Zlati časi brez spodnjih hlač!

Tista, ki je imela v omari tri hlače, je bila že premožna. Moški so nosili gate, hlače pa so imeli zvezane le z vrvico, čez pa seveda predpasnik, največkrat višnjeve barve.

Po 1. svetovni vojni so dekleta začela nositi krajša krila, in to ni bilo pogodu očetom. »Tega ne boš oblekla, dokler bom živ, mi je zagrozil oče, vzel pas in me nažgal, da sem bila vsa plava.«

Že od nekdaj so bile privlačne prepovedane stvari. Posebej tiste, o katerih se je le šepetalo in govorilo v šifrah. Bog vedi, kolikokrat je nanesel pogovor na to, kako so živeli včasih. Besedovanje pa se je ponavadi zaključilo z znanim stavkom, ki mi še zmeraj odzvanja v ušesih: Ja, včasih je bilo drugače, ker smo bili pošteni. Vse skupaj pa se je nanašalo na današnje vse preveč sproščene odnose med moškim in žensko. Kako pošteni? je potem sledilo neizogibno vprašanje. Toda odgovori so bili ponavadi tako splošni, da niso ničesar povedali.

Ko sem pisala za Žirovski občasnik, sem se med drugim pogovarjala tudi z Veharjevo mamo (žal že pokojno). Nikoli ne bom pozabila njenih smejočih se in žarečih oči, ko mi je sem in tja malce namignila, kako so fantje in dekleta iskali in tudi našli priložnost, da so bili na skrivaj malo skupaj. Tedaj me je zamikalo, da bi o »tistih stvareh« izvedela kaj več. Kar nekaj časa je v meni zorela misel, da bi raziskala, kaj je ljubezen pomenila našim prednikom v začetku 20. stoletja. Toda že kmalu sem ugotovila, da naloga ne bo lahka. Naletela sem na številne ovire, predvsem pri sorodstvu tistih, ki sem jih obiskala, saj mnogi niso želeli, da bi mi njihovi starši pripovedovali karkoli o tej nenavadni temi. Zato sem kar nekaj časa porabila, da so mi sogovorniki zaupali. Da so se brez zadreg »odprli« in mi pripovedovali o stvareh, ki so me zanimale.

Lahko bi rekla, da sem bila nemalo presenečena, ko mi je Veharjeva mama povedala, da ženske včasih sploh niso nosile spodnjih hlač. Ja, kar sapo mi je vzelo! Potem sem ugotovila, da so name »kvarno« vplivali najrazličnejši prizori iz tako imenovanih zgodovinskih filmov, ko sem lahko v nedogled občudovala frfotajoče žensko perilo, če je igralka le hotela dvigniti svoje prelestne nožice v zrak. V začetku tega stoletja je bilo, vsaj pri nas na Žirovskem, čisto drugače. Ženske so nosile krila, čeznje predpasnik, kakšno bluzo, pa še to je moralo biti trpežno, ker so bile le redke tako premožne, da so si lahko kdaj pa kdaj omislile novo obleko. Spodnje hlače so bile največkrat iz porhanta.

Tista, ki je imela v omari tri hlače, je bila že premožna. Moški so nosili gate, hlače pa so imeli zvezane le z vrvico, čez pa seveda predpasnik, največkrat višnjeve barve. Nekateri možje vse življenje niso obuli nogavic. Čevlje so si nataknili kar na bose noge – poleti in pozimi. Na novo so se dekleta oblekla le za ohcet ali ob kakšni drugi slovesni priložnosti. Tedaj so morda celo prvič prišle tudi do novih čevljev. V Žireh se je veliko klekljalo, in kjer so bile dekleta in žene pridne, so kakšen sold prihranile tudi za novo obleko. Pravijo, da se je takoj videlo, pri kateri hiši znajo poprijeti za delo! Po 1. svetovni vojni so dekleta začela nositi krajša krila, in to ni bilo pogodu očetom. »Tega ne boš oblekla, dokler bom živ, mi je zagrozil oče, vzel pas in me nažgal, da sem bila vsa plava. Bilo ga je sram, da bi 'vzbujala slo' pri možakarjih, ki so prihajali v našo delavnico. Oče je bil zelo starokopiten.« Tako se spominja ena izmed mojih sogovornic.

 

Prav tako se dekletom in ženam ni sanjalo o modrčkih. Še po 2. svetovni vojni ga marsikatera ni hotela nositi. Spet so se našle izjeme. Ena izmed bolj razsvetljenih mam na Dobračevi jih je izdelovala kar sama doma (po 1. svetovni vojni) in z njimi zalagala tudi druga dekleta, ki so prihajala v hišo k njenim hčeram.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / petek, 27. april 2007 / 07:00

Šenčurski nadzorniki zadovoljni

Nadzorni odbor v finančnem poslovanju občine Šenčur v letu 2006 ni odkril nepravilnosti, je pa opozoril na nekaj pomanjkljivosti.

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 13. december 2009 / 07:00

V Titanu deloval le en hidrant

Kamniški gasilci, ki so v ponedeljek zvečer gasili požar v podjetju Samson na območju Titana, so naleteli na slabo požarno varnost in neuporabno hidrantno omrežje.

Kranj / nedelja, 13. december 2009 / 07:00

Nasprotujejo priznanju za Tomaža Ertla

Kranj - Odlikovanje, ki ga je predsednik države Danilo Türk podelil Tomažu Ertlu, še vedno odmeva. Podpisniki javnega pisma, veterani vojne za Slovenije, javno sprašujejo, ali ni...

Radovljica / nedelja, 13. december 2009 / 07:00

Renesansa vendarle odpira vrata

V četrtek je kompleks Renesansa dobil zeleno luč za poskusno delovanje. Investitor je zaradi razhajanja med prijavljenim projektom in dejansko izvedbo ostal brez 2,7 milijona evrov.

Gospodarstvo / nedelja, 13. december 2009 / 07:00

KAD-ov delež Elana na PDP

Ljubljana - Kot se je neuradno izvedelo, sta se na sestanku lastnikov družbe Skupina Elan preteklo sredo Zavarovalnica Triglav in DSU strinjala, da Kapitalska družba (KAD) svoj 5...

Prosti čas / nedelja, 13. december 2009 / 07:00

Sladka svoboda(?) (88)

Maša je spet samska. Po sedmih letih `kar nečesa´, kot rada imenuje svojo preteklo vezo, je spet pripravljena na nove izzive. Trenutno je v obdobju, ko se zaljubi vsaj enkrat tedensko.