pri zaviranju.

Zdravila vplivajo na vožnjo

Lani je bilo v Sloveniji izdanih več kot 2,2 milijona receptov za zdravila, ki omejujejo sposobnost za vožnjo motornih vozil.

Kranj - Uporaba nekaterih zdravil je v precejšnji meri povezana s prometno varnostjo, saj je potrjeno, da lahko vplivajo na sposobnost ocene prometne situacije, na hitrost odziva ali na kontrolo posameznih dejanj za volanom. Zdravila z vplivom na psihofizične lastnosti so bila lani v Sloveniji napisana na več kot 2,2 milijona receptih. Gre za tako imenovane trigonike, ki so na zunanji ovojni embalaži označeni s polnim ali praznim trikotnikom, ki opozarjata na relativno ali absolutno prepoved vožnje vozil ali upravljanja strojev v času jemanja.

Zdravila, ki vplivajo na psihofizične lastnosti in zmanjšano sposobnost za vožnjo, učinkujejo različno, med učinke pa vsekakor sodijo zmanjšana pozornost, zaspanost, upočasnjena hitrost odzivanja ali nadzora dogajanja, vrtoglavica, motnje vida in sluha, slabost ali nenadna agresivnost. Trigoniki so nevarni predvsem ob hkratnem zaužitju alkohola, saj se nekateri neželeni učinki še povečajo, zdravilni pa zbledijo.

Po podatkih iz literature kar petina vseh zdravil, ki so na slovenskem trgu, vpliva na psihofizične lastnosti in posledično na zmožnost vožnje. Med temi zdravili je večina pomirjeval, uspaval, protibolečinskih zdravil ter zdravil za znižanje krvnega tlaka, za zdravljenje sladkorne bolezni, zdravila za oči in celo nekatera zdravila, ki se izdajajo brez recepta. Farmacevti navajajo, da je na vsakem šestem receptu zapisan trigonik, vsak petdeseti recept je za trigonik, pri katerem velja absolutna, in vsak sedmi za trigonik, pri katerem velja relativna prepoved vožnje. Na zmanjšano sposobnost vožnje med drugim vplivajo tudi uspavalo zolpiden, pomirjevali bromazepan in alprazolan ter protibolečinsko zdravilo tramadol.

Zakon o varnosti v cestnem prometu prepoveduje vožnjo tudi tistim, ki so za volan sedli pod vplivom mamil, psihoaktivnih zdravil ali drugih snovi, ki zmanjšujejo sposobnost za vožnjo. Prometni policisti porast uporabe teh sredstev med udeleženci v prometu opažajo že od devetdesetih let, še zlasti pa v zadnjem času. V prvih osmih mesecih lanskega leta so obravnavali 19 takšnih primerov, letos pa v enakem obdobju že 37, med njimi je bilo 24 voznikov udeleženih v prometnih nesrečah. Policisti voznike, ki so jemali psihoaktivne snovi, prepoznajo po načinu vožnje, videzu, obnašanju, načinu govora in drugih vidnih znakih, prisotnost psihoaktivnih snovi pa ugotavljajo s posebnim postopkom, pri katerem uporabljajo majhno napravo za preizkus oči.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 3. julij 2021 / 18:28

V petek potrjenih 30 okužb s koronavirusom

Ljubljana – V Sloveniji so v petek ob 1511 PCR testih potrdili 30 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je znašal dva odstotka. V bolnišnicah zdravijo 61 bolnikov s covidom-19, 17 ji...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...