Župan Stanislav Žagar z letošnjimi občinskimi nagrajenci (Foto: Gorazd Kavčič)

Brez koalicije se počuti bolje

Mesec julij je v znamenju praznika občine Medvode, priložnost za pogovor z županom Stanislavom Žagarjem. Občino v tem mandatu prvič vodi brez koalicije.

Medvode – Medvoški občinski praznik je 6. julij, rojstni dan Jakoba Aljaža, triglavskega župnika, ki se je na ta dan leta 1845 rodil v Zavrhu pod Šmarno goro. V sklopu občinskega praznika so tudi letos potekale številne prireditve. Večine se je udeležil tudi medvoški župan Stanislav Žagar.

Če začneva pri praznični temi: menite, da v Medvodah Jakobu Aljažu posvečate dovolj pozornosti?

»Vedno več. Vemo, koliko let se o njem ni smelo govoriti. Prihodnje leto bo obnovljena hiša in takrat bo posebna proslava. Morda bomo v prihodnje kakšno slavnostno sejo naredili v Zavrhu, v podstrešni sobi hiše, in tako Aljaža še dodatno počastili. Če bi Aljaž danes živel, bi bil prvi, ki bi si zaslužil občinsko priznanje. Vesel sem, da ga imamo za vzornika, za patrona in njemu so posvečene prireditve ob občinskem prazniku. Prireditve so se prijele. Vsako leto se jih udeležuje več ljudi, kar pomeni, da smo praznik vzeli za svojega. Vsi prazniki pa so za to, da jih praznujemo.«

Letos je bilo najmanj nominirancev za občinska priznanja. Kako si to razlagate?

»Zanimivo, je pa to težko komentirati. Poziv je bil objavljen na več mestih. Zdi se mi, da bi ljudje vendarle morali bolj gledati okoli sebe in nagraditi tiste, ki »za božji lon«, kot se temu reče, delajo za dobro kraja in občine. Prepričan sem, da imamo v občini tudi starejše, ki bi si zaslužili nagrado za življenjsko delo.«

Nadaljujva z delom občinskega sveta. V tem mandatu nimate koalicije.

»Bolje se počutim, ko nimam koalicije. To je čisto psihološki učinek. Zakaj? V prejšnjih mandatih so mi vseskozi očitali, da se v koaliciji zmenimo po svoje. Sedaj se o vsem dogovarjamo na odprti sceni in za zdaj gre kar v redu. Smo pa verjetno ena redkih občin, ki nima koalicije in opozicije.«

Kot slišim, imate s svetniškimi skupinami pred vsako sejo usklajevanje.

»Vedno skličem koordinacijo svetniških skupin, tako da na občinski svet ne bi prišle povsem nedorečene zadeve. Načelen dogovor imamo, da se prej zmenimo, in večina je s takšnim načinom dela zadovoljna. Na koordinacijo povabim čisto vse. V preteklih mandatih je koordinacijo imela le koalicija.«

Vse pa vendarle ni sprejeto. Tak primer je Dom za zaščito in reševanje.

»Svetniki niso dali zelene luči niti za nakup zemljišča za Dom za zaščito in reševanje, saj so pri sprejemanju proračuna izglasovali, da se ta postavka črta. Takšna parcela je na Svetju blizu vrtca Medvode. Civilna zaščita je področje, ki je direktno podrejeno županu. Medvoško območje je, kar se tega tiče, nepokrito. Želimo ustanoviti tudi poklicno brigado. Sedaj Ljubljani plačujemo za vsak poseg, ki ga opravijo v naši občini.«

Veliko besed je bilo tudi o pokrajinah.

»Predlog o pokrajinah po mojem gledanju ni primeren. Gre za štirinajst pokrajin s povsem različnim številom prebivalcev. Poleg tega nas o tej temi ni nihče nič poučil. Na sejo občinskega sveta smo prav s tem namenom povabili dva ministra: Gregorja Viranta in Ivana Žagarja. Virant je odgovoril, da to ni njegovo področje, od Žagarja pa sploh nismo dobili odgovora. Organizirati javno razpravo in ljudem ne bi znati povedati nič novega, pa se mi ne zdi smiselno. Moje stališče do pokrajin je, da Medvoščani življenjsko spadamo in smo vezani na Ljubljano. Sicer pa menim, da mora Slovenija rešiti veliko pomembnejših zadev, kot je ustanavljanje pokrajin. Prinesle bodo še več državnega aparata, še več zaposlenih v upravi. Kdo bo pa ustvarjal dodano vrednost?«

Delež, ki ga je občina Medvode imela v treh podjetij Holdinga Ljubljana: tržnice, žale in parkirišča, ste prenesli na Mestno občino Ljubljana (MOL).

