V Škofji Loki ponovnih volitev (za zdaj) še ne bo
Škofjeloški župan Igor Draksler je v sredo prejel sklep ustavnega sodišča, s katerim je to do končne odločitve zadržalo sodbo upravnega sodišča v zvezi s ponovnimi volitvami župana v Škofji Loki.
Škofja Loka - Kot je znano, je upravno sodišče julija izdalo sodbo, v kateri od občinske volilne komisije zahteva, da na voliščih Gosteče, Godešič in Sveti Lenart ponovi županske volitve. V zvezi s pravnomočno sodbo upravnega sodišča se je Igor Draksler pritožil na ustavno sodišče, slednje pa je sedaj odločilo, da izvajanje izpodbijane sodbe upravnega zadrži.
»Takšno odločitev sem pričakoval, upoštevana je bila tudi moja zahteva po prednostnem obravnavanju,« je na včerajšnji novinarski konferenci povedal aktualni župan občine Škofje Loke. Draksler je v svoji pritožbi dokazoval, da so mu bile kršene ustavne pravice, in ker bi lahko s sodbo upravnega sodišča nastale zanj nepopravljive posledice, je ustavno sodišče zadržalo izvrševanje sodbe, je dodal Drakslerjev pravni zastopnik Franci Matoz. »Ustavno sodišče bo zadevo reševalo absolutno prednostno, zato pričakujemo, da bo septembra ali oktobra ustavno pritožbo tudi dokončno vsebinsko obravnavalo. Obstaja velika verjetnost, da bo sodbo upravnega sodišča tudi dokončno razveljavilo,« je optimističen Matoz in dodaja, da se ustavno sodišče le v redkih primerih odloči, da zadrži kako pravnomočno odločitev, kakor se je to zgodilo v tem primeru.
Do končne odločitve ustavnega sodišča stvari mirujejo, občinski volilni komisiji sedaj ni treba na vrat na nos razpisovati novih volitev na omenjenih treh voliščih. Kakršnakoli bo že končna odločitev ustavnega sodišča, jo bo treba spoštovati, sta dejala Draksler in Matoz.
Drakslerjev protikandidat Dušan Krajnik, ki je na jesenskih volitvah dobil le 16 glasov manj od nasprotnika in je zaradi domnevnih nepravilnosti na volitvah vložil pritožbi na upravno in ustavno sodišče, ne namerava le čakati, kaj se bo zgodilo. »Sklep ustavnega sodišča, sprejet ta teden, mi kot stranki v postopku omogoča, da v dvajsetih dneh vložim svoje videnje, na kakšen način so mi bile kršene ustavne pravice,« je dejal Krajnik, ki se je včeraj z družino že pripravljal na odhod na dopust. Presenečen je bil zlasti nad dejstvom, da je ustavno sodišče na Drakslerjevo pritožbo reagiralo tako hitro, zgolj v sedemnajstih dneh, in to še med sodnimi počitnicami, medtem ko je njegovo, ki jo je vložil decembra lani, čeprav tudi prednostno, obravnavalo šele po petih mesecih. »Še vedno verjamem v naše sodstvo in v njegove pravične odločitve. Če pa bo šlo mimo očitanih in dokazanih napak, ki so se zgodile na županskih volitvah v Škofji Loki, potem je nad njim še kakšno sodišče, sodišče za človekove pravice v Strasbourgu,« pravi Krajnik. Znova ponavlja, da v tem primeru ni ključno vprašanje, kdo bo loški župan, Krajnik ali Draksler, pač pa gre za pravičnost in za občutek državljanov, da pri tako pomembnem dejanju, kot so volitve, ne gre za nobene malverzacije.