Varovalna dieta

Zdravniki nam vedno znova pripovedujejo, kako je hrana pomembna za zdravje, kako s pravilno prehrano lahko preprečimo marsikatero bolezen. Za vas sem pripravil varovalno dieto, poskusite jo tako, kot sem jo poskusil sam in počutim se veliko bolje, pravi Janez Štrukelj, učitelj kuharstva.

Varovalna dieta temelji na sodobnih spoznanjih strokovnjakov, ki nam priporočajo polnovredno hrano. To pomeni hrano, ki ima veliko balastnih snovi, vlaknin, vitaminov, mineralov in antioksidantov, ki vsebuje esencialne aminokisline živalskega in rastlinskega izvora in ne zasičenih maščobnih kislin. Varovalna dieta je brez konzervansov ali aditivov oziroma rafiniranega sladkorja.  Verjetno poznate piramido zdrave prehrane, katere osnovo tvorijo žita, zlasti sveže mleta, sadje in zelenjava. Tudi sveži sokovi in čista voda so temelj zdrave prehrane. V naslednji skupini so plodovi, kot so lupinarji in nemastno mleko.

Beljakovine naj organizem dobi iz stročnic, kvasa ali nemastne živalske beljakovine (piščančje prsi, ribe). Vsekakor potrebuje tudi maščobe, saj se številni vitamini topijo le v maščobah, toda odločite se za nenasičena olja, veliko vitaminov je v hladno stiskanih oljih (oljčno, sončnično, olje koruznih kalčkov). Izogibajte se rafiniranim oljem, soli in sladkorju. Varovalna dieta znižuje maščobe v krvi, telesno težo in celulit. Pri njej je sladkorna bolezen preglednejša, krvni tlak se hitreje normalizira, zato za zdravljenje potrebujete manj zdravil.

Poleg zdrave prehrane je za ohranjanje zdravja pomembna tudi telesna aktivnost in psihična sprostitev, vse skupaj sestavlja zdravi način življenja. Pomembno je tudi, kako jemo. Najprej se odpovejte hitremu, nezdravemu polnjenju s kalorijami. Za vsak obrok si vzemite dovolj časa, le tako boste zares uživali pri hrani. Vsak grižljaj dobro prežvečite, tudi do tridesetkrat, bolje večkrat kot premalokrat.

Dostikrat me sprašujejo o alkoholu. Prepričan sem, da je kozarec vina po obroku zdrav in priporočljiv. Če alkohola ne smete ali nočete uživati, popijte kozarec sveže vode ali naravnega soka brez dodanega sladkorja in konzervansov, morda sok reče pese ali sadno zelenjavni multivitaminski sok. Sklenil sem, da sam preizkusim varovalno dieto in tako storim nekaj zase, saj običajno učim druge, nase pa pozabim.

Sestavil sem tedenski jedilnik, ki temelji na žitih. Priprava hrane mi ni vzela veliko časa, kakor se morda bojite, saj sem žito skuhal že zvečer, malo manj, kot bi bilo potrebno, da se pri dokončni pripravi jedi ne bi razkuhale. Skuhano žito sem razdelil na tri obroke: zajtrk, kosilo, večerja. Z mojega jedilnika sem povsem črtal kruh in vse izdelke iz moke ter v celoti živalske beljakovine. Čez dan sem pil sveže skuhan čaj, začinjen in sladkan z zgoščenim jabolčnim sokom. Zjutraj sem čaju dodal suhi pivski kvas, ki polepša kožo, saj je bolj prožna in spočita. Seveda nisem pozabil na telesno aktivnost, vsak dan sem pešačil po bližnjem gozdu.

Varovalna dieta: 5 dni žitaric + 2 sadno zelenjavna dneva = zdravje

Varovalna dieta je šele začetek zdravega prehranjevanja, zato nadaljujte z njo. Morda naj ostane dieten vsaj en dnevni obrok, najbolj priporočljiva je večerja. Če boste vztrajali, vam vzdrževanje idealne telesne teže ne bo povzročalo preglavic. Predvsem pa boste nekaj storili zase, za svoje zdravje in dobro počutje. V dneh pred poletjem so časopisi polni reklam o čajih, napitih in tabletah za pridobitev vitke postave, da boste pritegnili poglede na plaži in tako povečali samozavest. Učinkovito in zdravju neškodljivo je moč shujšati z varovalno dieto, ki vključuje žita, sadje in zelenjavo, dovolj vitaminov in mineralov, beljakovin in snovi za podaljšanje občutka sitosti. Pospešuje presnovo in iz organizma odstranjuje škodljive snovi. Seveda pa ne pozabite na telesno aktivnost, saj boste le tako ob izgubljanju odvečne maščobe lepo in skladno preoblikovali telo. Poskusite, čas je pravi.

