Leta 1990 ohranili orožje Teritorialne obrambe
“Za nas se je osamosvojitvena vojna začela maja 1990 in ne šele junija 1991, Teritorialna obramba je bila temeljni dejavnik vojaške zmage in osamosvojitve Slovenije, neoddaja orožja pa odločilni dejavnik v osamosvojitveni vojni leta 1991”, so dejali nekdanji poveljniki oziroma namestniki 14 občinskih štabov Teritorialne obrambe izmed 16, ki maja leta 1990 niso oddali orožja Teritorialne obrambe pod nadzor JLA na srečanju 7. junija v Radovljici.
Leta 1990 je bilo v Sloveniji samo 16 občinskih štabov Teritorialne obrambe izmed 60-tih, ki niso spoštovali ukaza poveljnika republiškega štaba Teritorialne obrambe Slovenije generala Hočevarja 15. maja 1990, da morajo oddati orožje pod nadzor JLA. Med štabi, ki so obdržali orožje, so bili štirje na Gorenjskem. Pobudnik srečanja je bil Janez Koselj, maja 1990 vodilni v radovljiškem občinskem štabu Teritorialne obrambe in sedanji predsednik območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Radovljica Jesenice. Iz jeseniškega občinskega štaba se je srečanja udeležil Ciril Cenček. Tedanji poveljnik občinskega štaba TO Jesenice je bil Boris Šuligoj.
Predstavniki štabov iz občin Dravograd, Lendava, Litija, Mozirje, Radlje ob Dravi, Slovenske Konjice, Šmarje pri Jelšah, Trbovlje, Velenje, Žalec ter Jesenice, Kranj, Radovljica in Tržič, manjkala sta le iz občin Brežice in Krško, so poudarili, da je o tedanjih aktivnosti premalo znanega. Zato bodo zbrali gradivo, ga objavili, načrtujejo pa tudi bolj organizirano delovanje v okviru Zveze veteranov vojne za Slovenijo, saj predlagajo ustanovitev posebne sekcije.
Zbrane sta v Radovljici pozdravila župana občin Žirovnica in Radovljica, Leopold Pogačar in Janko Sebastijan Stušek, tudi veterana vojne za Slovenijo. Zatem so obiskali Vrbo, položili cvetje k Prešernovemu spomeniku in si ogledali tudi vaško lipo, okrog katere je 16 kamnov.