Svečka na teden v goro odpadkov
Ministrstvo za okolje in prostor je v oktobru začelo akcijo Bi prižgali letos svečo manj? Pojasnjujejo, da se premalo zavedamo, da odpadki ne nastajajo sami od sebe, količino odpadkov pa lahko zmanjšujemo le mi.
Kranj – »Novembra prižgemo tistim, ki se jih radi spominjamo, svečo ali nekaj sveč. Po podatkih Carinskega urada je bilo lani na slovenski trg danih 6865 ton nagrobnih sveč. Verjetno niti ne pomislimo, da s takšno količino sveč povzročimo tudi veliko odpadkov … Lani je bilo zbranih 2362 ton odpadnih nagrobnih sveč, recikliranih pa 823 ton odpadnih nagrobnih sveč,« pojasnjujejo na ministrstvu. Z mislijo Predniki vam ne bodo zamerili, potomci vam bodo hvaležni, spodbujajo, da bi prižgali svečo manj.
Gorenjska komunalna podjetja so ločeno zbiranje odpadnih nagrobnih sveč večinoma uvedla januarja lani, nekateri kak mesec ali dva kasneje. Mojca Dolar iz Komunale Radovljica: »Med letom zabojnike praznimo dvakrat mesečno, oktobra in novembra se frekvenca podvoji.« Lani je radovljiška komunala zbrala 21 ton odpadnih nagrobnih sveč, v prvih devetih mesecih tega leta pa 12 ton. Jeko-In ima na štirih pokopališčih v jeseniški in žirovniški občini postavljenih 12 zabojnikov, ki jih praznijo po potrebi. »Med letom zadošča tedenski odvoz, v času praznikov tudi na dva dni,« pojasnjuje Ivan Hočevar. Lani so zbrali dobrih 27 ton odpadnih sveč, v prvih devetih mesecih letos več kot 17 ton.
Loška komunala skrbi za 12 pokopališč na območju občin Škofja Loka in Železniki, le na vaškem pokopališču v Bukovščici (upravljavec je krajevna skupnost v sodelovanju z župniščem) mora vsak sam poskrbeti za odpadke – tudi odpadne sveče odnesejo domov. »Pristanejo med ostanki odpadkov, kar ni pravilno,« ugotavlja Janez Štalec iz Loške komunale in dodaja, da je na drugih pokopališčih zadostno število zabojnikov. Odvoz odpadnih nagrobnih sveč je med letom redkejši, oktobra in novembra pogostejši. »Ocenjujejo, da že na pokopališčih ločeno zberemo približno 95 odstotkov odpadnih sveč,« pravi Štalec. Lani so zbrali in oddali 23 ton sveč, letošnji podatki kažejo, da bo zbrana količina višja za petino.
»Ločeno zbiranje odpadnih sveč je vzpostavljeno tako na dveh pokopališčih, ki sta v upravljanju Komunale Kranj (Mestno pokopališče Kranj in pokopališče Bitnje), kot tudi na drugih pokopališčih na območju Mestne občine Kranj ter občin Naklo, Cerklje, Šenčur, Preddvor,« pojasnjuje Klara Škrabec iz Komunale Kranj. Lani je Komunala Kranj zbrala nekaj več kot 55 ton odpadnih sveč, letos že več kot 67 ton. Večje količine gredo na račun ločenega zbiranja zunaj kranjske občine, ki so ga uvedli šele letos.
Vsi upravljavci pokopališč, ki smo jih vprašali, kam z odpadnimi nagrobnimi svečami, so vključeni v shemo zbiranja in prevzema s podjetjema Prons ali Interseroh. Zaradi zapletov pri delovanju jeseniškega podjetja Plastkom nekateri niti ne vedo, kje sveče končajo, vse pa bi morale v predelavo. Kot vemo, Plastkom znova reciklira, pred dobrim mesecem so za Gorenjski glas povedali, da morajo najprej obdelati sveče, ki so se nabrale v času nedelovanja.