PRVI DAN

Prosena kaša 16 dag. Vso količino zavremo v ¾ l vode in pustimo stati 30 minut, nato količino razdelimo na tri enake dele.

Zajtrk: V tretjino mase vmešamo narezane in v vodi oprane in namočene rozine, potresemo z nasekanimi mandlji in sladkamo z zgoščenim jabolčnim sokom. Popijemo 3 dl čaja sladkanega z zgoščenim jabolčnim sokom. Kuhan čaj pijemo med posameznimi obroki in po njih. Zjutraj dodamo vedno žličko suhega pivskega kvasa. Kosilo: Korenček, peteršiljevo korenino, malo gomolja zelene narežemo ali grobo naribamo, čebulo sesekljamo. V kozici segrejemo malo oljčnega olja, dodamo jušno zelenjavo in čebulo, jo nekoliko prepražimo, dodamo narezan drobnjak, zalijemo z vodo. Prepraženo in podušeno zelenjavo dodamo drugi tretjini kuhane prosene kaše in vse skupaj dobro prevremo. Začinimo, po okusu solimo in popramo. Pred serviranjem potresemo z naribanim parmezanom. Večerja: Tretjini mase dodamo žličko lanenega semena, žličko zgoščenega jabolčnega soka ali rjavega sladkorja, vmešamo 2 dl posnetega mleka in zavremo.

 

DRUGI DAN

Rjavi riž 16 dag. Skuhamo ga v ¾ l vode dan prej, ohladimo in postavimo v hladilnik.

Zajtrk: Na tretjino kuhanega riža narežemo sezonsko sadje, dodamo cimet, sladkamo z zgoščenim jabolčnim sokom. Pijemo čaj z dodatkom žličke pivskega kvasa. Kosilo: Pol drobne čebule, 1 srednjo veliko papriko, 1 srednje velik paradižnik, pol cukina ali bučke, dušimo na pol žlice oljčnega olja, dodamo zeliščno začimbo in tretjino mase kuhanega riža. Zalijemo z 1 dl tople vode in dobro prevremo. Poleg ponudimo krožnik zelene solate z limono, malo oljčnega olja in kalčke. Pijemo čaj, tokrat brez pivskega kvasa. Večerja: Tretjino riža potresemo s cimetom, naribanimi orehi in sladkamo z zgoščenim jabolčnim sokom. Poleg ponudimo jabolčno čežano sladkano z rjavim sladkorjem in čaj.

 

TRETJI DAN

Pšenica 16 dag. Pšenično moko z otrobi skuhamo zvečer v ¾ litra vode.

Zajtrk: Tretjino količine zmešamo z jogurtom. V to naribamo jabolko, poleg pa pijemo sladkan čaj s pivskim kvasom. Zajtrk: Na žlički oljčnega olja podušimo 1 srednje veliko čebulo, 1 korenček, dodamo pol žličke zeliščne začimbe in malo svežega timijana. Zavremo 1 dl mlačne vode, vmešamo tretjino količine. Potresemo z mletim sezamom, prepraženim s soljo. Večerja: Naribamo nekaj bučk, jih podušimo na žlički oljčnega olja, dodamo zeliščno začimbo, žličko začimb, žličko lanenega semena in vmešamo tretjo tretjino pšenice. Pijemo čaj.

 

ČETRTI DAN

Sojini kosmiči 14 dag. Večer pred uporabo jih namočimo v pol litra vode, po 20 minutah jih odcedimo in skuhamo v ¾ l vode, ki ji dodamo zeliščno začimbo. Kuhamo 20 minut.

Zajtrk: Zmešamo tretjino mase, žličko lanenega semena, narezano suho sadje (jabolka, rozine, hruške, marelice) po želji in okusu z 1 dl vročega posnetega mleka. Po obroku pijemo čaj s pivskim kvasom. Kosilo: Ena srednje velika čebula, strok česna, nariban korenček, narezan por, hitro podušimo na žlički oljčnega olja, dodamo tretjino kosmičev, malo vode in prevremo. Žličko pivskega kvasa zmešamo v kozarcu čaja, dodamo žlico zgoščenega jabolčnega soka in 2 žlici čiste vode. Pijemo med obrokom. H kosilu spada še krožnik zelene solate začinjene z limoninim sokom. Večerja: Pol jogurta, premešamo z maso, dodamo za noževo konico mletega ingverja, ali kardamona. V maso narežemo še marelico, hruško ali breskev. Pijemo čaj.

 

PETI DAN

Ajdova kaša 16 dag. Ajdovo kašo operemo in skuhamo v ¾ l vrele vode skupaj s 5 suhimi slivami.

