Godba Gorje letos praznuje 100-letnico. (Foto: Tina Dokl)

Praznovali smo v novih prostorih

Slovesnost ob šestdesetletnici rednega izhajanja Gorenjskega glasa smo združili s selitvijo v nove, sodobne prostore sredi Kranja.

Kranj - Po nekaj letih, ko smo javnosti prvič pokazali nov, sodobno zasnovan časopis, imamo Glasovci spet razlog za slavje: časopis neprekinjeno izhaja že šestdeset let, ob obletnici smo se preselili v nove, sodobne prostore na Bleiweisovo ulico štiri sredi Kranja. Veselje ob uradnem odprtju prostorov smo danes popoldne delili s številnimi gosti, jutri pa imamo dan odprtih vrat.

Gostom je uvodoma zaigrala Godba Gorje, za to priložnost smo posneli in predvajali dokumentarni film o šestdesetletnici Gorenjskega glasa, novi podobi časopisa in selitvi v nove prostore. »Vsi, ki beremo časopis Gorenjski glas, ga posredno tudi ustvarjamo, ampak brez kolektiva, ki ga piše in oblikuje, časopisa ne bi mogli brati. Krog je sklenjen šele takrat, ko informacija pride - učinkovita in nepotvorjena - na pravo mesto. Razum, ki vodi ljudi v tej hiši, je pravi. Odločili so se približati časopis z vsemi svojimi prilogami lokalnemu prebivalstvu. V tem je prihodnost, pa tudi v tem, da ta hiša postane multimedijski center,« je povedal Zlatko Kavčič, predsednik uprave Gorenjske banke.

Časopis neprekinjeno izhaja od 10. oktobra 1947, najprej se je imenoval Naše delo. Prvega oktobra 1948 se je že preimenoval v Gorenjski glas. »Krona zadnjih Glasovih let je selitev v nove prostore, v katerih je bila včasih poslovalnica Gorenjske banke. Prostore smo temeljito prenovili, atrij pa želimo spremeniti v prijeten družabni prostor,« je povedala direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa Marija Volčjak in napovedala: »Gorenjski glas ima vse možnosti za multimedijski razvoj. Letos spomladi smo že uvedli internetni časopis, naša želja je tudi internetna televizija, pa še ena Glasova izdaja več na teden.«

Priznanja ob visoki obletnici

Priznanje Gorenjskega glasa ob šestdesetletnici je prejel Zlatko Kavčič, predsednik uprave Gorenjske banke, ki je pokazal veliko razumevanja za hudo krizo, v katero je časopis zašel pred dobrimi petimi leti. Gorenjska banka je takrat postala 82-odstotna lastnica Gorenjskega glasa in stabilno lastništvo je pomembno prispevalo k ureditvi notranjih razmer. Kasneje se je večkrat pokazalo, kako je tudi navzven pomembno, da ima gorenjski časopis »gorenjsko zavednega lastnika«.

Priznanje je prejel tudi oblikovalec Jernej Stritar, ki je pred nekaj manj kot tremi leti zasnoval novo podobo časopisa. Bralci so novo podobo časopisa dobro sprejeli, priznanje so ji izrekli strokovnjaki, saj je Stritar s podobo Gorenjskega glasa z odliko diplomiral na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost. Jernej Stritar je tudi novim prostorom Gorenjskega glasa dodal oblikovalske elemente, s čimer je zaokrožil novo, sodobno celostno podobo časopisne hiše. Ameriška revija Print ga je razglasila za slovenskega oblikovalca lanskega leta.

Tudi urednik in novinar Jože Košnjek si je prislužil priznanje: Gorenjskemu glasu je zvest že 38 let, po letih in po stažu je najstarejši Glasovec, v uredništvu pa velja za Glasovo enciklopedijo. Jože Košnjek s svojim delom dokazuje, kako pomembne so v časnikarstvu izkušnje in da je za Gorenjski glas pomembno dobro poznavanje gorenjskih krajev in ljudi. Posebne zasluge za Gorenjski glas ima v zadnjih petih letih, saj je vodstvo zvesto podpiral pri urejanju razmer in preoblikovanju Gorenjskega glasa v sodoben časopis. »Priznanje si štejem kot največjo zahvalo in potrditev, da je moje delo pri Gorenjskem glasu cenjeno. Vedno sem bil povezan z Glasom in delo pri pokrajinskem časopisu štejem za najžlahtnejši del novinarskega poklica. Tudi ko bom zapustil to hišo, bom ostal najtrdnejši zagovornik in prijatelj Gorenjskega glasa,« je Jože Košnjek povedal ob podelitvi priznanja.

