Igralnice - ne hvala!
Nekoč so bile igralnice le v mondenih krajih, kjer so bogataši preganjali svojo zdolgočasenost. Danes jih najdemo že skoraj v vsakem kraju. Tudi v Kranju. O temi igralništva smo se pogovarjali s Kranjčanom mag. Valerijem Grašičem, ki se je veliko ukvarjal z vzgojo mladih. Spregovoril je o nevarnostih, ki prežijo na mlade in tudi odrasle, ne glede na družbeni status.
Gospod Valerij Grašič, ste iz mlajše generacije Kranjčanov. V zadnjem času poslušamo razprave o postavitvi mega zabavišča na Primorskem. Kako je s tem v Kranju?
»Zaskrbljen sem, ker se v Kranju o igralništvu praktično ne govori. V Kranju imamo kar dva igralna salona, ki sta posledica spremenjene zakonodaje zadnji let na tem področju. Obisk v kranjskih igralnicah je podoben kot drugje; zbirajo se mladi, srednja generacija in tudi starejši. Obisk je velik sredi tedna in tudi ob nočnih urah.«
Verjetno se vaši sovrstniki ne izogibajo igralnic v Kranju. So njihove
izkušnje pozitivne ali negativne?
»Izkušnje, ki sem jih spoznal, so na dolgi rok vedno negativne. Mali človek je tu vedno na izgubi. Igralce pritegne prijetno okolje in začetne ugodnosti, konča pa se z zasvojenostjo. Na novem igralniškem območju traja približno tri do pet let, da kockarji izpraznijo svoje žepe.«
Veste morda za kakšne primere lažne sreče?
»Ljudje mi vedo povedati zelo žalostne in pretresljive zgodbe. O možu, ki je zakockal denar in je njegova žena morala dobivati njegovo plačo. O osebi, ki se je predstavljala za podjetnika, si sposojala denar in na koncu končala za zapahi. Veliko pove komentar enega izmed uporabnikov igralnih avtomatov ob vstopu v eno izmed kranjskih igralnic: »Ne hodi notri, ne boš mogel iti iz tega igranja, tako kot jaz ne morem!«
Ste za razvoj igralništva v Kranju ali mislite, da bi Kranj potreboval
vse kaj drugega kot mini casinoje in podobne igralnice?
»To je v nasprotju z vrednotami, iz katerih so črpali naši predniki. Ni čudno, da so žene zaskrbljene za može, starši za otroke in so mnogi podpisali peticijo za omejevanje igralništva. Dolgoročno igralnice prinašajo več problemov kot koristi za lokalno prebivalstvo. Kranjska občina bi morala z mestnim svetom resno pristopiti k izvajanju vseh potrebnih preventivnih in kurativnih dejavnosti za odpravljanje negativnih posledic igralništva. In resno premisliti tudi o dodatnem omejevanju igralništva v prihodnje.«