Alge na Zbiljskem jezeru bo rezal stroj
Občina bo sofinancirala nakup stroja za rezanje alg. Svetniki Medvode vidijo v Osrednjeslovenski regiji.
Medvode - Občinski svet se je na 7. seji, ki se je začela 7. julija, seznanil s predstavitvijo regionalnega razvojnega programa Ljubljanske urbane regije (LUR) 2007-2013 in končnim poročilom o spremljanju in koordiniranju izvajanja regionalnega razvojnega programa LUR za obdobje 2002-2006. V LUR je 26 občin, ena izmed teh je Občina Medvode. Kot je v uvodu povedala mag. Lilijana Madjar, nova direktorica RRA LUR, vizija razvoja ostaja enaka, kot je bila v prejšnjem programskem obdobju, saj še vedno odseva želje in dolgoročne cilje regije. »LUR je somestje, prepleteno z naravo. Regija bo s spodbujanjem ustvarjalnosti in sodelovanja dosegla visoko konkurenčnost v svetu in visoko kakovost življenja. Položaj Ljubljane kot »evropske prestolnice« se bo odražal v celotni regiji. Za razliko od prejšnjega razvojnega programa smo že v času programa povezovali razvojne partnerje in skupaj z njimi pripravljali naloge za projekte, ki jih bodo ti skozi celotno programsko obdobje izvajali,« je pojasnila Madjarjeva.
Skupna izvedbena vrednost celotnega programa je nekaj več kot 836 milijonov evrov, od tega je nekaj več kot 451 milijonov evrov javnega in skoraj 384 milijonov evrov zasebnega denarja. Javni denar namerava regija črpati tako iz domačih finančnih virov kot tudi iz evropskih programov. Svetnike je v gradivu najbolj zmotilo to, da ne vsebuje konkretnih projektov, zanimalo jih je tudi, kaj bodo od tega imele Medvode, kateri projekti se izvajajo in še bodo izvajali v medvoški občini. Dobili so odgovor, da je strategija splošen dokument in da imajo tudi že pripravljen osnutek izvedbenega programa za prihodnja tri leta. Povedano je bilo tudi, da je Občina Medvode za RRA v preteklih štirih letih namenila dobrih 2,3 milijona tolarjev (pribl. 9600 evrov). Svetniki so po razpravi sprejeli tudi sklep, da se izdelan izvedbeni načrt na občinskem svetu predstavi še letos.
Nova imena v komisiji za priznanja
Anton Merjasec, Andrej Rebolj st., Andrej Bernard, Viktor Šulc, Ana Froehlich, Olga Konjar in Bogomir Plazar so novi člani komisije za priznanja, ki jih je OS imenoval za dobo štirih let. Zamenjali so dosedanje člane: Ivanko Šušteršič, Valentina Križaja, Pavla Lampiča, Franca Pipana, Janeza Rebolja ter Darinko Verovšek, ki so bili imenovani leta 2002. Mandat jim je potekel že lani, a jim ga je OS podaljšal do imenovanja nove komisije. Tudi na tokratni seji pa slednja ni bila imenovana brez zapletov, saj je KVIAZ predlagal, da se ta točka umakne z dnevnega reda in da se kandidati pisno predstavijo, a predlog ni bil sprejet.
V nadaljevanju so svetniki imeli še dve točki o kadrovskih zadevah. Imenovali so občinsko volilno komisijo v sestavi: Martina Hren (predsednica), Majda Irt, Peter Podgoršek, Štefan Horvat, Roman Lavtar, Zorica Bartol, Boštjan Štrukelj, Ignacij Sovdat. Za člana Sveta Zavoda za šport in prireditve Medvode so imenovali Klemena Svoljšaka, ki bo tako zamenjal Janeza Barleta, ki je s te funkcije odstopil. Sprejeli so tudi spremenjen in dopolnjen Odlok o višinah plačil za opravljanje funkcij občinskih funkcionarjev, predsednika in članov nadzornega odbora in članov delovnih teles OS, nato pa še sklep o financiranju političnih strank iz sredstev občinskega proračuna.
