Letos že čez sto reševanj
Slovenski gorski reševalci so doslej imeli sto štiri akcije, od tega dve tretjini v gorah. Lani so pomagali v skoraj tristo nesrečah.
Poljče pri Begunjah – Komisija za analize in informiranje pri Gorski reševalni zvezi Slovenije je tudi lani skrbno vodila statistiko o reševanju v gorah. Kot je dejal Janez Kosec, se je po zatišju predlansko poletje število nesreč v letu 2006 dvignilo na poprečje petih let. Našteli so 290 nesreč, od tega 194 gorniških. Skoraj tretjino akcij so imeli zaradi dejavnosti, ki niso povezane z gorništvom. Kar 15-odstotni delež so s 44 nesrečami imeli jadralni padalci. Druge nezgode so nastale pri sankanju, vodnih aktivnostih, gorskem kolesarjenju in raznih delih. Analiza namreč ne vsebuje pomoči na organiziranih smučiščih.
Lani se je vsaka enajsta nesreča v gorah končala tragično. Umrlo je 28 udeležencev nesreč (od tega 23 gornikov), ranjenih pa je bilo 184 oseb (126 gornikov). Na zavarovanih poteh se je ponesrečilo 146 planincev, na brezpotjih in pri plezanju pa po 26 oseb. Med 91 ponesrečenimi tujci, od katerih jih je pet umrlo, je največ Čehov. Polovica vseh nesreč se je zgodila zaradi padca ali zdrsa. Za skoraj četrtino nesreč je krivo nepoznavanje terena. Med drugimi vzroki so bolezen, telesna izčrpanost in duševna nepripravljenost ter neprimerna opremljenost. Za 290 akcij so reševalci porabili 5567 ur. Helikopter je pomagal v dobri tretjini akcij, zdravniki pa v skoraj polovici. Od 177 akcij med junijem in septembrom jih je 46 opravila dežurna ekipa na Brniku.
Letos so do 20. maja pomagali že v 104 nesrečah, v katerih je pet oseb umrlo. Dve tretjini nesreč sta se zgodili obiskovalcem gora. Veliko ur so porabili tudi za iskanje pogrešanih ljudi na Blegošu in Nanosu. Največ dela so imeli gorski reševalci v Tolminu, kjer je bilo enajst od dvajsetih akcij zaradi nesreč padalcev. V Tržiču so našteli devet akcij, v Bohinju osem, v Bovcu šest, v Radovljici pet, v Kranju, Kranjski Gori in Kamniku po štiri, v Ratečah in na Jesenicah po dve, eno pa na Jezerskem.