Nad tisoč noš v Kamniku
Kamnik je v okviru Dnevov narodnih noš od četrtka do nedelje obiskalo skoraj petdeset tisoč obiskovalcev.
Kamnik – V Kamniku so minuli konec tedna uspešno organizirali eno največjih turističnih prireditev pri nas – tradicionalne Dneve narodnih noš, ki so bili tokrat že 37. po vrsti.
Predstavniki organizacijskega odbora in Agencije za razvoj turizma in podjetništva Kamnik so si za letos zadali izpeljati še bolj kakovosten program in nekaj novosti, ki so v Kamnik obiskovalce privabljale vse štiri dneve. Na dveh odrih so si lahko ogledali številne plesne in glasbene dogodke, med drugim nastope godb, vokalnih in folklornih skupin, tudi iz Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. »Po številu obiskovalcev in sodelujočih smo dosegli lansko raven, kakovost prireditve pa nam je uspelo dvigniti še višje. V prihodnje bi si želeli Dneve narodnih noš razviti v večdnevi folklorni festival,« je bil včeraj s prireditvijo zadovoljen direktor Agencije Igor Kralj.
Na Šutni je razstavljalo kar 45 različnih rokodelcev domače in umetnostne obrti. »Na Dnevih narodnih noš sodelujem že od leta 1970, včasih v sprevodu, zadnje čase pa na stojnici. Ljudje radi pogledajo, kaj delam,« pravi 77-letna Cirila Ules iz Mengša, ki že 45 let izdeluje različne narodne noše. Nekoliko manj zadovoljen je bil rezbar Franc Kubelj iz Bukovice, ki je prepričan, da bi morali organizatorji njim plačati udeležbo na prireditvi, »ne pa da moramo rokodelci plačevati za stojnico, tako kot drugi kramarji«.
Največ obiskovalcev je kot vedno privabil tradicionalni sprevod narodnih noš, ki je letos prvič potekal vse od Mercator centra pa do Grabna. V sicer nekoliko razvlečenem sprevodu se je gledalcem, ki so napolnili središče mesta, predstavilo prek 1700 narodnih noš iz vse Slovenije in tudi tujine. Razdeljene so bile v tri sklope: t. i. etno, stanovski in turistični del.
Kljub splošnemu zadovoljstvu gledalcev pa se bodo morali organizatorji – če bodo kamniške narodne noše želele biti tudi kakovostna, ne le zabavna prireditev – v prihodnje še bolj potruditi. Ne glede na pričakovanja in želje udeležencev, v tovrsten sprevod pač ne sodi vse, kar udeleženci sprevoda oblečejo.