Ta tri podjetja Javnega Holdinga Ljubljana obratujejo strogo teritorialno le na področju MOL in navodilo je bilo, da je treba osnovna sredstva prenesti na matično občino. Sporen je bil znesek, ki ga bi dobili od tega prenosa. Ljubljana je predlagala brezplačen prenos, s čimer se nikakor nismo strinjali, in na koncu je bil narejen kompromis. Iz tega naslova bomo dobili slabih 385 tisoč evrov (92 milijonov tolarjev), seveda v obliki investicij. Mi imamo od Holdinga veliko. Dobili smo veliko denarja in še ga bomo. Vsa holdinška sredstva pa so bila v obliki investicij. Nikoli nismo dobili denarja, le ko je Energetika razdeljevala dobiček, smo dobili trideset milijonov. Že pet let v občinskem proračunu nimamo postavke kanalizacija. Vse, kar se naredi, se naredi skozi Holding.«

Veliko je očitkov, da so odprti številni projekti, predvsem na področju cest, ki pa se ne dokončajo. Zakaj je tako?

»To ni res. Nikjer na svetu ne projektirajo tako, da dajo velike zneske naenkrat v en projekt. Zavedati se je treba, da so projekti vezani na soglasja, in redno se dogaja, da se najde kdo, ki soglasja ne da, kar seveda pomeni, da dela ne moremo nadaljevati. Tisti, ki menijo, da se vse lahko naredi naenkrat, naj pridejo na občino, pa bodo videli, kako zapleteni so včasih lahko postopki. Poleg tega ne gre pričakovati, da bi šla velika vsota denarja le v en kraj, vsi drugi pa bi čakali. Letos je možno, da vsa proračunska sredstva sploh ne bodo porabljena. Proračun je bil namreč sprejet relativno pozno, kar pomeni, da so projekti čakali, prej nismo mogli objaviti niti razpisov za pridobitev izvajalcev del. Potem pa nam bodo očitali, da ne znamo delati, kar ni res.«

Kako napreduje ureditev mestnega jedra?

»Kolikor imam informacij, so se zadeve ustavile, mislim, da zaradi soglasij. Nakupi pa so bili izvedeni in plačani. Poleg tega v enem delu še potekajo denacionalizacijski postopki, a s tem Občina nima nič.«

Kako boste preživeli dopust?

»Poletni dopust vedno preživljam v Sloveniji. Grem v Ankaran, v hribe, se za kakšen dan peljem z motorjem. Zaradi načina preživljanja prostega časa pa imam dopust raje v zimskih mesecih.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 24. januar 2008 / 07:00

Namig kuharskega mojstra z Brda

Tokrat smo za kuharski nasvet prosili Roberta Merzela, svetovalca za kulinariko na Brdu.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Aplavz zlatemu utopljencu

Kreta je zemlji ime, na sredi škrlatnega morja, lepi in plodni, z valovi obdani ...,« pravi slepi grški pesnik Homer v Odiseji. Zbogom, lepotica! Naju vabi Santorin, zapeljivi arhipelag kakšnih s...

Kronika / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Kriminal

Dva vloma v eni noči Golnik, Češnjevek - V noči na sredo so policisti prijeli obvestilo o vlomu v trgovino na Golniku. Neznani storilci so iz skladišča trgovine odnesli s...

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Dnevi oglarjenja v Rutah

Gozd-Martuljek - Društvo oglarjev Rute med 27. julijem in 4. avgustom pripravlja dneve oglarjenja na »kopišču« v Rutah. Na prireditvi bodo pokazali, kako so oglarili nekoč...

GG Plus / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Zlata pravila za družinski dopust (1)

Poljska družina, ki se je v zgodnjem jutru naselila na parcelo pred nami, mi je dala idejo za tokratno pisanje. Čeprav nisem razumela niti ene njihove besede, mi je bilo takoj jasno, da bi tako k...

Humor / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Očitno poslujejo s kovčki

Pred dnevi je bil bankomat s plemenitim izvorom in izdelanim rodovnikom NLB umaknjen iz stavbe, v kateri delujejo Državni zbor, Državni svet, poslanske skupine, restavracija, hišnik in še kdo ...