Gradnja pločnika še letos?
Župan Leopold Pogačar upa, da bo državi uspelo odkupiti dovolj zemljišč za ureditev pločnika in avtobusnih postajališč ob regionalni cesti skozi Žirovnico, da se bo gradnja lahko začela še letos.
Menda je prišlo do zapletov pri odkupu zemljišč za gradnjo pločnika in avtobusnih postajališč ob regionalni cesti?
»Odkup zemljišč je dejansko ta mesec že začel potekati. Pred tremi tedni sem se srečal s predstavnico direkcije za ceste, ki je obiskala vse lastnike zemljišč na odseku med železniškim prehodom in zdravstveno postajo na Selu. Pri tem se je seznanila z dvema problemoma in tudi sam sem se že vključil v reševanje slednjih. Problem je pri zemljiščih, ki bi jih morali odkupiti za avtobusni postajališči, saj oba lastnika temu nasprotujeta. V javni razgrnitvi bi lahko dala pripombe, a jih nista. S projektantom se bomo skušali dogovoriti, če obstaja možnost, da bi postajališči prestavili, da bo volk sit in koza cela. V nasprotnem primeru bo država naprej peljala postopke in sam jo pri tem absolutno podpiram. Če ne bo šlo drugače, bodo potrebne razlastitve. Predstavniki ministrstva za promet, s katerimi sem se srečal na Jesenicah v sklopu nedavnega vladnega obiska na Gorenjskem, so mi javno zagotovili, da se bo gradnja pločnika in avtobusnih postajališč ob regionalni cesti pričela še letos, če bo pridobljenih ustrezno število zemljišč.«
Novice, da je občina Žirovnica s projektom gradnje kanalizacije na Rodinah uspela na razpisu za neposredne razvojne spodbude, ste se gotovo zelo razveselili, saj je bilo je bilo na Gorenjskem uspešnih samo šest občin …
»Imeli smo ustrezno dokumentacijo in dobro pripravljen projekt z vsemi zahtevanimi dokumenti (služnosti, gradbeno dovoljenje). Teh 638 tisoč evrov za gradnjo kanalizacije na Rodinah nam veliko pomeni. Smo eni rekih srečnežev, ki smo dobili evropski denar. Mnogi gorenjski župani so bili razočarani in jezni, a sem jim povedal, da mi ne bodo pokvarili veselja in delali slabe vesti, če je bila Žirovnica na razpisu uspešna. Ta sredstva nujno rabimo, a s tem še nismo zadovoljni in se bomo v kratkem prijavili na drugi razpis za sredstva strukturnih skladov za prednostno usmeritev regionalnih razvojnih programov s projektom gradnje kanalizacije v Vrbi in na Breznici.«
Občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli predlog rebalansa proračuna. Zakaj je bil potreben?
»V proračun je bilo treba dodatno vključiti prihodke, ki smo jih zagotovili z uspešno kandidaturo na dveh razpisih. Prvi je že omenjeni razpis za neposredne razvojne spodbude, na katerega smo se prijavili s projektom kanalizacije Rodine, bili pa smo uspešni tudi na razpisu za ureditev ceste v Žirovnici. Najbolj se bo povišala postavki za investicije v kanalizacijo (s 750 tisoč evrov na 1,2 milijona evrov) in vodovodno omrežje (s 330 tisoč evrov na 540 tisoč evrov). Pri slednjem gre predvsem za vodni zbiralnik Smokuč, saj smo imeli šest let star projekt, ki ga je bilo treba narediti na novo v skladu z zakonodajo in izkazalo se je, da je investicijska vrednost zdaj bistveno večja. Predlog rebalansa je na določenih postavkah tudi zmanjšan, med drugim smo 55 tisoč evrov odvzeli pri gradnji pločnika in avtobusnih postajališč. Za to smo se odločili, kljub temu da se bo prva faza verjetno začela še letos, a bomo račune glede na 60-dnevni plačilni rok tako najbrž poravnali v letu 2008. Sicer pa ocenjujemo, da dela sredstev ne bomo porabili. 107 tisoč evrov bomo prenesli v proračun leta 2008 za potrebe sofinanciranja načrtovanih investicij na področju komunalne infrastrukture in cest. Rebalans so podprli vsi svetniki in stranke, razen predstavnikov SLS Franca Pfajfarja in NSi Jožeta Hribarja, ki nista podprla niti proračuna v začetku leta. Za podporo se svetnikom zahvaljujem, saj bomo le z ustrezno prerazporeditvijo denarja izvedli predvidene projekte in investicije. Okoliščine se spreminjajo in občina se jim mora prilagajati, tudi to je eden od razlogov za rebalans.«
Kako napreduje načrtovanje obrtno poslovne cone? Se bodo prve gradnje v coni pričele v letu 2008?
»Podjetje Protim Ržišnik in Perc je doslej pridobilo že večino zemljišč, to je skoraj 85 odstotkov. Odziv lastnikov zemljišč je bil presenetljiv. Na podlagi občinskega lokacijskega načrta bodo zgradili celotno komunalno infrastrukturo in oddali zemljišča za gradnjo zainteresiranim podjetjem. Po njihovih podatkih je tudi interesentov za gradnjo veliko. No, druga plat 'zgodbe' pa je, da moramo spremeniti prostorske pogoje, težave nastopajo tudi pri pridobivanju potrebnih soglasij. Kot primer lahko povem, da moramo zaradi netopirjev, ki gnezdijo v Podhomu, naročiti študijo vpliva na okolje. Spoštujem naravo in naravovarstvenike, ampak vsaka stvar ima svojo mejo. Še vedno pa mislim, da bodo prve gradnje v poslovni coni prihodnje leto.«
V občini je nekaj propadajočih objektov, ki ji niso ravno v ponos. Kako se boste lotili tega?
»Tega problema se dobro zavedam. Imamo nekaj objektov, ki so grdi, nevarni in tako naprej. Prejšnji mesec sem vsem lastnikom poslal slike objektov in jih opozoril na njihovo nevarnost, videz in še kako nujno sanacijo. Dva lastnika sta se odzvala. Če se do spomladi ne bo nič zgodilo, bom obvestil pristojne inšpekcije. Drugega kot župan ne morem narediti.«
Ob nedavnem vladnem obisku na Gorenjskem ste se imeli priložnost srečati tudi z nekaterimi ministri oziroma vladnimi predstavniki …
»Tako je. Bil sem na Jesenicah, ki bi jih moral obiskati minister za promet Radovan Žerjav, a je bil ta žal zadržan in je tako poslal svoje sodelavce. Zavzel sem se za tri stvari. Najprej sem prosil, naj preverijo, kaj je s prenosom lastništva zemljišč ob trasi avtoceste, ki jih rabimo za poslovno cono. Predstavnici direkcije za železnice sem predlagal, naj nam stopijo korak naproti, če smo že pripravljeni sami financirati parkirišče ob železniški postaji: naj nam vsaj potrdijo projekt. Istočasno sem javno povedal, da je sramota za železnico in tudi za občino, da na železniški postaji v Žirovnici, ki je izhodišče za marsikatere pohode in izlete, ni odprte čakalnice, ni sanitarij, pravzaprav ni tam ničesar. Potniki stojijo pod milim nebom in čakajo. Na Bledu so bili predstavniki ministrstva za okolje, s katerimi smo govorili o regijskem centru za odlaganje odpadkov. Povedal sem, da župani Zgornje Gorenjske podpiramo občino Kranj, ki je ponudila ureditev regijskega centra v Tenetišah.«