Zasaditev z jesenskim cvetjem

Poletje je bilo dolgo in vroče in tudi rože so se utrudile od številnih in bujnih cvetov. Počasi se poslavlja in pred nami so še dolgi in lepi jesenski dnevi. Uživanje cvetja vjesenskem času, ko nekateri že umaknejo bujno poletno razkošje, je že kar standardna navada. Prav jesenske zasaditve prinesejo v naš dom drugačno vzdušje: bolj umirjeno in bolj usklajeno z naravo: skratka jesensko, tudi v kombinaciji s plodovi: rože kombiniramo z bučami, storži, naravnimi plodovi iz narave ... Idej je veliko in nimajo meja. Zasaditve posod z jesenskim cvetjem so postale zelo razkošne. Naši vrtnarski centri vam nudijo pisano paleto že vzgojenih rož, ki vam krasijo dom do prve zime: od vseh vrst resja, do številnih drobnocvetnih krizantem, okrasnih trav, do rastlin, ki imajo raznobarvno listje in plodove.

Najbolj značilna jesenska rastlina je resa. Skorajda ni nasada brez nje. Kot zadnje cvetje v letu krasi tako korita na oknih, posode na vhodih ali teresah, kot vrtne gredice in seveda grobove. Res je znanih ogromno sort, k nam so jih prinesli iz južne Afrike. Rese so zimzeleni grmički, ki imajo iglice namesto listov in drobne cvetove, ki so, če jih pogledamo natančno, zvončasti in cevasti. Sorte, ki jih posadimo in preživijo zimo na prostem, je potrebno v sušnem času, ko ni zemlja pomrznena, zalivati, ker zahtevajo stalno vlažnost. Vzdržujemo jih kot posodovke. Danes kupujemo rese, ki že cvetijo, saj so tako vzgojene in jih navadno spomladi zavržemo. Redkokdaj znova zacvetijo naslednjo jesen. Izbiramo med različnimi vrstami in med barvnimi odtenki roza in škrlatno rdečih in belih cvetov. Resa ima rada kislo zemljo, torej tako kot rododendroni in azaleje, zato jih lahko posadimo tudi k njim, za podrast. Ko kupujete rastline, preverite njihovo vlažnost. Če je zemlja izsušena, ji hitro odpadejo iglice in cvetovi in take rastline ne bodo preživele zime. Sploh, če jih kupujete za grobove, naj bodo zdrave in krepke, saj bodo le take dobro preživele zimo in vam bodo lepo cvetele tja do aprila.

Resa je dobra kombinacija z mačehami v vseh barvah, s hebami, ki imajo celo zimo zelene liste, z raznimi bršljani, ki rastejo navzdol in tako ustvarijo zanimiv nasad pokončnih in visečih rastlin, seveda tudi lahko dodamo zelo dekorativno okrasno zelje, okrasne paprike, ki na jesen obilo obrodijo, pritlikavi iglavci in seveda nepogrešljive mini krizanteme, ki se jih dobi že skoraj v vseh barvnih odtenkih. To je dobra družba za jesenske zasaditve, sploh glede vzdrževanja in nege. Če pa imate posode dovolj velike, pa vmes posadite kakšno čebulico tulipanov ali narcis, ki bodo zacvetele spomladi in tako dale še spomladanski navdih.

Veliko veselja z jesenskimi nasadi imajo lahko tudi otroci, ko sestavljajo razne podobe iz buč, koruznih storžev, raznih trav in palic, saj iz njih lahko nastane tudi kakšna živalca ali oseba - za ozadje cvetličnim nasadom. Okras lahko pritegne veliko pogledov in tudi fotografov. September pa je tudi čas, ko vrt preuredimo. Lahko ga zasadimo čisto na novo - z novimi rožami, ali že obstoječe drugače razporedimo. Ta čas je najboljši, da posadimo nove čebulnice in trajnice. Ko se lotimo urejanja vrta, je dobro imeti načrt, ali vsaj skico z glavnimi sortami. Vedeti morate, kakšne rože sadite: koliko zrastejo v višino in v širino, kdaj cvetijo, kakšne barvne kombinacije boste ustvarili. Tako ne more priti do razočaranja med letom. Posebno trajnicam je treba določiti zadosti velik prostor. Čeprav jih lahko posadimo skoraj v vsak kotiček vrta, najlepše tvorijo celoto z drugimi, ki se barvno dopolnjujejo. Bodisi z listi, bodisi s cvetovi. V ozadje posadimo grmovnice, ki zrastejo najvišje, potem pa take, ki so vedno nižje. S tem boste dosegli želen učinek, ko bodo cvetele čez poletje. Ponavadi se odločamo o barvnih poživitvah trajnic. Če jih slučajno sedaj ne ugotovite, pustite prostor, mogoče se vam kakšna ideja utrne čez zimo in jo vmes posadite še spomladi. Vedno dobra zasaditev pa je, da med trajnice, ki odženejo šele pozno spomladi, posadite skupine tulipanov. Nekje nekaj rumenih, drugje nekaj rdečih in tako vas bo barvitost cvetlične grede spremljala vse od zgodnje pomladi do pozne jeseni. Če imate vrt na brežini, vmes po skupinah zasadite nizke, botanične sorte tulipanov. Vse posajeno tudi skrbno zalijte in zemlja se tudi čez zimo ne sme izsušiti.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 22. december 2020 / 00:38

Koronavirus in mi, 9. del

Ponedeljkovo jutro, 17. dan izolacije za naju in prvi dan ponovne karantene za Štirko, se je začelo z vrvežem pred odhodom otrok v šolo. Kljub kašlju in bolečim prstom sem občutil evforijo. Na neki...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007