Miran Zadnikar

Letos lekarna, drugo leto ambulanta

Prihodnji teden občina Preddvor praznuje občinski praznik. Kaj spodbudnega lahko ob tej priložnosti občanom pove župan Miran Zadnikar?

Od predhodnika ste podedovali zelo slabo stanje cest. Kako boste z njimi ravnali v vašem mandatu?

»Ne bi rad kritiziral prejšnjega vodstva občine, vendar je cestna infrastruktura res v izredno slabem stanju, verjetno tudi zaradi tega, ker se je prejšnji mandat upravičeno odločil za vlaganje v osnovno šolo in so vsi drugi projekti zaradi tega čakali. Menim pa, da bi klub temu lahko več denarja namenjali za redna vzdrževanja.«

Česa se boste najprej lotili?

»Imeli smo priložnost kandidirati za regijska sredstva za naselji Hrib in Nova vas ter Novljansko cesto. Žal je bil projekt prevelik, tako da smo za zmanjšali in na sredstva za regionalni razvoj kandidirali le za Novo vas. Ker pa imamo že od prej gradbeno dovoljenje za naselje Hrib, kjer smo dobili sredstva vladne službe za lokalno samoupravo, je to priložnost, da gremo v izgradnjo kanalizacije in ostale infrastrukture na tem območju. Lahko rečem, da je bila velika pomanjkljivost v prejšnjem mandatu dejstvo, da ni bilo pripravljenega nobenega projekta, s katerim bi lahko kandidirali za denar na evropskih razpisih, k čemur nas, občine, kar naprej pozivajo. V začetku leta tako Preddvor ni bil v enakopravnem položaju s sosednjimi občinami, vsaka je imela že precej daleč pripravljene projekte, pridobivali so gradbena dovoljenja, nekateri so jih že imeli, mi pa smo bili brez vsega. Vesel sem, da smo lahko v pol leta nadomestili ta zaostanek in hitro uspeli pripraviti dokumente za evropski razpis, in to tako kvalitetno, da smo ena izmed šestih gorenjskih občin, uvrščeni v program 2007-2013.«

 

Kako boste pri urejanju kanalizacije skozi naselje Hrib uredili vprašanje obvoza?

»Naj še povem, da je že izbran izvajalec del, to je Cestno podjetje Kranj, v naslednjih dneh pričakujemo podpis pogodbe, res pa velik problem predstavlja obvozna cesta. Na obisku sem imel soglasjedajalce: naravovarstvenike in kulturnike, ki za to obvoznico skozi grajski park niso navdušeni in predlagajo, da bi obvoz mimo Hriba rešili na drugi lokaciji. Sam si ne upam poseči v ta projekt, da bi nelegalno speljali cesto, ki v prostorskih dokumentih ni predvidena.«

 

Kaj to lahko pomeni?

»Problem lahko nastane pri domačinih, ki smo jim obljubili, da bomo ob gradnji kanalizacije rešili tudi obvozno cesto. Še vedno menim, da je edina možna rešitev cesta skozi grajski park in da variante z regionalne ceste Kranj–Jezersko z mostom čez reko Kokro ni mogoče izvesti. Slednje bi zahtevalo veliko denarja in bi predstavljalo prevelik poseg v naravo. Niti občina, ki nima zakonske podlage, niti izvajalec pa si ne upava nelegalno poseči v prostor.«

 

Vam te težave ne bodo skalile praznika občine Preddvor, ki ga občina skupaj z organizacijami in društvi pripravlja septembra?

»Prijetno sem presenečen, da obstaja tako velika pripravljenost društev in organizacij v občini Preddvor za sodelovanje na prazničnih prireditvah. Na sestankih smo se dotaknili tudi vprašanja, zakaj občinski praznik ravno sedaj. Ni namreč otipljivega dokaza, da je bil 6. septembra 1850 res prvi šolski dan v tedanji ljudski šoli, tudi zgodovinarji temu oporekajo. O tem smo govorili tudi na občinskem svetu, ta je dal nalogo pristojnemu odboru, da organizacije in posameznike pozove, naj predlagajo primernejši datum občinskega praznika. Enotni smo bili tudi o tem, da bi prireditve, ki so ob prazniku močno strnjene, v prihodnje razpotegnili čez vse leto in bi se dogovorili tudi o letnem koledarju teh prireditev. Toliko prireditev v kratkem času je organizacijsko zelo zahtevno, ob preobilju te ponudbe pa je tudi udeležba občanov manjša.«

 

Ob občinskem prazniku na novo odpirate tudi lekarno, ki ste jo prvič odprli pred osmimi leti. Zakaj?