Zajtrk: V tretjino mase, vse slive poberemo in damo k tej količini, vmešamo žličko lanenega semena in potresemo z malo cimeta. Pijemo čaj. Kosilo: Eno srednje veliko čebulo očistimo in sesekljamo, dodamo 2 žlici nemastne skute, potresemo s četrt žličke rdeče paprike in zmešamo s tretjino količine kaše. Serviramo in prelijemo z 1 dl jogurta. Pijemo čaj. Večerja: Zadnjo tretjino prelijemo z 1 dl vročega mleka, potresemo z naribanimi mandeljni, lešniki, pistacijo ali orehi. Pijemo čaj po receptu.

 

ŠESTI DAN

sadno zelenjavni dan

Zajtrk: Banano drobno narežemo na kolobarje, jabolko ali kivi na kocke, dodamo žličko narezanih rozin, prelijemo z razredčenim jabolčnim sokom. Poleg pijemo čaj s pivskim kvasom. Kosilo: Krožnik sezonske solate začinimo z limoninim sokom, žličko oljčnega olja, čebulo, česnom ter kalčki. Iz dveh jabolk pripravimo jabolčno čežano, vanjo vmešamo žličko lanenega semena in malo mletega kardamona. Pijemo čaj. Večerja: Sadna kupa, začinjena z limoninim sokom in zgoščenim jabolčnim sokom. Popijemo 3 dl čaja.

 

SEDMI DAN

sadno zelenjavni dan

Zajtrk: Rezino polnozrnatega kruha počasi prežvečimo, poleg popijemo 3 dl čaja s pivskim kvasom in sladkanega z jabolčnim sokom. Pojemo eno jabolko. Kosilo: Zelenjavna plošča sestavljena iz korenčka, bučk ali cukinov, jajčevcev, graha, enega krompirja, cvetače, belušev in brokolija. Vse primerno narežemo in skuhamo v majhni količini vode, ki ji dodamo zeliščno sol. Serviramo in začinimo z oljčnim oljem in mletim sezamom. K zelenjavni plošči ponudimo lahko tudi sveže pečen morski list. Večerja: Kislo zelje s pol žličke lanenega semena. Lahko pripravimo tudi zeleno glavico zelja, ki ga narežemo na 2-krat 2 cm. Kuhamo ga do mehkega. Dodamo 8 dag tofuja, mariniranega s sojino omako, oljčnim oljem in natrtega s sesekljanim česnom ter popečenega v ponvi. Tofu dodamo h kuhanemu zelju. Zelju dodamo še zelenjavno začimbo. Po večerji pijemo skodelico čežane, sladkane z zgoščenim jabolčnim sokom. Namesto sladkorja uporabljamo zgoščen jabolčni sok tudi pri sladkanju čaja.

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 5. junij 2019 / 10:47

Stres in šola

Izsledki raziskave o občutkih preobremenjenosti in izpostavljenosti stresu med slovenskimi šesto- in osmošolci so na prvi pogled zelo razveseljivi, saj naj šola ne bi bila pretirano stresn...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 20. junij 2007 / 07:00

Začenja se Ostriginale

V  petek bosta notranjost in vrt pri Rdeči ostrigi v Škofji Loki za teden dni oživela. MKC pri Rdeči ostrigi namreč tam pripravlja festival Ostriginale, ki se bo ob 23. uri začel s koncertom...

Gorenjska / sreda, 20. junij 2007 / 07:00

Selimo se v nove prostore

Oktobra bo minilo šestdeset let, odkar redno izhaja Gorenjski glas. V jubilejnem letu se je (bo) zvrstilo več prireditev, največ obiska pa pričakujemo 22. septembra v Preddvoru, kjer bomo skupaj s...

Gorenjska / sreda, 20. junij 2007 / 07:00

Bančna previdnost pomeni prednost za varčevalce

"Da je Gorenjska banka previdna banka, pomeni prednost za varčevalce," pravi predsednik uprave Zlatko Kavčič in poudarja, da banka v zadnjih letih zaradi slabih naložb ni imela izgub. Kot pravi, so se...

Gorenjska / sreda, 20. junij 2007 / 07:00

Slovenci vseh dežel, sprostimo se!

Zdi se, da bi nas nekateri radi še bolj sprostili. Naredili to družbo takšno, da bi bili v njej manj vpeti in napeti. A bojim se, da sproščenosti človeku ne morejo dati ne stranke ne vlada ne država,...

Gorenjska / sreda, 20. junij 2007 / 07:00

V Buzuniji posredovali tudi Slovenci

Bojne skupine Evropske unije (EUBG) delujejo pod vodstvom EU na podlagi zahteve Združenih narodov, njihovo poslanstvo pa je preprečevanje konfliktov, razdvajanje sprtih strani s silo, izvajanje evakua...