Med sosedi 56
Pliberk/Bleiburg je eno najstarejših naselij v Podjuni, v katerem je še živa slovenska beseda in dejavnost slovenskih društev. Mesto je bilo pod imenom Pliburch prvič omenjeno leta 1228, mestne pravice pa je dobilo leta 1370. Pliberk je danes živahno trgovsko središče, v katerega prihajajo tudi kupci iz sosednje Slovenije, saj leži Pliberk blizu državne meje med Avstrijo in Slovenijo. Na pliberškem območju delujejo nekatera znana slovenska društva in skupine, med njimi mešani pevski zbor Podjuna, Slovensko prosvetno društvo Edinost, moški pevski zbor Kralj Matjaž, kulturno društvo v Vogrčah, znani pevski oktet Suha in še bi lahko naštevali.
Pomembna ustanova Slovencev v Podjuni in širše na Koroškem je Kulturni dom Pliberk. Leta 1997 ga je začelo graditi društvo Kulturni dom Pliberk. Njegov predsednik je ekonomski svetnik in po novem tudi častni občan občine Pliberk Fric Kumer, tajnik pa Milan Piko. V njem so predstavniki vseh v občini delujočih slovenskih društev. Športno dvorano so zgradili marca leta 1999, dvorano pa decembra istega leta.
Gradnja doma je bila za slovenske organizacije in društva, ki delujejo v občini Pliberk in so zbirala denar, težka naloga. Pri gradnji je pomagala tudi Slovenija. Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu še sedaj denarni pomaga pri delovanju doma, del denarja pa zagotavlja tudi urad zveznega kanclerja na Dunaju. Dežela in občina pa pomagata le z dobrimi 500 evri.
Milan Piko, tajnik društva Kulturni dom Pliberk, je povedal, da imajo v domu letno okrog 80 prireditev. Zelo dobro je obiskan gledališki abonma, ki ga pripravlja Slovenska prosvetna zveza. Dejavnost doma temelji na treh temeljih: na gospodarskem, kulturnem in športnem. Gospodarska dejavnost s svoji prihodki zagotavlja glavnino prihodkov. Marsikdo v Sloveniji ne ve, je dejal Piko, da delo pri vodenju doma opravljamo prostovoljno. Samo hišnik je redno zaposlen. Več si ne moremo privoščiti.
V dvorani, ki je sodobno opremljena, potekajo številna kakovostna športna tekmovanja. Med drugimi igrajo v pliberški dvorani odbojkarji Doba, ki tekmujejo v prvi avstrijski odbojkarski ligi. Z graditvijo in dejavnostjo doma je trdno povezan tudi Jurij Mandl, občinski odbornik in predsednik Enotne liste Pliberk. Ju tudi tajnik Društva kulturni dom in zelo dejaven v občinski politiki, predvsem na komunalnem področju. Povedal je, da je dom središče kulturne dejavnosti Slovencev in njihov organizacij tako v Pliberku kot v celotni Podjuni, ki še naprej ostaja tisti del južnega dela Koroške, v katerem je delež Slovencev največji in kjer je še vedno največ krajevnih dvojezičnih napisov.