Vlada za štirinajst pokrajin
Predsednik vlade Janez Janša je s predsedniki koalicijskih strank ta teden usklajeval stališča do decentralizacije Slovenije. Ostajajo pri predlogu štirinajstih pokrajin.
Ljubljana – V ponedeljek se je sestal vrh koalicije. Predsedniki strank Janez Janša (SDS), Andrej Bajuk (NSi), Janez Podobnik (SLS) in Karl Erjavec (DeSUS) so podprli projekt decentralizacije Slovenije, ki predvideva razdelitev Slovenije na več pokrajin. Vlada predlaga, da se država razdeli na štirinajst pokrajin, v zvezi z regionalizacijo pa je oblikovan tudi sveženj pokrajinskih zakonov, ki ima v Sloveniji širšo podporo.
Nedavno tega je koalicijska stranka Nova Slovenija prišla na dan s predlogom, da bi bilo v Sloveniji le šest pokrajin, in sicer Gorenjska, Dolenjska, Primorska, Štajerska, Pomurje in osrednjeslovenska pokrajina, mestna občina Ljubljana pa ne bi bila samostojna pokrajina, temveč bi imela poseben status v okviru zakona o glavnem mestu. V okviru te razdelitve so dopustili možnost za še dodatno razdelitev Štajerske in Primorske. Pokrajine ne smejo biti premajhne, kajti za gospodarski zagon so potrebna močna gospodarska središča, zanimiva za domače in tuje vlagatelje, je eden od argumentov, ki so ga navajali predlagatelji. Če pokrajine ne bodo imele močnih pristojnosti in realne ekonomske moči, bodo zgolj dodatno breme države, ki ne bo v ničemer pripomogel k nadaljnjemu razvoju Slovenije, so med drugim utemeljevali svoj predlog.
NSi tudi po koalicijskem sestanku še naprej podpira manjše število občin, ne vztraja pa več pri predlogu šestih. Predsednik Andrej Bajuk napoveduje, da se bodo v stranki še posvetovali in se nato dokončno odločili. Sprejemajo pa dejstvo, da bo predlagano število štirinajst pokrajin težko znižati in da bo nemogoče to rešiti drugače, kot da se to dejstvo sprejme. Projekt decentralizacije in regionalizacije države bo namreč brez zadostne politične podpore težko izpeljati, v parlamentu namreč za sprejetje pokrajinske zakonodaje potrebujejo dvotretjinsko večino.
Koalicija je ta teden sprejela načelno stališče, po katerem bo skušala v največji meri upoštevati predloge lokalnih okolij. Zaradi ljudske volje je bolje imeti kako pokrajino več, kot pa umetno vsiljevati meje, je prepričan Janez Janša. Po dvomesečni javni razpravi je večina slovenskih občin podprla vladni predlog o razdelitvi države.
Gorenjska je po predlogu vlade enotna pokrajina, takšna bi bila tudi po prvotnem predlogu stranke NSi. Tudi po razpravi v občinskih svetih na Gorenjskem se je pokazalo, da jih je večina za enovito Gorenjsko, obenem pa so si bili gorenjski župani soglasni, da je štirinajst predlaganih pokrajin preveč, in so se bolj ogrevali za osem pokrajin. Medtem pa v občinah zgornjega dela Gorenjske menijo, da bi morali ob tolikšni »razparceliranosti« Slovenije, kot jo predlaga vlada, obstajati dve Gorenjski, in sicer zato, da bi bil vsaj njen zgornji del glede na indeks razvojne ogroženosti deležen večjega finančnega deleža s strani države.