Letos alg še ne bodo rezali
Občinski svetniki so s sprejetjem sklepa, da s Savskimi elektrarnami Ljubljana (SEL) gredo v sofinanciranje nakupa plovila za odstranjevanje vodnega rastlinja iz Zbiljskega jezera, obremenili že proračun za leto 2009. »Če se hočemo iti turizem, nujno potrebujemo ta stroj. Alge so se na površju že začele pojavljati, v 14 dneh bo jezero neprevozno, s tem je onemogočena vsakršna dejavnost na njem. Poleg rezanja alg se bo čistila tudi površina. Savske elektrarne bodo za nakup stroja v nekaj dneh podpisale pogodbo z nemškim proizvajalcem. Investicija je vredna 250 tisoč evrov, od tega bo 104 tisoč evrov prispevala občina, preostalo pa Savske elektrarne. Stroj bo dobavljen proti koncu leta, tako da ga bo mogoče uporabljati šele prihodnjo sezono. Letos bo treba še potrpeti,« je pojasnil Iztok Pipan, predsednik TD Zbilje.
Slišati je bilo tudi nekaj pomislekov glede deleža občine pri nakupu stroja. Urška Repnik je povedala: »Pozdravljam pobudo za ureditev Zbiljskega jezera, ne strinjam pa se z načinom, kako je bila pobuda utemeljena. Ocenjujem, da je ponudba, ki so nam jo posredovale SEL skupaj s prizadetimi krajani, slabo pripravljena. Postopek me zelo spominja na priprave na prvo sanacijo: veliko sprenevedanja in še več obljub o novih možnostih turistične ponudbe. Ne preseneča me, da nam za tokratno izboljševanje bivalnih razmer ob Zbiljskem jezeru ne uspe pridobiti državnih sredstev. V ekološko sanacijo akumulacijskega jezera, ki naj bi bila vzorčni primer za sanacije podobnih jezer, je država vložila že veliko denarja in z vložkom najbrž ne morejo biti zadovoljni. Po tokratni ponudbi SEL naj bi Občina Medvode prispevala približno 40 odstotkov za nakup stroja za rezanje alg. Zaradi trenutnih razmer so res najbolj prizadeti naši občani, ki živijo ob jezeru. Glede akterjev, ki so povzročili takšne razmere, pa je občina Medvode v primerjavi z zgorajvodno ležečimi kraji zunaj naše občine in v primerjavi s SEL, ki so z gradnjo elektrarne upočasnile tok Save za jezom in s tem omogočile bujno rast vodnega rastlinja, med manj odgovornimi. Sklicevanje na koncesijske dajatve, ki jih SEL izplačujejo Občini Medvode, se mi zdi absolutno neprimerno (te so namenjene urejanju območij ob jezeru, ne pa jezera samega). Zbiljsko jezero je nastalo za namene elektrarne in zato bi tudi skrb zanj morala biti naložena SEL.«
Za manj pokrajin in za Medvode v Osrednjeslovenski regiji
Po točki glede nakupa stroja za rezanje alg je bila seja zaradi pozne ure prekinjena, nadaljevali so jo v torek. Sprejeli so osnutek odloka o turističnem vodenju na območju občine Medvode, ki so ga nato prekvalificirali v predlog in ga sprejeli, tako da bo lahko vodenje po občini z lokalnimi turističnimi vodiči kmalu zaživelo. Veliko razprave je bilo pri dajanju mnenja o vladnem predlogu območij pokrajin v Sloveniji. Na koncu so sprejeli štiri sklepe. Prvi se glasi, da Občinski svet nasprotuje zmanjševanju pristojnosti lokalnim skupnostim (nekatere naj se bi prenesle na pokrajinsko raven odločanja), drugi, da OS meni, da se območje RS deli na največ osem pokrajin, v tretjem sklepu so občinski upravi naložili, da do novembra letos na to temo organizira javno razpravo, na kateri naj bo prisoten tudi predstavnik predlagatelja zakona, v zadnjem sklepu pa se opredelili, da se Občina Medvode po trenutnem predlogu 14 pokrajin vključi v Osrednjeslovensko pokrajino. Na glasovanju je bil tudi sklep, da se vključi v Gorenjsko pokrajino, za kar pa sta se zavzela le Janez Šušteršič in Stanko Bukovec.