»Pred osmimi leti je lekarno v Preddvoru na podlagi koncesije odprla zasebnica. S pomočjo občine Kranj in krajevne skupnosti Trstenik smo tedaj vključili tudi prebivalce sosednjih krajev, da smo zadostili merilom po številu prebivalcev. Veliko je bilo tudi lobiranja na ministrstvu za zdravje, da je prišlo do koncesije. Zasebnici smo na občini tudi pomagali s simbolično najemnino, da bi lažje poslovala, saj nam je dejstvo, da imamo v kraju lekarno, veliko pomenilo. Sedaj pa se je zelo spremenila zakonodaja in koncesionarka je ocenila, da ne zmore več, sklenila je vrniti koncesijo in poiskati delo drugje. Tu nam je Gorenjska lekarna prišla nasproti, saj je pripravljena prevzeti v najem poslovne prostore, tako da bo Preddvor lahko obdržal lekarno. Potrebe po novi koncesiji ni, ker smo mi soustanovitelji lekarne in bo ta delovala kot podružnica. Izborili smo si tudi podaljšanje delovnega časa: prvega pol leta bo lekarna odprta od ponedeljka do petka ves dan. Naj ob tej priložnosti pozovem vse občane, naj prihajajo v domačo lekarno. Če ne bodo, lahko v pol leta pride do skrajšanja delovnega časa, na dolgi rok pa celo, da tudi Gorenjske lekarne izgubijo zanimanje za upravljanje z lekarno v Preddvoru.«

 

Kdaj nameravate v Preddvoru graditi nov zdravstveni dom?

»Za stari zdravstveni dom ravno potekajo priprave na prodajo. Z denarjem bomo financirali prostore novega v objektu, ki ga namerava v Preddvoru graditi Mercator. Druga možnost pa je odkup starih prostorov od Mercatorja nasproti občine in jih potem preuredimo v zdravstveno ambulanto. Imamo zagotovilo Mercatorja, da bodo letos začeli graditi in torej odprtje trgovine in tudi zdravstvenega doma lahko pričakujemo čez leto dni. «

 

V torek v Preddvoru pričakujete obisk ministra za šolstvo Milana Zvera. Kaj pričakujete od obiska?

»Ministru bomo pokazali grad v središču Preddvora, ki pred našimi očmi nezadržno propada. Že v svojem prejšnjem mandatu sva bila s podžupanom pri tedanjem ministru in pogovarjali smo se, kaj z gradom. Ministrstvo bi ga bilo pripravljeno prodati, če ne bi bilo zanimanja kupcev, bi ga lahko občina kupila za simbolično ceno. V nadaljnjih postopkih pa so ugotovili, da denacionalizacijski upravičenec zahteva vrnitev objekta, zapletlo se je, začeli so mleti sodni mlini in še vedno ni končne odločitve. Minister se bo lahko prepričal, v kakšnem stanju je grad. V preteklih letih je ministrstvo financiralo vsaj obnovo strehe, kljub temu stavba še naprej propada in je vsako leto v slabšem stanju. Morda bi lahko minister pozval predsednika pristojnega sodišča za prednostno obravnavanje tega problema, ker se že dela gospodarska škoda.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 1. julij 2010 / 07:00

Nižje cene klicev v EU

Ljubljana - Od 1. julija potrošnikom ne bo treba več skrbeti, da bi prejeli visok račun, kadar med potovanjem po državah EU do interneta dostopajo s telefonom in računalnikom pre...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. avgust 2011 / 07:00

Srečanje ljudskih pevcev in godcev

Sv. Ožbolt - Prosvetno društvo Sotočje iz Škofje Loke bo v nedeljo, 7. avgusta, pripravilo Semanji dan s petnajstim srečanjem ljudskih pevcev in godcev na Sv. Ožboltu. »Gre za et...

Domžale / četrtek, 4. avgust 2011 / 07:00

Slovesnost v Križkarjevih smrekicah

Preserje pri Radomljah - Člani Krajevne organizacije zveze borcev za vrednote NOB Radomlje so 27. julija pripravili slovesnost ob spominskem znamenju v Križkarjevih smrekicah, s...

Gospodarstvo / četrtek, 4. avgust 2011 / 07:00

Paradižnikov molj se širi

Na Gorenjskem je pet žarišč paradižnikovega molja: v Žejah, Šenčurju, Spodnjih Pirničah, Križah in Kovorju.

Gospodarstvo / četrtek, 4. avgust 2011 / 07:00

Nova KBM: na polovici načrtovanega dobička

Kranj - Nova KBM je v letošnjem prvem polletju bilančno vsoto znižala za 0,8 odstotka, na 4,766 milijarde evrov, kar ji še vedno zagotavlja enak, 9,6-odstotni tržni delež, kot ga...

Nasveti / četrtek, 4. avgust 2011 / 07:00

Jebel Toubkal v Visokem Atlasu

Najvišji vrh v Maroku, Atlasu in severni Afriki je vsako leto tudi cilj več deset slovenskih planincev in turnih smučarjev.