Plezalniki iz leta okoli 1920 in plezalna vrv Miha Ariha s konca 19. stoletja so zdaj na ogled v Triglavski muzejski zbirki. V začetku leta 2009 naj bi vse predmete preselili v nov Slovenski planinski muzej. (Foto: Anka Bulovec)

Muzej planinske preteklosti

V Mojstrani bodo v petek v prisotnosti predsednika vlade Janeza Janše položili temeljni kamen za gradnjo Slovenskega planinskega muzeja.

Dovje – Po dolgoletnih prizadevanjih za postavitev planinskega muzeja se bo gradnja, kot kaže, vendarle začela. Danes popoldne bodo v Mojstrani položili temeljni kamen za muzej, gradnjo naj bi pričeli konec leta, prva faza pa naj bi bila zaključena v začetku leta 2009. Muzej bo stal v Mojstrani v bližini Triglavske muzejske zbirke, stavba pa bo oblikovana kot skalna gmota, oblečena v sivo pločevino. Kot je na novinarski konferenci v sredo na Dovjem dejal vodja projekta in predsednik Planinskega društva Dovje Mojstrana Miro Eržen, Slovenski planinski muzej ne bo zgolj muzej, temveč naj bi postal atraktivno vzgojno-informacijsko središče, v katerem bodo potekale prireditve, predavanja, razstave, videoprojekcije, predstavitve gorniških dosežkov … Muzej naj bi postal središče, ki bi spodbudilo vnovičen razvoj turizma v Mojstrani in na Dovjem ter dopolnilo turistično ponudbo Gorenjske in celotne Slovenije.

Eržen je predstavil tudi dolgoletna prizadevanja planincev za postavitev muzeja. Kot je dejal, je planinsko gradivo začel zbirati Avgust Delavec že leta 1960, leta 1984 pa je nastala Triglavska muzejska zbirka v Mojstrani. Leta 1996 so Občina Kranjska Gora, Planinsko društvo Dovje Mojstrana in Planinska zveza Slovenije podpisali pismo o nameri za gradnjo novega muzeja, kasneje pa so se kot partnerji projektu pridružili že Triglavski narodni park, ministrstvo za kulturo in Gornjesavski muzej Jesenice. S pomočjo občine so že pred časom odkupili zemljišče, pripravili projektno dokumentacijo in pridobili gradbeno dovoljenje. Stavbo bodo gradili v dveh fazah, gradnja prve faze naj bi bila vredna 2,4 milijona evrov, projekt naj bi financirali iz evropskih strukturnih skladov za regionalni razvoj, nekaj denarja pa naj bi prispevali ministrstvo za kulturo ter partnerji v projektu. 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 28. julij 2014 / 10:35

Angel pozabe

»Preletel me je angel zgodovine. S svojimi krili je obsenčil prostor taborišča. V poltemi nisem videla njegovega prepadenega obraza, le za hip se mi je zazdelo, da slišim frfotanje peruti, da se je...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Lahko sem strog urednik

Urednikovanje oddaje ŠKL, ki jo v nedeljo dopoldne predvajajo na POP TV, je v novi sezoni prevzel Kranjčan Adi Omerovič.

Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Prva glaska Gorenjske

Osemletni Ana Skumvač iz Zgornjih Gorij in Aleksandra Vovk iz Mojstrane sta zmagali na prireditvi Prvi glasek Gorenjske 2008.

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Stvarnost fantastike

Za t. i. zdravo pamet je fantastika nasprotje stvarnosti. Med slovenskimi umetniki pa smo imeli enega, ki je fantastiko doživljal kot stvarnost in jo zmogel kot tako tudi naslikati: Franceta Miheliča...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Črno-belo v barvah

Nejč Slapar je eden tistih kranjskih umetnikov, ki ga poznajo vsi. Ljubitelji likovne umetnosti ne le po sivobradi pojavi, ampak tudi po njegovih delih, na primer črno-belih geometrijah, ki se v optič...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Sedmica: Podalpski cinizem

Končno. Cirkusa je konec. Američani so izvolili štiriinštiridesetega predsednika po vrsti.