Skromno presenečenje smo sodelavci časopisne hiše Gorenjski glas pripravili tudi Mariji Volčjak in se ji s tem zahvalili za uspešno vodenje podjetja v zadnjih letih.

Bralci o Glasu

Za Gorenjski glas so na današnji slovesnosti beležile čas tudi manekenke, ki so nas simbolično pozdravile v oblačilih, ki so pripovedovala zgodbe različnih obdobij in različnih stilov. Za to priložnost so manekenke uredili v agenciji Glamslam, ki jo vodi Tania Mendillo. Za veliko presenečenje pa so poskrbeli Glasovi tekači, ki so pod vodstvom Janez Ferlica pretekli šestdeset kilometrov za šestdeset let Gorenjskega glasa.

Direktor Gorenjskega glasa je bil v letih od 1975 do 1985 Igor Slavec. Povedal je: »Gorenjski glas je v zadnjih letih dobil širši obseg, saj se je s svojimi prilogami še posebej specializiral za podajanje informacij v lokalnih okoljih. Za prostore pa sem vam pa kar malce nevoščljiv (smeh). Je precej drugače, kot je bilo nekdaj.« Župan Mestne občine Kranj Damijan Perne je strnil vtise: »Tudi sam sem nekaj časa delal kot novinar in vem, kako pomembno je delati v dobrem ozračju in prijetnem okolju. Novi Glasovi prostori so svetli in imajo dober pogled na različne konce Kranja.« Direktorica Radia Triglav Rina Klinar je povedala: »Privoščim vam tako lepe prostore. Za tako lep jubilej pa lahko rečem: to so izkušnje, ki dajejo spodbudo za dobro delo tudi v prihodnje.« Direktor Zavarovalnice AdriaticSlovenica - Poslovne enote Kranj Franci Strniša pa: »Zelo lepo, prijetno, domače. Upam, da bo atrij zaživel kot družabni prostor.« Vodja kabineta župana na kranjski občini Ana Vizovišek pa je menila: »Kot ena ekipa ste zaživeli na novi lokaciji. Kar tako naprej, saj na Gorenjskem potrebujemo močen pokrajinski medij.« Župan občine Tržič Borut Sajovic pa je povedal: »Gorenjski glas je časopis za vse in za vsakogar; za tistega, ki dela v pisarni, kot tudi za onega, ki dela na polju. Zato ga vedno rad prebiram.«

                                                                                                                     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / ponedeljek, 3. maj 2021 / 09:47

Služba za evropske projekte

Domžale – Na Občini Domžale so nedavno ustanovili službo za evropske projekte, s katero želijo poenostaviti delo občinskih oddelkov, predvsem pa čim bolj učinkovito izkoristiti možnosti različnih r...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 22. avgust 2011 / 07:00

Dva ovinka do Švice in nazaj

"Ta teden sva zagotovo prevozila vsaj tisoč ovinkov," sem rekla Tomu, ko sva po sedmih dneh, več kot dva tisoč sto kilometrih, številnih prelazih, od katerih jih je bilo deset visokih prek dva tisoč m...

Slovenija / ponedeljek, 22. avgust 2011 / 07:00

Vikend v vojaškem kamionu

Na Hruški planini nad Plavškim Rovtom ima Janez Tarman urejen vikend v ameriškem vojaškem kamionu iz leta 1940.

Zanimivosti / ponedeljek, 22. avgust 2011 / 07:00

Barjanski kljunač

Po Ljubljanici že nekaj časa lahko spremljamo posebno pletnjo, namenjeno plutju po tekočih vodah, njen lastnik pa jo je zaradi kljunaste oblike v zgornjem delu poimenoval barjanski kljunač.

GG Plus / ponedeljek, 22. avgust 2011 / 07:00

Pariz za turiste

V začetku tega poletja sem nekajkrat »mihoval« o različnih načinih preživljanja dopusta, a bolj teoretično kot iz lastne izkušnje. To pot pa naj bo obratno. Te vrstice pišem v Parizu, eni najbolj...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. avgust 2011 / 07:00

Povezal Kamnik in Makedonijo

Kulturni in mladinski utrip v Kamniku zadnjega pol leta soustvarja mladi makedonski prostovoljec Filip Najdoski. Državi je povezal tudi na Kamfestu.