Prekmurje ogrelo Gorenjce
Izletniki Gorenjskega glasa uživali v Radgonskih in Kapelskih goricah in vinskih kleteh, ob izvrstni prekmurski hrani.
Končno gremo v Prekmurje, je bilo slišati pred Mercatorjevim trgovskim središčem na Primskovem v Kranju, od koder sta dva polna avtobusa naročnikov in bralcev Gorenjskega krenila na težko pričakovani izlet v Prekmurje. Zanimanje je bilo tolikšno, da bi lahko napolnili še avtobus ali dva več. Direktorica in odgovorna urednica Marija Volčjak, tehnični urednik Grega Flajnik, ki je bil na izletu tudi v vlogi harmonikarja, vodiča Jasmina Sajko in Uroš Brankovič, fotoreporterka Tina Dokl in jaz smo bili zadolženi, da je bilo na izletu tako, kot je treba.
Vinska klet Radgonskih goric v Gornji Radgoni je bila naša prva postaja. Njene predstavnice Melita, Svetlana in Nataša so nas vodile po Kleti pod skalco in po kleti Pod rimskim kolesom in nas seznanile z zgodovino njihovih najodličnejših vin, še posebej radgonske penine, ki je po francoskem vzoru prvič dozorela leta 1852. Zlata in srebrna penina sta deležni posebne skrbi. Za prvo skrbijo kletarji najmanj tri leta, za srebrno pa 15 mesecev. V Radgonskih goricah je zaposlenih 140 ljudi, ki obdelujejo okrog 350 hektarov vinskih goric, v katerih dozori grozdja za okrog 4 milijone litrov vina. Nekaj posebnega sta Miklavževa trgatev 6. decembra in Svečniška trgatev v začetku februarja. Tudi na nekatera druga vina so ponosni v Radgonskih in Kapelskih goricah. Kar nekaj izvrstnih radgonskih vin smo pokusili med obiskom kleti. Razen penine tudi traminec, za katerega je pesnik zapisal: »Če že želite ljubezni vrtinec, morate piti traminec.«
Na bližnjem Janževem vrhu, kamor smo se iz Gornje Radgone peljali s turističnim vlakom in za katerega pravijo, da je nad 200 dni na leto obsijan s soncem, rodi trta grozdje za znameniti Janževec, ki se je sprva imenoval Janževo sonce. Na Janževem vrhu je čakalo izletnike novo presenečenje: pogostitev z za Prekmurje značilno jedjo bogračem in pokušina janževca.
V Lovenjakovi gostilni v Polani se je zgodilo najpomembnejše dejanje našega izleta. Ob čarovnijah kuharskih mojstrov Janeza Štruklja in Branka Časarja in njunih nasvetih za zdravo prehranjevanje so se nam oglasili želodci. S slastnim kosilom, začetim z mlečno ajdovo juho z jurčki in sklenjeno s prekmursko gibanico, ki je najboljša le v izvirnem okolju, so bile tovrstne težave hitro premagane. Ko je Grega Flajnik raztegnil meh in so se ob Avsenikovih poskočnicah nekateri pari tudi zavrteli, je bilo razpoloženje na vrhuncu. V kuharskem kvizu so izletniki kar tekmovali, kdo bo hitreje in popolnejše odgovarjal na vprašanje. Najuspešnejša sta bila Mira Pavlič iz Kranja in Ladi Arnež iz Begunj. Klobuke pa sta najspretneje vrtela Kranjčana Janez Pavlič in Vinko Hobič.
Dan je prehitro lezel v večer. Še obvezna skupinska fotografija pred gostilno Lovenjak, nato pa pot proti domu. Za nami je bil prijeten dan. Mnogi so nas že med potjo domov spraševali, kdaj bo naslednji izlet, saj je z Gorenjskim glasom vselej najboljše in najbolj veselo. Naj vas potolažimo: izlet bo, kam, pa boste pravočasno obveščeni!