Plezalniki iz leta okoli 1920 in plezalna vrv Miha Ariha s konca 19. stoletja so zdaj na ogled v Triglavski muzejski zbirki. V začetku leta 2009 naj bi vse predmete preselili v nov Slovenski planinski muzej. (Foto: Anka Bulovec)

Muzej planinske preteklosti

V Mojstrani bodo v petek v prisotnosti predsednika vlade Janeza Janše položili temeljni kamen za gradnjo Slovenskega planinskega muzeja.

Dovje – Po dolgoletnih prizadevanjih za postavitev planinskega muzeja se bo gradnja, kot kaže, vendarle začela. Danes popoldne bodo v Mojstrani položili temeljni kamen za muzej, gradnjo naj bi pričeli konec leta, prva faza pa naj bi bila zaključena v začetku leta 2009. Muzej bo stal v Mojstrani v bližini Triglavske muzejske zbirke, stavba pa bo oblikovana kot skalna gmota, oblečena v sivo pločevino. Kot je na novinarski konferenci v sredo na Dovjem dejal vodja projekta in predsednik Planinskega društva Dovje Mojstrana Miro Eržen, Slovenski planinski muzej ne bo zgolj muzej, temveč naj bi postal atraktivno vzgojno-informacijsko središče, v katerem bodo potekale prireditve, predavanja, razstave, videoprojekcije, predstavitve gorniških dosežkov … Muzej naj bi postal središče, ki bi spodbudilo vnovičen razvoj turizma v Mojstrani in na Dovjem ter dopolnilo turistično ponudbo Gorenjske in celotne Slovenije.

Eržen je predstavil tudi dolgoletna prizadevanja planincev za postavitev muzeja. Kot je dejal, je planinsko gradivo začel zbirati Avgust Delavec že leta 1960, leta 1984 pa je nastala Triglavska muzejska zbirka v Mojstrani. Leta 1996 so Občina Kranjska Gora, Planinsko društvo Dovje Mojstrana in Planinska zveza Slovenije podpisali pismo o nameri za gradnjo novega muzeja, kasneje pa so se kot partnerji projektu pridružili že Triglavski narodni park, ministrstvo za kulturo in Gornjesavski muzej Jesenice. S pomočjo občine so že pred časom odkupili zemljišče, pripravili projektno dokumentacijo in pridobili gradbeno dovoljenje. Stavbo bodo gradili v dveh fazah, gradnja prve faze naj bi bila vredna 2,4 milijona evrov, projekt naj bi financirali iz evropskih strukturnih skladov za regionalni razvoj, nekaj denarja pa naj bi prispevali ministrstvo za kulturo ter partnerji v projektu. 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 11. maj 2007 / 07:00

Skromen obisk v centrih za socialno delo

Kranj - Medtem ko je prva delovna sobota 5. maja v upravne enote privabila veliko število strank, pa tega ne morejo trditi v centrih za socialno delo. Tudi oni so se n...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Darilo za kamniške novorojence

Starši novorojenca iz občine Kamnik bodo v letu 2009 iz občinskega proračuna prejeli denarno pomoč v višini 180 evrov.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Poudarek na razvoju Tuhinjske doline

Kamniški svetnik Anton Rajsar je občinski upravi zastavil javno vprašanje, kako namerava v bodoče več pozornosti nameniti razvoju Tuhinjske doline.

Kamnik / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Nagrade za okolju prijazne terme

V Termah Snovik so ob svojem sedmem rojstnem dnevu predstavili dosedanje dosežke in načrte za prihodnje.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Loška papiga svetovna prvakinja

Ivan Hafner iz Škofje Loke se z vzrejo papig ukvarja že več kot 20 let. Januarja sta na svetovnem prvenstvu v Italiji dve njegovi papigi zasedli prvo in tretje mesto.

Zanimivosti / četrtek, 5. februar 2009 / 07:00

Starodobniki na snegu z Lubnika

Okoli devetdeset smučarjev po starem, ki so v organizaciji društva Rovtarji tekmovali v Škofji Loki, se je spustilo po snegu, ki so ga na grajski hrib navozili z Lubnika.