Moč trte in grozdja
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je vinska trta: pozimi spi, po let´ cveti, v jesen´ sode nataka, je ena od pesmi, ki jo opeva.
Težišče zdravilnosti je gotovo v grozdju, ki je zelo bogato z antioksidanti, a tudi grozdni sok, cvetje, sveži listi in vitice ter nenazadnje tudi prevreti grozdni sok oz. vino premorejo določene lastnosti, ki ugodno vplivajo na zdravje. Vinska trta (Vitis vinifera) se je pojavila na zemlji še pred človekom. Odtise prve trte, ki naj bi bili stari okoli šestdeset milijonov let, so našli v okolici Pariza. Vinska trta je uspevala v Italiji, Franciji, med Črnim in Kaspijskim morjem ter na Kavkazu. Na svetu je na tisoče sort vinske trte. Srečamo jo povsod, kjer je človek. Posadil si jo je, da je ob njem, in da ga razveseljuje z grozdjem. Kakršnokoli že je … Kislo ali sladko … Grozdje zori po sorti in legi od julija do oktobra. V tem času ga veselo trgamo, se z njim sladkamo in si tako na okusen način krepimo zdravje. Čeravno ne sodimo v vinorodna območja, se tudi pri nas najde kdo, ki si iz kvintona, jurke, izabele ali kakšne druge sorte, za lasten užitek pripravi kakšen bokal oz. »štefan« vina. To vino ni ravno najboljšega okusa. No, če mu dodamo še jabolka, je že bolje …
Listi, vitice in cvetje
Zdravilne moči trte je človek kaj kmalu odkril. Listi in vitice so priznano ljudsko zdravilo zoper revmo, protin, bruhanje in krvav izpljunek. Čaj pripravljamo iz svežih ali posušenih listov. Za skodelico vzamemo čajno žličko drobno zrezanih listov in nekaj vitic ter pripravimo poparek, ki pomaga pri težavah s sklepi, epileptičnih napadih in pri živčnih tegobah. Prevretek je primeren za nožne in ročne kopeli pri ozeblinah. V ljudskem zdravilstvu se uporablja še mazilo iz listov proti lažjim pojavom ohromelosti v nogah, recimo po lažjem infarktu. Sok, ki priteče iz svežih zarez v trti, ustavlja kri in razredčen v obliki obkladka krepi oči. Zdravi tudi izpuščaje, lišaje, čire in nečisto kožo. Cvetje vinske trte v obliki poparka poživi hrbtni mozeg in živčne vozle. Če pešajo možgani ali se pojavi ohromelost udov, ima tak čaj kot pijača ali tekočina za vtiranje dobre uspehe.
Grozdje za bolne in zdrave
Plodovom trte, grozdju, pa namenimo častno mesto in mu zapojmo hvalnico, kot mu jo je pel znameniti francoski zeliščar Maurice Messegue. Grozdje vsebuje izredno dragocene sestavine, kot so grozdni sladkor, ki hitro preide v kri in nam daje energijo, pomembne minerale - kalij, kalcij in fosfor, beljakovine, sadne kisline, aromatične substance, vitamine skupine B in vitamin C. Ker vpliva na obnavljanje krvi in organizma in učinkuje krepilno, se priporoča prebolevnikom. A tudi za povsem zdrave ljudi je zelo koristna in povrhu vsega še okusna jed, ki čisti kri in spodbudno vpliva na delovanje črevesja in ledvic. Grozdje ima pozitiven učinek na živce, možgane, kožo, kosti in zobovje. Učinkovito deluje proti kopičenju sečne kisline. Z njim zdravimo putiko, aterosklerozo in previsoko vsebnost holesterola v krvi. Deloval naj bi celo proti rakavemu razraščanju tkiva.
Jesenske grozdne kure
Grozdno kuro bi morali začeti jeseni, ko so grozdi lepo zreli in prepojeni s soncem. Pojejte kilogram do dva grozdja dnevno. Kuro delajte brez vmesnega premora teden ali dva. Po kuri boste povsem prenovili jetra in prečistili ledvice, tako boste polni moči dočakali zimo. Uredila se bo prebava, se ustavila tehtnica, otekline na rokah in nogah bodo izginile, ublažile se bodo revmatične težave, izginila pekoča zgaga v želodcu, vnetni procesi na prebavilih bodo prenehali, izginili pa bodo tudi mozolji in kožni izpuščaji. Kdor se počuti izredno dobro in meni, da ne potrebuje omenjene kure, naj se odloči za krajšo, dvo- ali tridnevno. V tem času naj poje dva do tri kilograme grozdja in, če se le da, ničesar drugega. Grozdje vsebuje veliko naravnega sladkorja, zato daje občutek sitosti. Če mu bo uspelo, si bo učinkovito očistil kri in odstranil iz telesa nakopičene strupe. Odpravil bo tudi morebitno preveliko količino kisline v želodcu in krvi ter nasitil telo, če mu manjka vitaminov. Jesenske grozdne kure krepijo telo in ga napravijo bolj odpornega za zimski čas, ko mu primanjkuje vitaminov in je zato bolj dovzetno za bolezni.
Grozdje kot mleko
Grozdje velikokrat primerjajo z mlekom. Kot rastlinska hrana je menda enakovredno materinemu mleku. Grozdje in neprevret grozdni sok priporočajo nosečnicam, otrokom, športnikom, ljudem, ki bolehajo na jetrih in revmi, pa tudi vsem, ki jih muči visok krvni tlak ali kakšna kožna bolezen, denimo mozoljavost in kožni izpuščaji. Le diabetiki se mu morajo odreči, ker vsebuje preveč sladkorja. Obložite z grozdnimi jagodami pečenke, na primer perutnino in divjačino. Grozdje raztaplja maščobe in olajša prebavo. Tudi zrelo, posušeno grozdje oziroma rozine so zdravilne. Dajejo moč in ugodno vplivajo na dihalne organe.