Smotrno razsvetljevanje
Z jesenjo se opazno krajšajo dnevi in vse več opravil je treba opraviti pri prižganih lučeh. Razsvetljava sicer ni največja postavka pri porabi električne energije, pa vendar racionalno vedenje omogoča prihranke. Smotrno je svetila tako razporediti, da omogočajo optimalno osvetljenost prostorov, hkrati pa zagotavljajo manjšo porabo energije. Za branje in pisanje je potrebna dobra svetloba, saj sicer trpijo oči. Varčevanje z nameščanjem prešibkih žarnic je pri tem nesmiselno in naredi več škode kot koristi. Šibkejše žarnice lahko namestite v prostore, ki jih ni treba tako zelo razsvetliti – na primer hodniki, predsobe, shrambe, kleti in podobno. Pri varčevanju električne energije je najlažje začeti s čisto preprostim opravilom: ugašajmo tiste luči, ki jih trenutno ne potrebujemo.
Prostore je smotrno urediti tako, da izkoristimo čim več naravne svetlobe. Zavese naj bodo dovolj prosojne, da prepuščajo več dnevne svetlobe. Delovne in pisalne mize postavimo tako, da nanje pada dnevna svetloba, torej pred ali pod okno. Nanje lahko namestimo namizne svetilke, ki razsvetljujejo točno tisto površino, ki jo potrebujemo.
Svetlobo jemljejo tudi zaprašeni ali neprosojni senčniki na lučeh, zato je z njih treba prah redno brisati. Enako velja tudi za žarnice. Največ svetlobe prepuščajo lestenci ali svetilke s senčniki iz prosojnih materialov.
Prihranek energije omogočajo tudi varčne žarnice oziroma sijalke, ki porabijo štirikrat manj energije kot navadne žarnice z žarilno nitko in trajajo vsaj desetkrat dlje. V nekaterih starejših svetilih ne delajo dobro, zato se je pred nakupom smotrno posvetovati s prodajalci.