Pridite k nam, v dolino besniško
Lepa je. Lepota se je naselila v njene zelene gozdove, cvetoče travnike, zamaknjene doline in slikovita naselja. Le za pest zemlje, a polno prgišče lepega. Vsej naravni lepoti pa je človek, ki se je na tej zemlji globoko in trdno zakoreninil, vedno znova dodajal stvaritve svojih pridnih rok. Žal malo znana je besniška pokrajina, eden redkih še povsem neokrnjenih slovenskih biserov, čeprav leži v neposredni bližini industrijskega Kranja.
(S temi besedami je besniško dolino opisal župnik Alojzij Grebenc, ki je leta 1991 izdal knjigo Besnica in njenih sedemsto let.)
Besniška voščenka, po novem tudi Zlato jabolko
Turistično društvo (TD) Besnica na vsakoletni spomladanski prireditvi Gorenjsko prvenstvo harmonikarjev, ki se ga udeležijo harmonikarji iz vse Slovenije, podeli zlati znak besniške voščenke. Zlata voščenka pa je festival narodnozabavnih ansamblov, na katerem igrajo narodno zabavne viže v priredbah. Dobro znana je tudi vsakoletna prireditev Pod besniško voščenko. Letošnji venček vseh teh dogodkov je bil že šestnajsti po vrsti. »Na Ekonomski šoli Kranj so v šolskem letu 2006/07 za projektno nalogo izbrali Besniško voščenko. Prišli so na idejo, da jo lahko povežejo z zlatim jabolkom. Že stare legende pravijo, da ima zlato jabolko čarobno moč. To jabolko je zlato rumene barve, prepojeno z barvo sonca, s svetlobo in dobroto, v njem je polno energije, polno čarovnije življenja, modrosti in upanja. Prav to je tudi naša Besniška voščenka,« je povedal Miha Sušnik, predsednik TD Besnica. Še domače besniško žganje so poimenovali Voščenkar.
Podeželje čaka na obnovo
V besniški dolini so Rakovica, Zabukovje, Spodnja in Zgornja Besnica. Vasi s približno dva tisoč prebivalci so povezane v Krajevno skupnost Besnica. Zavetnik župnije je sv. Tilen, župnija pa obsega Spodnjo in Zgornjo Besnico, Njivico, Nemilje, Podblico in Jamnik. Župnija je nekoliko večja kot krajevna skupnost in ima približno tri tisoč prebivalcev. »Ljudje smo med seboj povezani, imamo tudi veliko priseljenih sosedov in novi večji stanovanjski naselji Pešnica in Nova vas,« je povedal Sušnik, in pridal še besniško bodico: »Moti me, da govorimo samo o razvoju starega mestnega jedra Kranja, podeželje pa čaka na obnovo. V podeželje se premalo vlaga. Z novim vodstvom krajevne skupnosti smo dobili žarek upanja, da bomo končno prišli do novega gasilskega doma in nove dvorane. Nimamo urejene kanalizacije in trkamo na vest občinske uprave. Očitno smo Besničani zares zelo skromni in potrpežljivi, saj še osnovnih stvari nimamo.«
Rokovnaški kostanjev piknik že desetič
Tako kot nekoč se tudi dandanes po Besnici potikajo Rokovnači. Pa ne z istim namenom kot nekoč, ko so jemali bogatim in dajali revnim. V sedanjih razmerah želijo člani Rekreativnega društva Rokovnači zabavati in oživljati družabno življenje na vasi. Besniški Rokovnači so znani daleč naokrog po organizaciji kostanjevega piknika, ki je vsako leto dobro obiskan. Na pikniku prikažejo prešanje mošta, izdelavo izdelkov domače in umetnostne obrti, pečejo koruzo in kostanj, v kotlu kuhajo gobovo juho ... Zanimivo je, da so izdelali lasten denar - dimež - ki je edino veljavno plačilno sredstvo na prireditvi, zato imajo odprto pravo menjalnico. Predsednik društva Miro Kemperle je povedal: »Letošnji piknik bo že deseti po vrsti. Nanj se že pripravljamo, imeli ga bomo kar dvakrat, to je 14. in 21. oktobra.«
V krajevni skupnosti je zelo dejavno Prostovoljno gasilsko društvo, Športno društvo Besnica, Moto klub Raubritter, Kulturno društvo Besnica pa naslednje leto praznuje stoletnico. Imajo tudi Območno organizacijo Rdečega križa Besnica. Ali, kot pravi Miha Sušnik: »Pridite k nam, v dolino besniško, tu smo prijazni in gostoljubni ljudje.«