Kongresni center po načrtih
Na Brdu se intenzivno pripravljajo na predsedovanje Slovenije Evropski uniji. "Kranjčani in Gorenjci se premalo zavedamo, da novi objekt nastaja na Gorenjskem in da gre za veliko pridobitev," pravi Iztok Purič.
Brdo pri Kranju - Pred kratkim je bil na obisku na Brdu predsednik Vlade Republike Slovenije (RS) Janez Janša. »Najbolj ga je zanimalo, v kateri fazi so gradnja kongresnega centra in ureditev pomožnih objektov (novinarsko središče, prostor za televizijske in radijske ekipe, kontrolni prostor za delo varnostne službe in akreditacij ...) za čas predsedovanja Slovenije Evropski uniji. Po načrtih - v tem trenutku jim uspešno sledimo - naj bi dela zaključili 15. oktobra letos, naša želja pa je, da bi zaključili še pred rokom, zato da bomo imeli dovolj časa za poskusni zagon. Gre namreč za zelo kompleksen in tehnološko zahteven projekt,« je povedal Iztok Purič, direktor Javnega gospodarskega zavoda protokolarne storitve RS. Kongresni center bo imel približno devet tisoč kvadratnih metrov površin, v njem pa ne bo nastanitvenih kapacitet. Osnovna konferenčna dvorana bo velika šeststo kvadratnih metrov. »Na Brdu nam je že prej primanjkovala večja večnamenska dvorana za vrhunska srečanja, kongresno dejavnost, izobraževanje in za podjetniške dogodke s spremljevalno infrastrukturo. Zato je to, dolgoročno gledano, dobra naložba,« je povedal Purič.
Na Brdu bo v času predsedovanja približno 150 dogodkov, od tega bo nekaj več kot deset srečanj na ministrski ravni. »Vsaka skrb okoliških prebivalcev, da se jim bo v času predsedovanja podrl normalni ritem življenja, je odveč. Posestvo Brdo je zaprt kompleks, je relativno odmaknjen in povezan s cestnim omrežjem iz dveh smeri. Pomembno pa se mi zdi vprašanje, kaj bo širša okolica v času predsedovanja pridobila ali izgubila s tem. Kranjčani in Gorenjci se tudi premalo zavedamo, da novi objekt nastaja na Gorenjskem in da gre za veliko pridobitev,« je povedal direktor.
Za potrebe predsedovanja in za delo po njem bodo na novo zaposlili 18 ljudi, predvsem v gostinski dejavnosti; skupaj je zdaj zaposlenih na Brdu približno 140 ljudi. »O sodelovanju se pogovarjamo tudi z izobraževalnimi inštitucijami s področja gostinstva in turizma za vrsto dodatnih drobnih opravil,« je povedal Purič, ki upa, da bodo pristojni obnovili tudi ceste, ki vodijo do Brda.